Виставка “брехунців” різних часів відкрилася в Рівненському краєзнавчому музеї

Сучасні рівняни певно вже й забули (а хто й не знав), що таке “брехунець”. За радянських часів так називали радіоприймачі. мовлення з яких слухали чи не в кожній рівненській кухні. Але і в цього геть неактуального як на сьогоднішній день “радіопенсіонера” були попередники. Подивитися на них можна в Рівненському краєзнавчому музеї.

Яких тільки старожилів радіотехніки тут немає!

Експонатами виставки “Ретро-радіо”, яка відкрилася 6 листопада в краєзнавчому музеї, стали радіоприймачі різних модифікацій і часів, які нині вже стали раритетами. Це спільна виставка, яка представляє приватну колекцію рівнянина Павла Тарасовича і радіо-колекцію із фондів Рівненського краєзнавчого музею. Усього понад 60 раритетних радіоприймачів. 32 — з колекції Тарасовича.

Павло Тарасович розповідає про своїх улюбленців

Павло Тарасович – один із активних пропагандистів і знавців радіотехніки в нашому краю. Ветеринарний лікар за освітою, він з молодих років захопився радіотехнікою і впродовж всього життя залишався на цій “радіохвилі”. Павло Михайлович учасник морської антарктичної експедиції 2000-го року, працював адміністратором зв’язку в складі П’ятої Української наукової антарктичної експедиції на станції “Академік Вернадський”. За роки він зібрав чималу колекцію раритетних екземплярів радіоприймачів, які не раз представляв на виставках під час проведення міських свят у Рівному.

“Гаджети” радянського минулого

Радіолюбитель виступає з лекціями перед студентською і учнівською молоддю з розповідями про історію радіо. Павло Тарасович мріє про створення у Рівному музею (чи хоча б постійно діючої виставки) історії техніки.Зібрані ним радіоветерани в більшості нині працюючі, бо він повертає іноді вкрай розібрані приймачі до життя. Це його давнє захоплення. Він колекціонер, який не має зиску з цієї справи. Йому приносить задоволення покопирсатися в старих деталях доти, доки раритет не заговорить. Кожен експонат виставки має свою історію. За цими приймачами, розмаїттям заводів-виробників можна вивчати географію колишнього СРСР. Десятки радіозаводів працювали в усій країні, а найбільш потужні мали ще й численні філії. Радіоприймачі виготовлялися в Ризі, Мінську, Дніпропетровську… На виставці є й радіо виготовлені в інших країнах. Найстаріші експонати виставки з 1940-х років.

У фондах Рівненського краєзнавчого музею зберігається чимала колекція радіоапаратів, значну частину якої передав до музею рівнянин Олександр Коташевський. Зразки радіотехніки із фондової збірки в повному об’ємі музей виставляє вперше.

Радіожурналістка Валентина Романюк подарувала музею репродуктор “Харьков” 1993 року випуску

Серед експонатів виставки легендарний радіоприймач “тарілка”, відомий усім громадянам колишнього СРСР, бо саме це, на перший погляд примітивне радіо, висіло на телеграфних стовпах і сповіщало усі новини з фронту в 1940-і роки. Через ретро-радіо можна дізнатися і про десятки заводів СРСР, які спеціалізувалися на випуску радіотехніки. Проводові і лампові радіоприймачі, радіоприймачі з вмонтованими програвачами платівок, транзисторні портативні приймачі — усе це можна побачити на виставці в музеї.

Олена Гумінська (ліворуч) з Держархіву Рівненщини принесла документи, що розповідають про розвиток радіомовлення в нашому краю

Це цікаво  Могилу і пам'ятник Дундичу поки що не переноситимуть
Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 5,00)
Загрузка...