Фотолітопис Рівного за 30 років незалежної України презентували в Рівненському краєзнавчому музеї

Якими були ми, яким було наше місто, події й особистості, сумні й радісні миттєвості зібрано на світлинах періоду 1989-2021 років у новому фотоальбомі Олександра Харвата “Рівне 1991-2021. З0 кроків до Незалежності”. В урочистій обстановці видання презентовано в Рівненському краєзнавчому музеї.

У великій виставкові залі краєзнавчого музею відкрилась фотовиставка “Рівне. 1991-2021: хроніка подій”, присвячена 30-річчю Незалежності України. Утім, це була не просто фотовиставка. У експозиції представлено світлини з авторського проєкту відомого рівненського фотохудожника Олександра Харвата “Рівне 1991-2021. 30 кроків до Незалежності” та експонати з фондової збірки музею. Власне сигнальний екземпляр книги Олександр Харват і приніс з собою на виставку.

Історичні моменти з життя Рівного на світлинах
Олександр Харват і його новий альбом

На унікальних світлинах відображено найважливіші й найяскравіші події, які передували проголошенню Незалежності, та ті, що відбувалися упродовж 30-ти наступних років у нашому місті. На фотографіях — місцеві політики і чиновники, творчі особистості й люди різних професій, військові й спортсмени, школярі і студенти, діти — усі ті, хто творив історію Рівного упродовж цих непростих 30-ти років.

На виставці
Синьо-жовтий прапор, на якому присягав перший демократично обраний голова Рівного Іван Федів, а під ним унікальні фото далеких 1990-х

До створення альбому долучилися чимало рівнян, які були свідками й учасниками далеких і близьких яскравих і важливих подій в історії нашого міста. Принесені ними фотографії увійшли до альбому.

Активна учасниця подій 1990-х, неодноразова депутатка міської ради Тетяна Редюк упізнає знайомі події на світлинах

Також цікаві світлини надали Державний архів Рівненської області, краєзнавчий музей, обласна наукова бібліотека, журналісти та редакції місцевих ЗМІ, громадські діячі.

Автор цих рядків була безпосередньо причетна до створення історичного альбому. Мною написані тексти до світлин, уміщених в альбомі.

Подивитися на унікальні світлини до музею завітали голова Рівненської обласної державної адміністрації Віталій Коваль, голова облради Сергій Кондрачук, учасники та свідки далеких подій початку 1990-х.

Директор РОКМ Олександр Булига (ліворуч) і голова Рівненської ОДА Віталій Коваль розглядають світлини
Зліва направо: директор РОКМ Олександр Булига, голова Рівненської ОДА Віталій Коваль, голова облради Сергій Кондрачук

Дехто з тих, чиї обличчя можна побачити на історичних світлинах, також завітали на відкриття виставки, своїми спогадами про ті далекі буремні події органічно доповнивши її. Один із них громадський діяч Іван Дем’янюк зокрема зазначив:

Це цікаво  У Рівному з'явилася меморіальна дошка полковнику армії УНР Євгену Коновальцю

– Ми тоді не мали ні зброї, нічого. Лише сміливість і плече побратимів поряд. А ще – впевненість, що за Україну боролися попередні покоління, і наша місія – теж боротися і довести цю боротьбу до завершення.

Іван Дем’янюк
Бандурист і співак, активіст рівненської “Просвіти” з 1989 року Назар Волощук

Першими глядачами виставки стали також рівненські літератори, журналісти, фотографи, представники культури, військовослужбовці окремого полку зв’язку та ветерани цієї військової частини. До речі, цьому військовому підрозділу, який першим у новоствореній українській державі присягнув на вірність українському народові, присвячено окремі сторінки в альбомі та місце на виставці.

Олександр Харват:

– Ми хотіли показати мовою фотографії, хто і як творив рівненську історію. У альбомі зібрано світлини за період від 1989 року і до наших днів. Для зручності перегляду і розуміння сюжетів книгу скомпоновано так, що кожному року відведено окремий розділ, якому відповідає певна кількість світлин. Це архівні світлини автора, колег, краєзнавчого музею, держархіву, рівненських газет минулих років. Звісно, подані в книзі фотоматеріали – є далеко не вичерпними. Тому робота над книгою триває. Хочу подякувати всім, хто долучився і закликати продовжити цю роботу. Бо залишилися невідображеними ще низка важливих подій. Маю надію, що згодом вийде доповнене й уточнене видання. Фотографія — це найбільш документальний вид мистецтва. Нам потрібно зберігати фотографічну історію міста та нашого регіону.

Олександр Харват розповідає про роботу над альбомом
Сигнальний примірник альбому. Робота триває

Фотовиставку доповнено матеріалами з фондової збірки РОКМ, які пов’язані з подіями, відображеними на фото.

Книгу можна було переглянути в слайдах

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...