Просто під стінами старовинної садиби Ленкевичів-Валевських у Гощі археологи наштовхнулись на сенсаційну знахідку, яка може внести суттєві корективи в уже, здавалося б, з’ясовані моменти з минулого цього населеного пункту.
Археологічне дослідження в історичній садибі в Гощі проводилося на замовлення архітекторів, які займаються проєктом її реконструкції. Їхнім завданням зокрема було підтвердити або спростувати існування вежі-каплиці, яка начебто була колись при основній будівлі. Прибічники версії існування вежі посилаються на відоме багатьом краєзнавцям фото міжвоєнного періоду із зображенням схожої на гощанську садибу будівлі з вежею.
![](http://retrorivne.com.ua/wp-content/uploads/2024/12/1-Фото-довкола-якого-роками-тривали-суперечки-краєзнавців-1.jpg)
Під час розкопок дослідники просто під стіною будівлі розкопали яму, яка, за припущеннями науковців, може бути давнім замковим ровом. У коментарях Укрінформ керівник дослідницької групи, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Науково-дослідного центру “Охоронна археологічна служба України” Павло Нечитайло розповів:
“На території садиби Валевських колись була прибудована висока вежа, яка в основі була прямокутною, а далі – круглою. Вона підвищувалася над всією садибою, але її розібрали. Зараз є намагання відтворити її і ми шукали фундамент тієї вежі. Ми знайшли її фундамент, а також фундамент двох еркерів, що також є важливими архітектурними елементами, і були знищені. Окрім того, ми виявили дуже цікаву яму, яка скоріше за все була ровом замку, що стояв на місці цієї садиби. У XVI столітті тут, імовірно, знаходився дерев’яний замок володаря селища Богдана Гостського, який з кінця XVIІІ до першої половини ХІХ століття зазнає ряд перебудов наступними власниками. І от скоріше за все ми знайшли залишки цього рову. Його ширина – понад 3 метри, а глибина – понад 2 метри”.
![](http://retrorivne.com.ua/wp-content/uploads/2024/12/2-Розкоп-під-стіною-будівлі-1024x569.jpeg)
![](http://retrorivne.com.ua/wp-content/uploads/2024/12/3-Розкоп.-Фото-Укрінформ-1-576x1024.jpeg)
За словами Павла Нечитайла, повідомляє Укрінформ, вочевидь, рів був функціональним і його дбайливо вичищали. Утім наприкінці XVIІІ століття, коли замок втратив своє оборонне значення, рів перестали чистити, і він став заповнюватися ґрунтом. Там археологи виявили кахлі з білою поливою та рослинним орнаментом, фрагмент гутної чарочки, а також скелет корови.
![](http://retrorivne.com.ua/wp-content/uploads/2024/12/4-Знахідки-Фото-Укрінформ-1024x569.jpeg)
“Навіть такі невеликі дослідження є важливими для розуміння історії самої садиби, адже замок там дійсно був не лише за писемними джерелами, адже є рів. Треба розуміти, що рів – це завжди край середньовічного поселення. Навряд чи до цього якісь топографічні межі давньої Гощі були відомі. Завдяки невеликим зондажам і шурфам вони встановлені. Для міста безцінно знати, де воно закінчувалося, і де проходив той рів. Ми знаємо край Гощанського давньоруського городища, яке потім було перетворене у фортецю, й знаходиться на березі Горині, а де проходила його крайня межа від річки, ми не знали, а тепер про це відомо”, – додав археолог.
Як відомо, садиба Ленкевичів-Валевських багато років стояла в запустінні й руйнувалася. Лише останніми роками там розпочались дослідження й пошук коштів на реставраційні роботи в колишньому шляхетському маєтку. Садиба-пам’ятка за задумом місцевої влади в майбутньому має стати привабливим туристичним об’єктом Рівненщини. Наразі там тривають комплексні наукові дослідження, матеріали яких буде використано для проєктування подальших робіт.
![](http://retrorivne.com.ua/wp-content/uploads/2024/12/5-Фрагмент-гощанської-садиби-Ленкевичів-Валевських-1-831x1024.jpg)
Головний архітектор проєкту реставрації та проведення протиаварійних робіт на території садиби Володимир Фомін наголошує, що пам’ятка складна, бо має нашарування добудови і перебудови, тому треба провести дослідження, щоб визначити, що за чим там відбувалося і що є найбільш цінним.
За повідомленням Укрінформ