На Рівненщині були свої “Крути”

Щорічно 29 січня в Україні вшановують пам’ять київських студентів і бійців вільного козацтва, які загинули в 1918 році під час бою з більшовицькою армією Михайла Муравйова під Крутами. Виявляється, в Острозі місцеві гімназисти здійснили подвиг, аналогічний подвигу героїв Крут.

“Вшановуючи героїв Крут, маємо пам’ятати, що і в нас були свої молоді герої!”, – написав на фейсбук-сторінці Остріг мистецький OstArt мистецтвознавець, історик, краєзнавець і дослідник Микола Бендюк.

Острозькі гімназисти. Фото ілюстративне

Далі — Микола Бендюк:

– Про цю подію мені вперше розповів у 1988 році Петро Зотович Андрухов. Його батько служив в армії УНР і добре пам’ятав всі події які були і в той час в Острозі. Ще весною 1917 року в Острозі була створена “Січ імені Івана Богуна”. Базою своєю січовики зробили Острозький замок. В основному це були учні Острозької гімназії. Практично весь 1917 рік єдиною владою, яка підтримувала порядок в місті, були січовики. Юних козаків підтримували солдати з Рильського піхотного полку, що базувався в Острозі. В полку після “Лютневої революції” був створений “Український комітет”, який тісно співпрацював з гімназистами, і, можливо, вони й дали січовикам зброю. Можливо, що й керівниками “Січі” були солдати чи офіцери з “Українського комітету”. Станом вже на грудень 1917 року виникла загроза нападу на місто загонів російського війська, які повертались з фронту. Ці збільшовиченні загони спочатку в Славуті пограбували палац князя Санґушка, його самого вбили, а потім вирішили йти грабувати й в Остріг.

Недалеко від Острога, в сторону станції Кривин, відбувся бій, подібний до бою під Крутами. Учні Острозької гімназії зайняли оборонні позиції, захищаючи від більшовицьких військ рідне місто. Більше про цих гімназистів майже нічого не відомо. Знаємо, що після того бою двох старшин і частину гімназистів було поховано в спільній могилі на Замковій горі в Острозі. Могила була насипана біля Круглої вежі і на ній поставили дерев’яний хрест. Гімназистів, які були місцевими, поховали на острозьких кладовищах біля своїх рідних.

Могила гімназистів на Замковій горі біля Круглої вежі

За переказами, – пише Микола Бендюк, – старшини були родом із Полтавщини, але прізвища хоч і називаються, проте, на мою думку, вони не відповідають особам загиблих. На поховання, що ще й зараз є на Замковій горі, вказував адміністративний старшина армії УНР Оникій Богун. Він пише, що бій відбувся в 1917 році (хоч частина місцевих переказів говорять і про 1919 рік). З його слів не зрозуміло, з ким був бій, з більшовиками чи поляками. Якщо врахувати, що Оникій Богун писав замітку про мітинг біля цієї могили 25 травня 1927 році, і тут же вказує, що поховання здійснене у 1917 році, то ця дата викликає довір’я. За 10 років ще добре мали пам’ятатись і події, і дати. Те, що за Польщі дозволяли проводити мітинги біля цієї могили вказує, що бій був з більшовиками. Історики згадують що бачили публікації в Львівській пресі і про бій, і про поховання гімназистів в Острозі, але поки що самі статті ми ще не знайшли. Під час розкопок могили, острозький археолог Олександр Бондарчук визначив, що поховання було проведено в зимовий час, тому що земля була збита в грудки (замерзлі), як би це була тепла пора то грунт був би пухкішим.

Імовірно зібрання з нагоди вшанування героїв-гімназистів на Замковій горі

Могилу українських героїв не зачепили поляки, – розповідає Микола Бендюк. – Але після Другої світової війни за похованням ніхто не доглядав, бо було небезпечно. Поступово дерев’яний хрест підгнив і його просто викинули, а могилу розрівняли. Після отримання Незалежності ми в 90-х роках почали відновлення могили. Багато до цього доклався Петро Зотович Андрухов. Він розповів мені про хлопців острозьких гімназистів, які повторили подвиг героїв Крут.

Сучасний вигляд могили загиблих гімназистів на Замковій горі в Острозі

У 1999 році я розробив проєкт нового пам’ятника, що нагадував би і Волинський хрест з розширеними раменами, і заразом це схоже й на козацький хрест, – розповідає Микола Бендюк.- Сам пам’ятник викував із металу острозький коваль Григорій Захарчук, і ми встановили цей великий хрест на могилі загиблих героїв. На сьогодні ми ще не знаємо прізвищ похованих хлопців-гімназистів, але, Andrii Zhyviuk розповідав, що існує опис цього похорону і, можливо, його віднайдення дасть можливість ідентифікувати ці тіла. Тоді ми вже зможемо написати табличку на могилі, але присвятимо цей пам’ятник всім воїнам УНР, які поховані в Острозі. Це і Микола Шугаєвський, і Оникій Богун, і інші солдати та старшини, які загинули за Незалежність в першій половині ХХ століття. Слава Україні! Слава Острозьким січовикам!!! Слава воякам УНР!!!

За матеріалами публікації Миколи Бендюка на фейсбук-сторінці

Це цікаво  Пиячили, грабували, ґвалтували... Внутрішні війська НКВД на Рівненщині в післявоєнний період

Остріг мистецький OstArt

Фото з фейсбук-сторінки Остріг мистецький OstArt

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 4,50)
Загрузка...