“Безхазяйний” Корецький замок отримав шанс на друге життя

Нещодавно депутати Корецької міської ради ухвалили рішення, що стурбувало шанувальників історико-культурної спадщини краю — затвердили акт інвентаризації, яким визнали громадську будівлю “Корецький замок” безхазяйним майном.

Охоронна табличка не рятує від руйнації, хоча, можливо, дещо стримує вандалів

Власне називати те, що залишилось нині від палацово-замкового комплексу ХIV-XVIII століття “господарською будівлею”, можливо, й занадто. Адже славетний Корецький замок лежить у руїнах уже майже два століття. Жалюгідні залишки від колись величної резиденції князів Острозьких, Корецьких, Чарторийських нині являють собою сумну картину. Відколи в 1832 році замок-палац згорів, у ньому практично більше не проводились відновлювальні роботи. Лише надбрамна вежа ще не здається і величаво височіє над погребищем колишньої розкоші, інтригуючи своїм виглядом подорожніх… Щоправда, в 2005 році спромоглися відремонтувати віадук, що веде до замку. Він дійсно вражає.

Утім, ці мальовничі руїни мають статус пам’ятки архітектури ХIV-XVIII століття національного значення і охороняються державою. Принаймні про це сповіщає табличка на тій же надбрамній вежі, яка, водночас, і вселяє певну надію у потенційне туристичне майбутнє цієї місцини. Разом з тим небайдужа громадськість запідозрила в рішенні Корецької міськради ознаки нехороших намірів — а можливо це все для того, аби остаточно знести залишки замкового комплексу?

Колись тут був підйомний міст. Дістатись до неприступної твердині можна було лише через нього
Віадук з’явився у ХVI столітті під час перебудови замку. Нині він – чи не єдина більш-менш вціліла частина колишнього замкового комплексу

За роз’ясненням РівнеРетроРитм звернувся до начальник відділу охорони історико-культурної спадщини управління культури і туризму Рівненської ОДА Юрія Калітинського. Він зазначив, що поки що з цим рішенням ще не ознайомлений. Однак пояснив, що нічого небезпечного для пам’ятки в ньому немає. Навпаки — це на користь. Таке рішення є одним із кроків стандартної процедури визначення власника і уповноваженої особи.

Жодним чином це не означає, що замку загрожує знесення, – пояснив Юрій Калітинський. – Він є пам’яткою архітектури національного значення і охороняється державою. У разі якихось порушень, виннні відповідатимуть за законом.

Підвали замку, про таємниці яких ходять легенди, і в яких, за переказами, бачили привидів (куди ж без них!), здебільшого завалені сміттям – темні й непрохідні.

За словами Юрія Калітинського, подібних об’єктів на території Рівненщини ще є немало. Поки не буде визначено їхніх власників, вони не можуть претендувати на належне збереження, відновлення тощо.

Це цікаво  “Велике будівництво” імовірно торкнеться й об'єктів культурної спадщини на Рівненщині

У свою чергу заступниця начальника відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської територіальної громади і депутат Корецької міської ради Світлана Виннічук пояснила таке:

Ще в листопаді 2021 року ми отримали лист від Мінкульту з приводу того, що Корецький замок як об’єкт, що має статус національної пам’ятки, не перебуває на балансі. Тоді було створено комісію, яка провела інвентаризацію і задокументувала, що нині з колишнього замкового комплексу залишилися надбрамна вежа, яка перебуває у занедбаному стані, до неї примикають залишки двоповерхових будівель. Будівлю Корецького замку, яка займає площу 1 510 метрів квадратних, віднесли до безгосподарного майна. Висновок комісії було затверджено рішенням Корецької міської ради. Він жодним чином не може сприяти знищенню чи руйнуванню залишків замкового комплексу. Навпаки, цим розпочато процедуру постановки пам’ятки на баланс Корецької міської ради, що сприятиме її збереженню. Ми направили клопотання до управління культури і туризму Рівненської ОДА щодо виділення нам коштів на паспортизацію об’єкта та інші документи. Це не така швидка процедура, але ми будемо послідовно рухатися.

На цих величних руїнах можна знайти сліди найдавнішої кладки і пізніших добудов
На багатьох фрагментах, що дійшли до наших часів, видно найдавнішу кладку

За словами Світлани Виннічук, і корецькі депутати, і громада сподіваються, що колишній замковий комплекс ХIV-XVIII століття стане туристично привабливим. У планах — благоустроїти і окультурити територію, убезпечити її для відвідувачів.

Рішення Корецької міської ради можна подивитись за посиланням: https://koretska-gromada.gov.ua

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...