Історія палацу в Крисовичах, який відвідав австрійський монарх

В Яворівському районі Львівської області знаходиться село Крисовичі. З його історією пов’язане існування палацу. В одному із цифрових архівів нам вдалося розшукати колекцію фото цієї будівлі. Світлини датуються початком ХХ століття.

Палац в Крисовичах був зведений кінці XVIII ст. Його збудував граф Адам Мнішек. Він був придворним коронним хорунжим, кавалером ордену Білого Орла та Святого Станіслава. Саме він вирішив звести в Крисовичах мурований палац та каплицю, які були оточені розлогим парком в англійському стилі, розміром 60 моргів (1 морг – 0,56 га).

Листівка із села Крисовичі із зображенням палацу 1906 року
Фасад палацу з каплицею 1918-1939-рр.
Вид зі сторони парку, 1918-1939 рр.

Палац мав чотирикутну форму, був одноповерховим і мав чотири башти на кутах. На південній башті був годинник з гербами Мнішків та Стадницьких.

В XIX ст. власником палацу стала графиня Людгарда Стадницька, дружина Едварда Стадницького. Наступним власником був їх син Станіслав Стадницький, який помер у 1915 році.

Палацовий павільйон, 1918-1939 рр.
Двері палацу зі сторони парку, 1918-1939 рр.

В 1880 році палац в Крисовичах відвідав монарх Австрії Франц Йосиф I. Він тут гостював кілька днів. Спеціально до візиту монарха, палац відремонтували та оновили. Зовні його помалювали на сірий колір.

Франц Йосиф I приїхав до Крисович разом із своїми підданими, всього це було 100 осіб.

Вежа з годинником, 1918-1939 рр.
Вежа з годинником, 1918-1939 рр.

Під час свого перебування імператор щодня після ранкової меси, через Мостиська та Судову Вишню їздив на військові маневри.

Крім того, Франц Йосиф І щодня здійснював тривалі прогулянки парком та околицями. Тоді він розмовляв з місцевими селянами. Під час однієї з таких зустрічей він дізнався про необхідність побудови місцевої школи і пожертвував на ці цілі 2000 злотих з власних ресурсів. Загалом він пробув у цій місцевості шість днів до 10 вересня 1880 року.

Головна зала палацу, 1918-1939 рр.

Під час Першої світової війни російські війська пошкодили палац. Потім у 1939 році його спалили. Залишки розібрали у 1950-х і з них спорудили будівлі колгоспу.

Це цікаво  Місця студентських посиденьок старого Львова

Тетяна Яцечко-Блаженко

Джерело фото: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Джерело: https://photo-lviv.in.ua/istoriia-palatsu-v-krysovychakh-iakyy-vidvidav-avstriyskyy-monarkh/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 5,00)
Загрузка...