Комплекс старовинних будівель, відомий у Дубні як маєток графині Шувалової, який останніми роками потерпав то від пожеж, то від нашестя безхатьків, руйнувався і стояв пусткою, нарешті передали місту. Тепер є надія, що пам’ятку архітектури місцевого значення відремонтують, і вона ще послужить дубенчанам.
Рішення про передачу комплексу будівель економії Шувалової із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області у власність територіальної громади Дубна ухвалила Рівненська обласна рада. До цього будівлі маєтку обліковувалися на балансі Державного історико-культурного заповідника Дубна.
Однак коштів на утримання споруд заповідник не має, не виділяли їх і з обласного бюджету. Відтак споруди невпинно руйнувалися. А останнім часом місцину облюбували безхатьки, кілька разів будівлі горіли. Нещодавно пожежею було суттєво пошкоджено перекриття на даху. Натомість Дубенська міська рада готова фінансувати ремонт і утримання комплексу, про що нераз зверталася до депутатів, але за умови, що його передадуть їй у власність.
Щодо подальшої долі комплексу після передачі у власність громади міста, то, за попередніми даними, там планують відкрити Центр дозвілля молоді з кінозалом.
Довідково
Шувалови – російський дворянський і графський рід, історія якого прослідковується з ХVІ століття. Починаючи з ХVІІ століття, представники роду займали високі посади та військові пости при дворі Петра І, цісарівни Єлизавети Петрівни, імператора Павла І, імператора Олександра І.
Княгиня Єлизавета Володимирівна Шувалова (в дівоцтві Барятинська, роки життя 1855-1938) — остання власниця Дубна.
Графиня Шувалова володіла багатьма маєтностями на Волині. У її володінні було понад 15 тисяч десятин землі. За чиншовими книгами 1898-1905 років у Дубні Шувалова здавала в оренду мало не кожен клаптик землі, навіть міський парк. В архітектурному комплексі ХІХ століття містилися мисливська резиденція з допоміжними будівлями – конюшнею, пташиним двором, стайнею, псарнею із собаками різних мисливських порід. В одній з будівель комплексу економії розміщувався так званий уряд графині: управителі, бухгалтерія, збирачі податків. За Польщі в будинку економії мешкав управитель маєтків графині Шейдеман.
Графиня Шувалова відома своєю “оборудкою” щодо Дубна, яка не вдалася. У 1908 році після переговорів з Дубенським міським управлінням і австрійським графом Оффенсдорфом графиня вирішила продати місто за 4 мільйони рублів. Про це писала навіть петербурзька газета “Газетные “старости”. Однак щось не склалося, і продаж не відбувся.
Після російської революціїї 1917-го Єлизавета Шувалова емігрувала до Франції, де й померла в 1938 році.