У Новомалині знову нагадали про іменитого уродженця Рівненщини

У Новомалині, що неподалік Рівного, в колишньому родовому помісті Сосновських-Довгяло, зявилася ще одна меморіальна дошка на честь іменитого уродженця тамтешніх місць — великого скульптора Томаша Оскара Сосновського.

До наших днів з колись величного палацового комплексу в Новомалині дожили тільки руїни палацу з підвалами та залишки родинної каплиці (вона, до речі, разом з іншими залишками комплексу є пам’яткою архітектури та містобудування), до оздоблення якої колись доклався талановитий скульптор. Саме на стіні цієї каплиці, чиї візерунчасті вежі стрімлять угору на палацовому пагорбі, у суботу, 9 жовтня, урочисто відкрили пам’ятну дошку Томашу Оскару Сосновському. У цій каплиці в 1812 році охрестили новонародженого Томаша Оскара.

Колишня родинна каплиця, яка була окрасою палацового комплексу Сосновських-Довгяло, навіть зруйнована вражає своїми формами
Підготовчі роботи напередодні урочистого відкриття меморіальної дошки

Ініціатором та організатором встановлення меморіальної дошки є культурно-просвітницький центр імені Т. О. Сосновського. Ось що сказав з цього приводу його керівник Ярослав Ковальчук:

Меморіальна дошка на стіні каплиці з’явилася за фінансової підтримки Європейського Союзу. Допомогла канцелярія Кабінету міністрів Республіки Польща в рамках програми “Допомоги полякам на сході”. Таблиця містить написи двома мовами – українською та польською. Виготовили її в Рівному. Наш Центр давно популяризує життя і творчість нашого патрона – видатного скульптора Томаша Оскара Сосновського. На дошці зазначено, що він народився і провів найщасливіші миті свого життя саме в Новомалині. Вона буде слугувати багатьом туристам, які щороку приїжджають до Новомалина, краще зрозуміти історію цієї місцини, пов’язаної з ім’ям всесвітньовідомого скульптора. Відкриття дошки — одна з багатьох подій, які передують відзначенню 210-ї річниці від дня народження великого волинянина. У наступному, 2022 році, відзначатимемо ювілей митця.

Це вже друга меморіальна дошка, встановлена на батьківщині знаного скульптора. Першу встановили на стіні місцевої школи в Новомалині з нагоди присвоєння закладу імені Сосновського. Як і минулого разу, на подію прийшли подивитися місцеві мешканці, голова Острозької громади Юрій Ягодка, староста села Новомалин Микола Ковальчук, директорка Новомалинської школи імені Томаша Оскара Сосновського Надія Мазярчук. На жаль, через карантинні обмеження не змогли долучитися гості з Польщі.

Біля Новомалинської школи, яка носить ім’я Сосновського

На заході також був присутній автор першої в Україні книги про Томаша Оскара Сосновського Валерій Войтович, який презентував свою другу книгу про видатного митця.

Дослідник життя і творчості Томаша Оскара Сосновського Валерій Войтович прийшов на відкриття зі своєю новою книгою про унікального скульптора

Ярослав Ковальчук також розповів про те, що в планах його організації — облаштувати на території колишнього палацового комплексу артпростір, використавши для цього не лише колишню каплицю, а й підвали палацу, які частково збереглися до наших днів, та й усю навколишню територію. Адже місцина там мальовнича.

Віддати шану відомому у світі скульптору-земляку прийшли чимало новомалинців

Тут можна було б, наприклад, влаштовувати пленери не лише для місцевих юних художників, а й для дорослих митців з України та Польщі, – ділиться планами Ярослав Ковальчук. – Сподіваємося на підтримку в цьому Євросоюзу. Це місце може стати цікавим туристичним об’єктом, куди приїжджатимуть не лише мешканці Рівненщини, а й з усієї України та з-за кордону.

Новомалинський комплекс з висоти пташиного лету – місцина мальовнича
Підвали Новомалинського палацу – одне з потенційних місць для майбутніх мистецьких атракцій

Фото надані Ярославом Ковальчуком та з архіву автора публікації

Це цікаво  Пиляти коректно, чи ні, або Поневіряння старого фонтана

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 3,00)
Загрузка...