У відвідувачів Дубенського замку-фортеці з’явилася ще одна можливість уявити, як він виглядав у прадавні часи. У колишньому князівському покої для прийомів у надбрамному корпусі відкрили оновлену Тронну залу, справжнісінькою окрасою якої є унікальне різьблене крісло-трон.
Замок князів Острозьких XV століття у Дубні – один із найстаріших в Україні. Поєднання суворих рис Середньовіччя у зовнішньому вигляді і парадного стилю пізніших епох у внітрішньому оздобленні добре видно, зокрема, на прикладі надбрамного корпусу замку. Особливо нині, після оновлення внутрішніх приміщень.
Кількадесят сходинок, вкритих червоною доріжкою, різьблені дубові двері — і перед нами середньовічна князівська зала, в якій п’ять століть тому власник замку Януш Острозький влаштовував офіційні прийоми. Здається, ось зарез він вийде з котрихось із внутрішніх пишно оздоблених візерунчастою різьбою дверей і величаво сяде на крісло-трон. Настільки історично переконливо в приміщенні відтворено елементи його автентичного вигляду.
Чого варта лише одна стеля у вигляді перехрещених дерев’яних балок, яка збереглася ще від реставрації польських часів. Її оновили, декорувавши різьбленням, вставивши в ніші різьблені квіткові розетки. До речі, дуже схоже на стелю в королівському замку на Вавелю у Кракові.
Від стелі по периметру — сюжетно-геральдичний розпис. Тут родові герби власників замку і міста Дубна різних часів. На стінах — офіційні копії їхніх портретів, наданих музейними закладами України, Білорусі та Польщі. Зі стін дивляться на відвідувачів князі і княгині Острозькі, Заславські, Сангушки, Замойські, Любомирські.
Звісно, в центрі уваги — тронне крісло князя Острозького. Воно — робота сучасних майстрів, але відомості про справжнє крісло князя Острозького, яке перебувало в колекції гощанського поміщика Злотницького, збереглися. Саме ці описи було взято за основу для відтворення його сучасної версії.
Авторкою ескізу трону є наукова співробітниця відділу охорони пам’яток Вікторія Магель з Дубна. Дубовий трон заввишки 180 сантиметрів та шириною 70 сантиметрів тепер прикрашає оновлену залу. На троні зображено герб Острозьких, корону — символ благодаті Божої, ніжки у вигляді лев’ячих лап як символу могутності, підлікітники у формі риб-химер.
Єдина автентична річ у залі — підсвічник князів Острозьких виготовлений у 1575 році майстром із Гданська на замовлення Василя Костянтина Острозького для Миколаївської церкви в Дубні.
За словами працівників Державного історико-культурного заповідника, реставраційні роботи тривали майже два роки. А відкриття присвятили 920-річчю першої писемної згадки про Дубно й Острог та 560-річчю з нагоди дня народження Великого Гетьмана, мецената і полководця князя Костянтина Острозького.
За словами директора Дубенського Державного історико-культурного заповідника Леоніда Кічатого, оновлена зала слугуватиме не лише екскурсійним об’єктом. У ній будуть реєструвати шлюби, в тому числі й у рамках проєкту “Шлюб за добу”. Причому дійство буде з елементами театралізації. Зокрема молодят “благословлятимуть” князі. Звісно ж, театральні. Також пари з досвідом подружнього життя зможуть згадати, як це було, замовивши так званий муляж шлюбу. Зала буде також використовуватися для підписання контрактів, угод, проведення семінарів, вебінарів тощо.
Сам замок планують також використовувати для практичних занять для реставраторів. За словами Леоніда Кічатого, планується внести родзинку й у роботу екскурсоводів. Вони будуть одягнуті в костюми, відповідно до епохи, про яку розповідатимуть.
Про історію та інші цікавинки Дубенського замку, невідомі туристам, читайте невдовзі.
P. S. РівнеРетроРитм висловлює щиру подяку за допомогу в підготовці публікації директору Дубенського заповідника Леонідові Кічатому, працівникам Наталії Івановій, Вікторії Магель, Андрієві Герасимчуку.