Два унікальні об’єкти культурної спадщини Острога поповнили список “Великої Реставрації”. Днями бюджетний комітет Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) погодив виділення субвенцій на ці комунальні об’єкти.
Загалом експерти Міністерства в рамках програми “Велика Реставрація” відібрали додатково ще 26 культурно-історичних пам’яток України, на реставрацію та ремонт яких буде виділено кошти з державного бюджету. До них потрапили дві пам’ятки з історичного Острога.
Буде проведено реставрацію Луцької вежі ХVІ століття, в якій нині розміщується Музей книги та друкарства, і протиаварійні роботи та реставраційний ремонт Вежі Мурованої ХІV століття.
Обидва ці об’єкти
входять до комплексу Державного
історико-культурного заповідника
Острога та є пам’ятками архітектури
національного значення.
Луцька
надбрамна вежа є рідкісним зразком
оборонної споруди — барбакана.
Башта була найважливішою ланкою в кільці міських укріплень, захищаючи місто з боку дороги на Луцьк. Споруда була й оборонною вежею, і міськими воротами одночасно. Первісно вона була двоярусною з проїздом у першому ярусі. У кінці XVI-на початку XVII століття надбудовано ренесансний аттик, декорований фігурними зубцями і ліпниною, що дещо пом’якшило суворі оборонні риси вежі, надавши їй характеру світської архітектури.
У Луцькій башті розміщується унікальний музей книги та друкарства, яких усього два в Україні. Фонди музею налічують 4 тисячі 900 книг. Основу експозиції склала книжкова колекція місцевого краєзнавчого музею, започаткована в 1909-1912 роках Братством імені князів Острозьких. Колекція налічує майже півтори тисячі стародруків XVI-XVIII століть та близько 150 рукописів XVI-ХХІ століть. Однин із найцікавіших експонатів музею є інкунабула, датована 1492 роком. Її видано в друкарні Стефана Планка в Римі. Вона має назву “Coniurationes demonum”, що в перекладі означає “Вигнання демонів”. Це єдина книга, видана до 1501 року, що зберігається у музеях Волині.
Вежа Мурована була першою оборонною кам’яною спорудою Острозького замку — житловою оборонною баштою-донжоном. Під час облоги замку приміщення вежі слугували для зберігання припасів. У одній з кімнат була криниця.
Велика зала середнього поверху призначалася для урочистостей та прийому гостей. Кімнати верхнього поверху використовувались для житла. У кінці XVI століття за князювання Костянтина Острозького Вежу Муровану перебудували.
Кам’яна споруда неприступної триповерхової півкруглої будівлі утримується на крутому схилі могутніми контрфорсами. З двору замок є двоповерховим.
Нині у Вежі
Мурованій розташовується краєзнавчий
музей. Уперше його тут відкрили в 1916
році.
Шанувальники острозької старовини
сподіваються, що після реставраційних
робіт обидва об’єкти
отримають нове дихання і стануть ще
більш цікавими для численних туристів.