Чи стане історична будівля в Рівному Художнім музеєм?

На позачерговій сесії Рівнеради ,7-го травня, депутати зробили перший крок до того, щоб омріяне приміщення колишнього управління Нацбанку в Рівненській області могло стати власністю громади Рівного. Але для остаточного вирішення цього питання треба ще подолати тривалу процедуру погоджень. І не факт, що вона закінчиться на користь міста.

Будівля банку, майбутнє якої поки що невизначене

Передісторія питання

Як відомо, після ліквідації в 2017 році управління Нацбанку в Рівненській області на розкішне старовинне приміщення на вулиці Петлюри, 10 заявили свої претензії Державна судова адміністрація, Рівненська облдержадміністрація і рівненські художники. У січні 2018-го пакет документів про передачу приміщення перебував на розгляді в Кабміні. Голова ОДА Олексій Муляренко просив цю будівлю під музей. Теруправління Державної судової адміністрації України в Рівненській області планувало облаштувати в колишньому банку Окружний суд, Відтак Кабмін у червні 2018-го року таки передав будівлю суддям. Однак невдовзі з судової адміністрації заявили, що приміщення не зовсім підходить для суду. Тому міська влада зініціювала своєрідний обмін: будівлі колишнього банку передати у власність міста, а місто віддає у державну власність (у власність судової адміністрації) приміщення апеляційного суду на вулиці Драгоманова 9-А, і окружного адмінсуду на 16 Липня, 87, які наразі судова адміністрація в міста орендує.

Будинок апеляційного суду на Драгоманова
Будинок окружного адмінсуду на 16 Липня

Депутати погодили обмін

Сьомого травня депутати Рівнеради на позачерговій сесії ухвалили рішення “Про надання згоди на передачу у державну власність нерухомого майна в м. Рівному”. Цим рішенням вони погодили передачу з комунального майна в державну власність (у власність судовій адміністрації) будівлі апеляційного суду на Драгоманова (площею 2439,7 квадратного метра) і будівлі окружного адмінсуду на 16 Липня (площею 2075,4 квадратного метра). Однак рішення вступить у силу лише після того, як держава (а фактично судова адміністрація) передасть будівлі колишнього відділення Нацбанку на Петлюри у власність територіальної громади міста. Депутати також підтримали поправку свого колеги Микола Бляшина про те, що після отримання приміщення на вулиці Петлюри у власність територіальної громади Рівного, його включать у список об’єктів, які не підлягають приватизації.

Начальник управління комунальною власністю міста Наталія Поліщук так прокоментувала рішення депутатів:

– До того, поки приміщення колишнього банку стане власністю територіальної громада міста ще має відбутися тривала процедура. Сьогоднішнє рішення сесії це перший крок — згода власника в особі міської ради на прийняття майна у власність. Далі треба підготувати пакет документів у тому числі техніко-економічне обгрунтування і подати до Судової адміністрації, потім до фонду держмайна, затим — до Мінекономіки. Тоді документи підуть до Кабміну, який має видати відповідне розпорядження. Ця процедура може тривати, як свідчить практика, до півроку. Може й так статися, що рішення на користь громади міста й не буде ухвалено. Теоретично це можливо. Але, видається, що цей процес би не було запущено, якщо б не відбулися певні попередні домовленості. Тому сподіватимемося, що все буде добре.

Колишній банк на Петлюри
Фрагмент інтер’єру (фото rv.suspilne.media)

За словами Наталії Поліщук, у разі, якщо все вирішиться на користь рівненської громади, депутати вирішуватимуть як використовувати приміщення. Адже від цього залежатиме на кого ляже тягар з утримання будівлі. Якщо там будуть орендарі, то місто отримуватиме кошти, якщо бюджетні установи, то, навпаки — муситиме витрачатися на утримання.

Це цікаво  Проект про вивчення підземель Рівного підпишуть третього квітня

Що буде в колишньому банку?

Коментуючи рішення депутатів міський голова Рівного Володимир Хомко зазначив:

– Рівному такий обмін вигідний, бо приміщення колишнього управління Нацбанку більше за площею й знаходиться у кращому місці. Мрію, що на вулиці Симона Петлюри зробимо центр для молоді.

Ще раніше висловлювалися ідеї віддати частину приміщень для однієї з музичних шкіл. Висловлювало свої побажання щодо отримання частини приміщень і регіональне відділення фонду держмайна, якому нині тісно в старому приміщенні на 16 Липня. Як відомо, своє бачення щодо облаштування там Художнього музею або галереї висловлював голова ОДА Олексій Муляренко. Цю ж ідею уже багато років обстоює творча громадськість Рівного. Зокрема голова комітету з культури, мистецтва і духовності Громадської координаційної ради Рівненської області Віктор Гвоздинський зазначає:

Упродовж 30-ти років громадськість міста бореться за створення Художнього музею. Ми одні з перших зверталися до Кабінету міністрів з проханням, щоб саме в цьому приміщенні створити Художній музей, оскільки такий заклад, конче необхідний місту, в нас відсутній. Пророблено велику роботу за цей період і по колекції, і по фондах для музею… Це єдине приміщення, яке залишилося в центрі міста, і громадскість вважає, що його слід залишити для культурних потреб.

З історії будівлі

Там, де вулиця Петлюри робить крутий поворот, ось уже понад сто років височіє будівля, яка за усіх влад використовувалася виключно як фінансова установа — тепер уже колишнє обласне управління Національного банку України. Одна із найкрасивіших будівель старого Рівного, яка дійшла до наших часів практично в незмінному вигляді. Споруду Рівненського відділення Державного банку Росії можна побачити на сувенірних листівках старого Рівного.

Старовинна сувенірна листівка з видами будівель банку
Вулиця 13-ї Дивізії, в глибині видно будівлю банку. Фото 1930-х років

За спогадами старожилів вулиці, в 1944 році під час нічного нальоту німецька бомба влучила в приміщення, але значних руйнувань не завдала.

Це цікаво  “Музейні гостини-2019” увійшли в історію Рівного

А розпочали будувати приміщення для відділення Державного банку царської Росії на одній із найпрестижніших вулиць тогочасного міста — Гоголівській — у 1912 році. Фундамент майбутнього банку в урочистій обстановці заклали 31 червня 1912 року. У лівому кутку майбутньої будівлі вмурували мідну дошку з вказанням дати початку будівництва. За архівними документами, саме Рівненське відділення Державного банку Росії ІІІ розряду було відкрито 5-го грудня 1895 року. А переїхало відділення в приміщення на тодішній Гоголівській після 1912 року. У 1914-у особовий склад відділення налічував 31 особу, обіг видатків коштів за обліковими та позичковими операціями становив близько 16 мільйонів рублів. Це перевищувало обіг в аналогічному відділенні в значно більшому губернському Житомирі. Відкриття банківського відділення і побудова для нього окремого приміщення, як твердять історики, свідчила про певний потенціал тогочасного Рівного. Адже подібні установи відкривалися в економічно розвинутих населених пунктах Російської імперії. У тогочасному Рівному зосереджувалася вся велика торгівля західної і центральної частини Волині, зокрема торгівля лісом усього Західного Полісся.

За часів Другої Речі Посполитої, з 1924 року, в приміщенні розмістилося відділення Банку Польського в місті Рівне. За часів німецької окупації, починаючи з весни 1942-го, коли в Рівному, оголошеному окупантами столицею рейхскомісаріату Україна було створено Центральний емісійний банк, ця установа розмістилася в тому ж приміщенні на вулиці уже ССштрассе.

Цікава для Рівного історична споруда досі не має охоронної грамоти, ані статусу пам’ятки. Хоча її й внесено до переліку нововиявлених об’єктів культурної спадщини. За свою понад столітню історію будинок на Петлюри, 10 ніколи не змінював профілю — служив банківській справі. Хто тепер порядкуватиме в ньому, побачимо. Головне, щоб розкішний старовинний будинок, який поєднав у собі різні архітектурні стилі, й історія якого ще потребує дослідження. не зник з карти старого міста.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 3, середня: 5,00)
Загрузка...