Замок Радзівіллів у Олиці знову зустрічатиме туристів

Відтепер селище Олика, що на Волині, знову повернулося до статусу туристичного, яким воно було ще в міжвоєнний період. З території замку магнатів Радзівіллів виселили лікарню й тепер там порядкуватимуть музейники, дослідники та історики. І, звісно ж, туристи.

Фестивалем “Олицька переберія” волиняни відзначили одразу кілька свят – День селища, День Конституції та відкриття туристичного сезону в громаді. А головне — повернення колись пишній резиденції князів Радзівіллів статусу туристичного об’єкту. А передувала цьому наполеглива робота науковців, істориків, активістів, небайдужих до минувшини краю волинян, які багато років добивались відродження історичної і культурної пам’ятки.

Вид на Олику і замковий комплекс з квадрокоптера. Фото https:m-a-d-m-a-x.livejournal.com

На фестивалі старовинний замок князів Радзивіллів уперше після довгої перерви відкрив свої ворота для усіх охочих.

Як відомо, ще з радянських часів чотирьохсотлітню будівлю замку заселили пацієнти психіатричної лікарні, яка діяла тут понад 50 років. Існує думка, що, якби не лікарня, то від Олицького замкового комплексу давно б залишились самі лише руїни. Адже медики доглядали не лише за хворими, а й за маєтком.

Утім, нині волиняни сподіваються, що старовинна Олика стане туристичною перлиною не лише Волині, а й усієї Західної України.

Олика, замок, під час фестивалю

Історична довідка

Оборонний замок в Олиці в 1564 році заклав Микола Радзівілл. Це був один з перших в Україні квадратних замків, укріплений муром, оточений ровом з водою. Потрапити до нього можна було лише через підйомний міст. У XVIII-XIX століттях це була одна з найрозкішніших резиденцій Східної Європи. За свою понад 400-літню історію Олицький замок зазнав чимало потрясінь: пережив козацьку облогу, навалу шведів, вояків Петра І, мародерів під час Першої світової. Останні розграбували численні мистецькі колекції, частину унікальних меблів, гобеленів та коштовної порцеляни було вивезено в Росію. Замок слугував резиденцією Радзівіллам аж до 1939 року. Як тільки радянські війська увійшли в Олику, останнього її ордината Януша Радзівілла (1880-1967) заарештували.

Двір замку в Олиці, 1934 рік. Фото видатного польського фотомайстра Яна Булгака

Історія князівської Олики перегукується й з історією Рівненщини. Бо князі Радзівілли мали маєток й у Шпанові, від якого нині, на жаль, залишилась одна лише занедбана офіцина, пристосована для житла.

Двір замку в Олиці, сучасне фото

Окрім старовинного замку князів Радзівіллів, Олика ще цікава в’їзною (Луцькою) брамою 1630-х років побудови, Свято-Троїцькою церквою 1886 року, Колегіальним костелом Святої Трійці 1640 року, костелом Святих Петра і Павла 1450 року.

Олика, колегіата, до 1939 року
Сучасний вигляд костелу, практично з того ж ракурсу, що й попереднє фото

Розроблено програму відновлення історико-архітектурної спадщини Олики, якою передбачено реставрацію мостів, в’їзної брами, кладовища, ринкової площі та замку з прилеглими територіями. На реставрацію замку, валів і передзамкової площі заплановано 475 мільйонів гривень (включаючи археологію, розробку історико-архітектурних планів). Саме цю суму волиняни сподіваються отримати з державного бюджету. Керівництво області планує залучати на реновацію замку також грантові кошти та фінансування з обласного бюджету. Перші надходження витратять на археологічні дослідження та розробку історико-архітектурних планів.

Олика, замок, вхід. Фото 1910-1920 роки
Та ж брама через століття

З першого липня 2021 року Олицький замок Радзівіллів входить до складу Волинського краєзнавчого музею, повідомила на сторінці у Фейсбуці директорка музею Оксана Важатко. “Початок нової історичної віхи і для замку, і для музею”, – написала Оксана Важатко. Наступний крок — оголошення тендеру на виготовлення проєктно-кошторисної документації з реконструкції замку. Щодо планів музейної діяльності, то поки що туристи зможуть відвідувати лише подвір’я замку, яке доволі непогано облаштовано. У приміщення вхід буде заборонено. Після перебування медзакладу ще не зроблено ремонт, а деякі приміщення в аварійному стані.

Вид замкового двору періоду 1920-х років

Великий інтерес у відвідувачів традиційно викликають підземелля замку, що стало зрозуміло вже під час фестивалю “Олицька переберія”. Тоді відкрили лише невелику їх частину, більшість закриті. У планах — театралізована екскурсія підземеллями.

Історична дорога до Олики, викладена в 1920-і роки за кошти Радзівіллів так званою шашкою Трилінського. Це бруківка, якою вкладали дороги в 1920-1930-х роках

Можна щиро порадіти за волинян. Тепер вони матимуть ще один прекрасний об’єкт паломництва цікавих до минувшини мандрівників. Не завадило б і Рівненщині наслідувати приклад близьких сусідів. Адже в Рівненській області також є чимало історичних об’єктів, які ще можна врятувати від остаточної руйнації і які могли б зацікавити туристів і дослідників.

Це цікаво  Здійснювачі мрій або топ-10 пам’ятників, які неодмінно потрібно побачити у Львові
Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...