Волинські барбакани тепер “ожили” у віртуальній реальності

Побачити, як князь Острозький в’їжджає до середньовічного Рівного через Острозьку браму після перемоги під Оршею стало можливим завдяки унікальному віртуальному проєкту “Волинські барбакани”. Для цього слід лише підійти до спеціального стенду і, скориставшись QR-кодом, завантажити відповідний додаток.

Подібний проєкт, коли розробники змогли віртуально “поставити” на місцевості архітектурний об’єкт, зреалізовано в Україні вперше. Це стало можливим за підтримки Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму України, а реалізовувала його туристична компанія “Княжий Острог” спільно з громадськими організаціями “ОстАрт” та “Мануфактура креативних індустрій”. Ініціатором проєкту є керівник арткластеру Острозької академії Микола Бендюк.

Інформаційний стенд на Соборній на місці в’їзної Острозької брами

Завдяки втіленню згаданого проєкту розроблено культурно-туристичний маршрут “Волинські барбакани”, презентація якого відбулася днями. Він охоплює оборонні об’єкти XVI-XVII століть у семи населених пунктах Рівненської, Хмельницької та Волинської областей. Ідеться про в’їзні брами — три замкові й чотири — міські. Не всі вони збереглися до наших днів. Тому тогочасний вигляд їх можна побачити, зчитавши QR-код.

Зокрема можна побачити відтворене віртуальне зображення замкової вежі у Старокостянтинові, Луцьку і Татарську брами в Острозі, Заславську браму в селі Межиріч (Острозький), Луцькі брами в Дубні та Олиці, Замкову — в Луцьку та Острозьку — в Рівному.

Замкова брама Історико-культурного центру-музею “Старий Костянтинів”
Татарська брама в Острозі

До речі, Острозька брама в Рівному — єдина із включених до маршруту об’єктів, яка не збереглася до наших днів. Однак її можна побачити і навіть “обійти”, звісно, віртуально, з усіх боків, закачавши відповідний додаток на мобільний телефон.

Острозька брама в Рівному

Розповідає Микола Бендюк:

Інформаційний стенд встановлено практично майже на тому місці, де колись у Рівному стояла Острозька брама, зображення якої згодом стало гербом нашого міста. Якби можна було на тому місці провести розкопки, то, гадаю, можна було б знайти і фундаменти тієї споруди. Місце розташування брами встановлювали зокрема й за найдавнішими наявними картами і планами Рівного — Жана Якуба Бургіньйона і картами ХІХ століття. Зображення брами не є її точною архітектурною копією, бо таке зображення не дійшло до нас. Але воно дуже наближене, бо використовували наявні історичні джерела, консультувалися з фахівцями, зокрема з професором Петром Ричковим. Виходячи з цього, дуже точно відтворив вигляд брами рівненський художник, фотограф Дмитро Крахмалюк. Віртуальна брама має такі ж розміри, як і та, що стояла на цьому місці в XVI-XVII століттях. Закачавши мобільний додаток, можна побачити двохвилинний анімаційний сюжет про те, як Костянтин Острозький верхи на коні, в’їжджає у Рівне через Острозьку браму, повертаючись з переможної битви під Оршею у 1514 році.

Микола Бендюк демонструє як працює додаток. Фото Суспільне

Микола Бендюк наголосив, що такий проєкт втілено в Україні вперше, і він особливо актуальний у період нинішньої пандемії, коли треба уникати скупчення людей, не можна використовувати 3D-окуляри. А тут кожен охочий може індивідуально підійти до стенду, закачати додаток і ознайомитися з цікавою сторінкою нашої історії.

Інформаційний стенд стоїть на тому місці, де колись була Острозька брама. Тепер усі цікаві до нашої історії можуть відкрити для себе нові сторінки з нашого минулого

Як розповів Микола Бендюк, над віртуальним відтворенням працювали місцеві рівненські розробники. Це зайняло в них майже три місяці. З 5 листопада анімація стала доступною для перегляду через смартфони в центрі Рівного. Хоча додаток уже працює, компанія-розробник продовжує роботу над його вдосконаленням.

Віртуальна карта з розміщенням історичних місць

Загальна вартість проєкту “Барбакани та надбрамні вежі Великої Волині” – 800 тисяч гривень, 300 тисяч з яких – це розробка 3D-візуалізації Острозької брами в Рівному.

Це цікаво  Щоб видати унікальну книгу, відомий рівненський етнограф і науковець Алла Українець позичала гроші

Побачити віртуальне зображення усіх веж і познайомитися з історією кожної можна тут

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...