“Битва під Оршею” повернулася до Рівного

Унікальне історичне полотно знову можна буде побачити в Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Презентація реставрованої знакової для українців картини днями відбулася в музеї. Попри свою художню цінність, картина унікальна ще й своєю історією.

Масштабне бататльне Полотно “Битва під Оршею” польського художника Юзефа Фелікса Менціни-Кжеша розміром три на півтора метри зображає історичну битву під містечком Орша (нині це територія білорусі) восьмого вересня 1514 року. Там об’єднані польсько-литовські війська на чолі з князем Костянтином Острозьким здобули перемогу над військом московського князя Василія ІІІ.

Картина в музеї. Фото з сайту Рівненської облради

У листопаді 2020 року фахівці Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за фінансової підтримки фонду “Корона князів Острозьких” розпочали реставраційні роботи, які тривали чотири роки. І ось картина повернулася до Рівненського обласного краєзнавчого музею. Цікаво, що досі точних відомостей, як же полотно опинилося в Рівному, немає.

Юзеф Фелікс Менціна-Кжеш “Битва під Оршею”. Фото з сайту Рівненської облради

Але достеменно відомо, що вже в грудні 1941-го картина була серед експонатів рівненського музею оскільки фігурує в описі музейних речей того часу. Під час Другої світової війни вона перебувала в одному з готелів міста, а у 1946-у повернулася до музею. Тривалий час картина зберігалася у фондосховищі, її не виставляли. З 2001 року її експонували під назвою “Битва під Кірхольмом”.

Дізнатися справжню назву картини вдалося тільки в 2013 році завдяки польському історику Радославу Сікорі, який упізнав полотно під час відвідин Рівненського обласного краєзнавчого музею. Порівнявши його з гравюрою “Битва під Оршею”, створеною на підставі картини Юзефа Менціни-Кжеша та опублікованою в тижневику “Klosy” в 1885 році, він підтвердив, що в Рівному зберігається саме “Битва під Оршею”.

Фрагмент картини. Фото з сайту Рівненської облради
Фрагмент картини. Фото з сайту Рівненської облради
Підпис художника. Фото з сайту Рівненської облради

Про автора

Юзеф Фелікс Менціна-Кжеш написав “Битву під Оршею” — одну з найкращих своїх історичних картин — у 1884 році під впливом творчості відомого польського художника Яна Матейка. Навчаючись в іменитого майстра, він захопився історичним живописом. Молодий художник у період 1882-1884 років (було йому тоді 22-24 роки) під керівництвом Яна Матейка створив кілька творів на історичну тематику: “В’їзд Собеського до Відня”, “Король Ян Казимір у Львові”, “Гусар”.

Автопортрет художника Юзефа Менціни-Кжеша. Фотозбірка Національного цифрового архіву Польщі NAC

Щодо картини “Битва під Оршею”, то в уже згаданому тижневику “Klosy” під гравюрою було вказано не лише автора і назву картини, там також зазначалося, що вона знаходиться в салоні Олександра Кривульта. Олександр Кривульт – відомий польський колекціонер, меценат мистецтва, власник і керівник художніх салонів у Варшаві та Кракові. Юзеф Менціна-Кжеш брав участь у виставках салону під час навчання у Краківській академії мистецтв. Однією з перших його робіт, що експонувалися в салоні, була картина “Повернення козаків з Царгороду”. Саме цей твір сподобався Яну Матейку й привернув його увагу до молодого художника. “Битва під Оршею” була представлена на виставці в салоні в 1884 році.

Це цікаво  Експозиція “Колишня в'язниця”: на Рівненщині вдалось ідентифікувати трьох арештантів, які сиділи у камері НКВС

Восени 1906 року син Олександра Кривульта Ян продав салон. Подальша доля творів мистецтва після закриття галереї залишається недослідженою, як і доля картини Юзефа Менціни-Кжеша “Битва під Оршею” до її появи в Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Відомо, що охочі могли придбати в салоні Олександра Кривульта вподобані твори. Салон співпрацював з Товариством прихильників мистецтв у Львові й деякі твори потрапляли й туди.

За матеріалами публікацій у мережі “Інтернет”

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...