Дев’ять стильних вікон Луцька за останні 100 років

Вікно – це елемент архітектури, який має не меншу цінність за саму споруду і може “розказати” про історію так само добре і яскраво. Різні форми, різьблення, майстерність виконання, вік, декоративна краса – є цілий ряд нюансів. Цивілізовані суспільства бережуть старі вікна як пам’ятки.

Вікна колаж

Але вікно – це ще й філософська сутність. Артефакти минулого, через які дивилися свідки історичних подій. Символ етики й естетики різних поколінь. І навіть життя у його матеріальній автентичності. Ось 10 вікон про Луцьк за останні 100 років. Колір змішується з фактурою, передається через ракурс і створює атмосферу.

1. Вулиця Караїмська, цегляний стиль

Цегляний стиль прийшов на волинські терени з Російської імперії. Якщо ви десь бачите будинок подібного вигляду, можете сміливо майже точно датувати його до Першої світової. Багатюща можливість декоративної цегляної пластики, відсутність штукатурки зробили ці будиночки незабутніми. А коли за вікном такі штори, це приємний бонус.

Вікно в цегляному стилі в будинку на вулиці Караїмській

2. Вулиця Лесі Українки, сецесія

В Луцьку практично не збереглося будинків сецесійного стилю. Їх понищила війна і пізніші перебудови. Родом вони також із часів передвоєнних, бо після першої війни в Луцьку будували трохи інакше.

Вікно в стилі сецесії в будинку на вулиці Лесі Українки

3. Вулиця Кривий Вал, еклектика

Тут вікно не автентичне, але заради ось такого обрамлення його варто внести до нашої збірки. Походить із найвідомішого будинку на розі Лесі Українки і Кривого Валу. Збудований до Першої світової. В той час це був стандарт будівництва для центральних вулиць.

Еклектичне вікно в будинку на вулиці Кривий Вал

4. Вулиця Винниченка

Слухове вікно не має достеменної теорії походження назви. Є лише легенди і припущення. Такі віконця виконують роль провітрювання і освітлення на горищах споруд. Бувають різної форми і конструкції. Це вікно більше схоже не на вуха, а на око. Розташоване на даху пам’ятки кінця 1920-х років авторства Казимира Лялевича. Він запроектував для Луцька гарну споруду рільничого банку у стилі академічного класицизму.

Дахове вікно на вулиці Винниченка

5. Красне, народне мистецтво

Для будь-якого історичного міста, в тому числі для Луцька, важливим є райони, які колись були приєднані до міста як приміські села. Красне, Чернчиці, Кічкарівка, Гнідава і ще багато інших. Тут зберігаються будинки, які можна зустріти і далеко в селах. Наявність у підбірці вікна із одного з таких хат символізує цю дуже давню і малознану частину спадщини.

Вікно в стилі народного мистецтва в селі Красне Волинської області

6. Вулиця Степана Бандери, функціоналізм

Луцьк має дуже цікавий спадок модернізму, який вийшов далеко за рамки лише архітектури. А в контексті неї варто звернути уваги на забудову вулиць Ярощука, Потапова, Бандери, Кривий Вал, 8 березня, Червоної калини і інших. Тут ви знайдете стильні котеджі, архітектура яких навіяна німецькими і французькими модерністами 1920-х. Характерні ознаки стилю – ось такі вікна. Розташовані на кутах, витягнуті, або округлені вони підкреслюють весь дизайн споруди.

Вікно в стилі функціоналізму в будинку на вулиці Степана Бандери

7. Вулиця Лесі Українки, модерн

Ще одна споруда на Лесі Українки з сецесійними формами – це будинок з Меркурієм. Для вікон використаний рідкісний прийом – заокруглення кутів. Вони вписані в гарно декоровані отвори. Примітна деталь – декоративна плитка у верхній частині. Здається більше немає в Луцьку будинків з часів перед Першою світовою, які ще зберігають такі елементи. Шкода лиш, що вони не цінуються. Фото не цього року. Мабуть, цих вікон уже нема.

Вікно в стилі модерн в будинку на вулиці Лесі Українки

8. Вулиця Сверстюка, модернізм

Головні ознаки модерністських стилів в архітектурі – це відсутність декору, перепади висоти різних частин споруди, геометризованість вигляду, акцент на лініях і стрічках. Буває так, що ці лінії і стрічки тягнуться на весь фасад. Ось тут, наприклад, вікно висотою на весь під’їзд 4-поверхового будинку. Це застосовано для доброго освітлення сходової клітки.

Вікно в стилі модернізм в будинку на вулиці Сверстюка

9. Вулиця Ярощука, 1950-ті

Вікно в стилі 1950-тих в будинку на вулиці Ярощука

Про вулицю Ярощука ми говоримо переважно в контексті модернізму 1930-х, але є там кілька будиночків 1950-х років з такими колоритними вікнами. До якогось стилю їх віднести важко, але чимось вони нагадують прийоми якісного освітлення приміщення, застосоване модерністами.

Це цікаво  Палац Шенборнів – магія цифр

Олександр Котис

Джерело: photo-lviv.in.ua/9-stilnih-vikon-lutska-za-ostanni-100-rokiv

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...