Найстаріше дерево Львівщини, або Легенди веринського дуба

Недалеко від Львова, якихось 44 км., розташоване село Верин Миколаївського району найдавніша письмова згадка про яке датується 1469 роком. Тож не дивно, що село має свої пам’ятки, серед яких найстаріше дерево Львівщини – віковий дуб, який вкорінився на території місцевої церкви Михаїла.

Віковий дуб у с. Верин, 2017 р.

Старий дуб у Верині є ботанічною пам‘яткою місцевого значення, його вік складає близько 1000 років. Площа пам’ятки природи 0,05 га, а статус заповідному дубу було надано у 1984 році.

Віковий дуб у с. Верин, 2017 р.

Окрім того, що це найстаріше дерево Львівщини, цей дуб вважається одним з найстаріших дубів України. Його розміри вражають – обхват 8,50 м, висота 18 м. Дерево має кілька дупел, одне з яких настільке велике, що нагадує швидше печеру.

Віковий дуб у с. Верин, 2017 р.

Зважаючи на тисячолітній вік, має дуб свої легенди і перекази. Отож, за легендою у цьому місці зупинявся Богдан Хмельницький. Начебто сидів він під тим деревом, яке і тоді вже було немолоде, зрізав гілку і каже: «Буду тим патиком панів бити, якщо шабля зламається».

Верин. Збірка Старшин УСС, 7 червня 1918 р.

До речі, у 1917 році у Верині був Вишкіл Українських Січових Стрільців. Вояки увіковічили старе дерево на світлині, яку згодом використали, як зображення для поштівки. Напис на звороті останньої говорить: “Веринь Пов. Жидачів збірка Старшин У.С.С. 7/VІ. 1918 р. з полков. Гриц. Коссаком коло дуба під якім спочивав Українсь. Гетман Богдан Хмельницький”.

Ймовірно, що із цим дубом також пов’язаний народний переказ про німецького снайпера часів Другої світової війни. Він сидів у схроні під дубом і, вистрілюючи по одному саперів, не давав налагодити переправу через Дністер. Тільки через декілька днів радянські розвідники захопили його і влаштували йому нелюдське катування.
У 2010 році на конкурсі “Національне дерево України” віковий дуб у с. Верин визнано найстарішим деревом Львівщини. В трійку переможців також увійшли – Тополя чорна (осокір) с. Репехів, Жидачівського району та Бук с.м.т. Великий Любінь, Городоцького району.

Це цікаво  Місця студентських посиденьок старого Львова

Джерело: photo-lviv.in.ua

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 5,00)
Загрузка...