Цими днями інформпростір Рівного збурено повідомленням про те, що в міському парку імені Шевченка демонтуватимуть скульптурну композицію “Богатир”, яка височіла в центрі давнього фонтану. На сайті міської ради навіть з’явилася петиція на захист улюбленого рівнянами міфологічного героя. Що з цього вийде, наразі сказати складно.
Фонтан “Богатир” був окрасою і своєрідним символом не лише рівненського парку, а й цілого міста. Його появі завдячуємо плану розбудови міського парку в повоєнні роки, який, щоправда, дещо розтягнувся в часі. У 1962 році на місці протитанкового рову, що проліг через увесь парк згори донизу — від нинішнього ресторану “Ліон” до теперішньої вулиці Чорновола — з’явився каскад штучних водойм з фонтанами. Створили його за проектом викладачів Українського інституту інженерів водного господарства (тепер НУВГП). З’явилися перші фонтани — “Дюймовочка”, “Кам’яна квітка” (нині зруйнований). Було реконструйовано і центральну частину парку, переплановано алеї. Коли прибрали залишки зруйнованих під час війни будівель, на вільній площі вирішили встановити великий фонтан, що і зробили. Назвали фонтан “Богатир, що бореться зі змієм”.
Скульптура не була плодом чиєїсь бурхливої фантазії, і на високий мистецький рівень не претендувала. Це було щось на кшталт типового проекту, виконали який на замовлення міської влади в місцевих художніх майстернях. Утім, дуже швидко фонтан “Богатир” став місцем зустрічей і побачень закоханих, однією з улюблених декорацій для фотографування.
У 1990-і — своєрідним танцювальним майданчиком для дискотек на свіжому повітрі. Особливо, коли згоріла славнозвісна парківська “пательня” (хто пам’ятає). За СРСР навіть була традиція серед гостей міста кидати монетку у воду фонтану, аби обов’язково повернутися знову до Рівного.
Певно не знайдеться в Рівному родини, в чиєму сімейному альбомі немає світлин біля “Богатиря”-”Стоматолога”. Невідомо коли з чиєїсь легкої руки названий “Стоматологом” (це сталося не після реконструкції фонтану в 2010-у справжнім лікарем-стоматологом, як пишуть деякі ЗМІ) фонтан упродовж 57-и років вірно служив рівнянам і гостям міста, створюючи мальовничу картинку в центрі парку, даруючи прохолоду в спеку… І от улюблений фонтан рівнян може зникнути назавжди. Власне, фонтану як такого вже немає. Він припинив своє існування коли почалися земляні роботи на розкопках у парку.
Однак куратори проекту запевняли, що після реконструкції і облаштування атракційного об’єкту скульптуру змієборця збережуть. Тепер же в цьому є сумніви. Адже скульптура зникла навіть з нового паспорту об’єкта.
А тим часом на сайті міської ради, де Олег Петрович Редзюк 16 серпня зареєстрував електронну петицію про збереження фонтану, станом на 21-е серпня зібрано всього 18 підписів із 300-т необхідних. Утім, додати свої підписи усі охочі можуть до четвертого жовтня.
Текст петиції: “Прохання зберегти фонтан, який отримав в містян назву “Стоматолог”, тому що для декількох поколінь рівнян він став символом як парку ім. Т. Г. Шевченка, так і нашого міста Рівне. А нинішнє будівництво музею винних погребів Любомирських може гармонійно вписатися в дизайн парку, але осторонь.”
Чи прислухається міська влада і куратори проекту до думки громади, залежить від того, наскільки та думка буде вагомою. Роботи в парку мають завершитися до лютого 2020 року.
Фото з особистого архіву автора та архіву парку ім. Шевченка