В Острозі відреставрували й освятили столітню братську могилу

На старому римо-католицькому кладовищі ХІХ століття в Острозі освятили після реставрації братську могилу, де покояться останки польських вояків, полеглих у боях з більшовиками в 1919-1920 роках.

Земля Рівненщини рясно скроплена кров’ю польських солдатів. Безіменні хрести можна побачити на кладовищах у Рівному, Корці, Клевані, Здолбунові. За комуністичної влади чимало таких польських поховань було знищено.

Братська могила вояків польських підрозділів, яка знаходиться на окраїні Острога, серед залишків католицького кладовища, довгі роки була занедбаною. Попри те, що є об’єктом культурної спадщини в Україні.

Так виглядало занедбане поховання польських вояків до того, як ним зацікавилися громадські активісти. Фото 2012 року

– Тепер таких впорядкованих і реставрованих братських могил в Острозі є дві, – розповідає Ярослав Ковальчук — керівник ГО “Культурно-просвітницький центр імені Т. О.Сосновського”. – Одна на території Острозького краєзнавчого заповідника, де поховані вояки армії УНР, друга, з польськими вояками, тут, на старому католицькому кладовищі. У липні цьогоріч на ньому вшановували пам’ять загиблих у 1920-у році поляків. Саме тоді і з’явилася ідея упорядкувати поховання належним чином.

Перепоховання останків, 2018 рік. Отець Зємовіт-Томек Коперскі відправляє месу за загиблими

До речі, саме ГО “Культурно-просвітницький центр імені Т. О. Сосновського” виступив з ініціативою щодо впорядкування братського поховання.

Стара могила польських військових, які воювали тут сто років тому в складі польського війська та армії Української народної республіки проти більшовиків, була в занедбаному стані. Два роки тому ми побачили, що на могилі утворилося провалля, крізь яке було видно останки похованих. Туди лазили і діти, і шукачі скарбів… Це не по-християнськи, щоб людські кістки просто валялися. Тоді ми зробили перепоховання. Благоустроїли саму могилу: закрили, почистили, пофарбували. Допомогли нам учасники ГО “Волинський мотоциклетний рейд” з польського міста Казімеж Дольни на чолі з керівником організації Генриком Козаком. також за сприяння депутата Острозької міськради Вадима Бондарука. А тепер ми реставрували поховання завдяки підтримці Ярослава Каспшика – польського мецената, який профінансував роботи. До речі, його дід також загинув у цих місцях під час польсько-більшовицької війни. Реставраційні роботи тривали два місяці.

За словами Ярослава Ковальчука, наразі ще немає повної інформації про точну кількість похованих у цій могилі та їхніх прізвищ. Є інформація про 12 вояків, але дослідження ще тривають.

Ярослав Ковальчук під час освячення відреставрованої могили. Фото з фейсбук-сторінки Ярослава Ковальчука

Знаково, що освячення поховання припало на дні, коли римо-католики традиційно вшановують пам’ять померлих. Могилу освятили та провели службу на честь полеглих. Як зазначив під час освячення резидент Римо-католицької парафії Острога Вітольд-Юзеф Ковалів, щороку під час поминальних днів парафіяни приходять і на цей понівечений цвинтар.

Відреставроване поховання. По обидва боки тумби з написами про тих, хто похований та про меценатів українською та польською мовами. Фото з фейсбук-сторінки Ярослава Ковальчука

Освячення відвідав консул Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Павел Овад.

Це цікаво  Рівному за розвиток туризму тільки подякували

– Ми зробили велику справу на Острожчині до сторіччя спільної боротьби українців і поляків проти більшовиків, – зазначив Ярослав Ковальчук. – карантин заважає нам розгорнути на Рівненщині велику міжнародну співпрацю. Але карантин не назавжди. Ми маємо пам’ятати та берегти нашу спільну історію. Тим паче, що сьогодні ми знову змушені захищати наші землі від російського агресора. Це перепоховання, воно для нас також є символом – спільної боротьби Польщі та України проти більшовиків.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 4, середня: 4,25)
Загрузка...