За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики, з початку повномасштабного вторгнення до кінця червня 2024 року росія зруйнувала або пошкодила 1 085 пам’яток культурної спадщини України. Пошкоджень або цілковитого руйнування зазнали об’єкти у 18-ти областях.
Російські варвари поставили за мету знищити не тільки населення України, а й історичні докази існування української держави. Саме тому унікальні архітектурні об’єкти в різних куточках України один за одним стають мішенями під час руйнівних обстрілів. Лік знищених і пошкоджених пам’яток уже перейшов за тисячу. Серед них 121-а пам’ятка національного значення; 884 — місцевого; 80 — щойно виявлених.
Серед 18-ти областей найбільших втрат зазнала Харківська — 307 зруйнованих і пошкоджених пам’яток. За нею Херсонська область — 150, Донецька — 125, Одеська — 116. Менше сотні культурно-історичних об’єктів втрачено:
Чернігівська область — 70;
Київська область та Київ — 69;
Запорізька область — 46;
Миколаївська область — 45;
Дніпропетровська область — 39;
Львівська область — 36;
Луганська область — 30;
Сумська область — 26;
Хмельницька область — 10;
Полтавська область — 6;
Вінницька область — 4;
Житомирська область — 4;
Кіровоградська область — 1;
Черкаська область — 1.
За даними Міністерства культури та інформаційної політики, в Запорізькій області повторно влучили в уже пошкоджені пам’ятки культурної спадщини.
За станом на кінець червня 2024 року майже вся територія Луганської та значні частини територій Запорізької, Донецької й Херсонської областей досі перебувають у тимчасовій окупації, через що точно порахувати кількість пошкоджених росією пам’яток культурної спадщини неможливо. Усього на тимчасово окупованих територіях залишається понад 20 тисяч пам’яток культури національного та місцевого значення.
А тим часом у межах проєкту “Підвищення спроможності щодо планування першої допомоги та відновлення культурної спадщини в Україні” створено першу національну команду швидкого реагування на пошкодження пам’яток культури. Навчання вже пройшли 22 фахівці. За повідомленням Мінкульту, українські фахівці постійно здійснюють моніторинг ситуації та консультуються з іноземними партнерами з Міжнародного центру з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей (ICCROM). Спеціалісти цієї організації вже створили мережу з понад 2 000 експертів — рятувальників культурної спадщини в понад 120 країнах світу.
До ініціативи долучилися всі регіони України. Серед учасників були представники місцевого самоврядування, університетів, музеїв, а також археологи, спеціалісти з техногенних катастроф. Учасники тренінгу відвідали зруйновану російськими атаками церкву Різдва Пресвятої Богородиці у В’язівці на Житомирщині. На прикладі цієї пам’ятки учасники вчилися керувати ризиками небезпек для культурної спадщини, аналізувати ситуацію згідно з міжнародними стандартами, документувати пошкодження, оцінювати ризики, здійснювати заходи безпеки та стабілізації пошкоджених об’єктів культурної спадщини.
За оцінкою Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), Україні знадобиться майже 9 мільярдів доларів і 10 років для того, щоб відновити культурні об’єкти і туристичну індустрію після російського вторгнення. За даними ЮНЕСКО, втрати секторів культури та туризму України через війну перевищують 19 мільярдів доларів.
За повідомленнями Міністерства культури та інформполітики України