Грант на півмільйона за ексклюзивний проект — у Рівненського краєзнавчого музею

Першопрохідцями в галузі електронного обліку музейних фондів в Україні став Рівненський обласний краєзнавчий музей. Проект рівненських музейників виборов грант у розмірі 435 тисяч 748 гривень. Про це ексклюзивно сайту РівнеРетроРитм розповів директор закладу Олександр Булига.

Музейні експонати під відкритим небом

За словами Олександра Булиги, який водночас є і керівником проекту, передували розробці наказ Мінкультури України “Про затвердження Порядку обліку музейних предметі в електронній формі” та лист міністерства щодо пошуку джерел фінансування робіт з електронного обліку музейних предметів. Впровадження інформаційних технологій в музеях — вимога сьогодення.

Директор музею і керівник проекту Олександр Булига

Однак через брак кваліфікованих фахівців з ІТ-технологій в штаті музейної установи і складність їх залучення побудова в кожному музейному закладі сучасного апаратно-програмного комплексу для електронного обліку є нереальною. Проте, зазначає Олександр Булига, рівненські музейники все ж таки змогли зробити суттєві кроки до вирішення цієї проблеми.

“Створення апаратно-програмного комплексу для обліку музейних предметів у електронній формі” — це ексклюзивний проект Рівненського краєзнавчого музею, який вперше запроваджується в Україні. Не впадково ми потрапили до числа переможців грантового конкурсу (проектів сектору “Культура і мистецтво” напрям – “Культурна спадщина”), який вперше проводив Український культурний фонд, – наголошує очільник закладу. – Наш проект відповідає пріоритету — сприяння розробці електронного інформаційного ресурсу культурної спадщини і культурних цінностей та впровадження сучасних інформаційних технологій у сферу музейної діяльності й культурної спадщини. Уже проведено переговорну процедуру з тендерним комітетом фонду щодо фінансування грантової програми.

Одна з найдавніших світлин будинку музею, кінець ХІХ ст.

– Що далі?

– На першому етапі здійснюватимемо електронний облік музейних предметів нашої колекції. А в подальшому плануємо обліковувати колекції усіх музейних закладів Рівненської області.

– Чи буде якась взаємодія з іншими музейними закладами України?

– У майбутньому існує можливість побудови дата-центрів спільного використання на рівні регіональних (обласних) центрів, центрів об’єднаних громад. Такі дата-центри, об’єднані в єдину інформаційно-комунікаційну систему, будуть надавати постійний мережевий доступ музейним установам. А коли такі центри з’являться й в інших регіонах закономірним буде створення електронного ресурсу музейних предметів при Міністерстві культури України. Це сприятиме ширшій інформаційній взаємодії, дозволить проводити взаємне резервне копіювання інформації між дата-центрами. Окрім заощадження суттєвих коштів при побудові й експлуатації сховищ інформації, такий підхід сприятиме впровадженню типових технологій захисту інформації корпоративного рівня.<

– Чи правильно ми розуміємо, що тепер усі охочі, зайшовши на сайт музею, зможуть оглянути музейні колекції?

– Першим завданням проекту є електронний облік усіх музейних предметів, паралельно з яким проходитиме їх оцифрування. Частину з них в майбутньому буде представлено для широкого загалу, який після перегляду, маємо надію, зацікавиться оригіналами й завітає до музею.

– Які з музеїв Рівненщини першими будуть співпрацювати з вами щодо впровадження проекту?

– Плануємо створити віртуальну мережу насамперед з Сарненським історико-етнографічним музеєм, ще донедавна нашим відділом, – зазначає Олександр Булига. – Він налічує близько 8-ми тисяч предметів у своїй колекції. При цьому буде перевірено можливість ведення обліку музейних предметів для віддалених робочих місць і сформульовано вимоги до обладнання. Після реалізації цього своєрідного пілотного проекту працюватимемо над втіленням його в інших музейних закладах Рівненщини, а надалі й усієї країни. Отримали вже “добро” на співпрацю з Волинським краєзнавчим музеєм. Початкову роботу, яка стосується колекції Рівненського обласного краєзнавчого музею маємо завершити до кінця 2018-го року. У цей період має надійти й фінансування. Сподіваємося на успішну реалізацію проекту.

Майже 200-літній будинок музею сам є чи не найціннішим експонатом колекції

Координатором і розробником проекту електронного обліку музейних предметів є провідний інженер-програміст Рівненського обласного краєзнавчого музею Дмитро Маслов. Саме він представлятиме проект під час круглого столу “Інноваційні динамічні технології в музеї”, який проходитиме в рамках V-го Всеукраїнського музейного фестивалю “Музей і виклики часу” в Дніпрі на базі Національного історичного музею імені Яворницького 18-24 вересня. Проект рівненських музейників також обговорюватимуть 5-6 жовтня цього року фахівці наукових установ України і Польщі під час наукової конференції Рівненського краєзнавчого музею, присвяченій проблемам охорони культурної спадщини в рамках круглого столу “Інноваційні технології в музейній, архівній та бібліотечній справі”, повідомив Олександр Булига.

Це цікаво  П'ятнадцять золотих сузір'їв Рівного в краєзнавчому музеї
Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...