Новомалинська толока

Упорядкувати територію, де колись розміщувалася резиденція Сосновських-Довгялло, узялися представники місцевих громад, активісти просвітницького культурного центру імені Томаша Оскара Сосновського та всі охочі, кому не байдужа минувшина нашого краю.

Толока з прибирання території колишнього замкового комплексу, від якого нині залишилися самі руїни, стартувала в п’ятницю, 23 квітня. До Новомалина прибули працівники Острозького краєзнавчого музею, польсько-українського культурно-просвітницького центру ім. Томаша Оскара Сосновського, Острозької міської ради, рівненські пластуни. Долучилися також мешканці села Новомалин на чолі зі старостою Новомалина Миколою Ковальчуком. Активними учасниками толоки також стали учні новомалинської школи, яка носить ім’я Томаша Оскара Сосновського.

Територія колишнього Новомалинського замкового комплексу. Ліворуч – залишки готичної каплиці

Новомалинський замок був перлиною архітектури давньої Волині. Звідси вирушив у життєвий шлях до світового визнання відомий скульптор Томаш Оскар Сосновський. На жаль, нині від замкового комплексу залишилися руїни, над якими височіє єдина частково збережена споруда — колишня готична каплиця. Хоча залишки замку в Новомалині мають статус пам’ятки архітектури та містобудування XIV століття і охороняються державою, для реальної охорони і відновлення не зроблено нічого. Допитливий турист, який, попри практично відсутність дороги, зуміє дістатися до Новомалина, не знайде поруч із мальовничими руїнами бодай інформаційної таблички про цю місцину і про видатного її колишнього господаря.

Новомалинський замок заріс чагарниками
Учасники толоки

Культурно-просвітницький центр ім. Томаша Оскара Сосновського, який займається у тому числі пропагандою творчості славетного скульптора, досліджує його життя і творчість, не вперше бере участь у прибиранні навколишньої території Новомалинського замку.

У цих стінах народився колись наш видатний земляк – всесвітньовідомий скульптор Томаш Оскар Сосновський

Ми вдячні усім, хто долучився до прибирання території колишньої резиденції, де народився наш видатний земляк, – зазначає керівник центру Ярослав Ковальчук. – Принаймні тепер, коли схили і підступи до замку розчистили від чагарників та сміття, можна вільно походити територією, роздивитися руїни, які залишилися від колись розкішного палацу і унікальної архітектури каплиці. Дякуємо Новомалинському старості Миколі Ковальчуку за ідею толоки.

Ярослав Ковальчук висловив сподівання, що завдяки зусиллям небайдужої громадськості, краєзнавців та істориків пам’ятка архітектури в Новомалині таки отримає нове життя і туристи оцінять її красу та велич.

Це цікаво  Музей у колишній катівні

Фото надані Ярославом Ковальчуком

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...