Як українська та польська шляхта в XVII–XVIII століттях гармонійно поєднувала традиційні елементи одягу з європейською модою можна побачити на виставці в музеї Острозького заповідника.
Унікальна виставка костюмів, створених для тизеру художнього фільму “Резидентка” за мотивами однойменного роману київської письменниці Анни Гороженко, відкрилася в Острозькому замку. Про це повідомляють на фейсбук-сторінці закладу.

Роман і фільм розповідають історію княгині Анни Дольської — однієї з перших жінок, що починали активно впливати на політичні процеси в Європі XVII-XVIII століть. За припущеннями деяких дослідників, Анна Дольська могла бути агенткою (резиденткою) шведського короля Карла XII та зв’язковою гетьмана Івана Мазепи. Буцімто саме під впливом княгині Дольської гетьман Мазепа “відійшов від Москви” та перейшов на бік шведів у 1708 році.

Одним із мотивів було збереження незалежного козацтва в Україні. Проте це залишилося лише гарною спробою. Після поразки шведів і козаків гетьмана в Полтавській битві 1709 року ані для Мазепи, ані для Дольської, ані для України не сталося нічого позитивного. Мазепа був змушений швидко виїхати з країни і помер від хвороби того ж 1709 року. Його прибічників стратили росіяни. Княгиня Дольська, сприйнявши поразку надзвичайно близько до серця, через погіршення стану здоров`я в 1711 році померла у Львові. Утім, життя і діяльність яскравої особистості — княгині Анни Дольської — ще потребує дослідження істориків. І виставка в Острозькому музеї — лише штрих до її образу та образу епохи, в якій вона жила.
“Ця виставка – подорож у розкішний світ Українського бароко. Кожен костюм – це відтворення історії та живий зв’язок із минулим, що поєднує європейську моду шляхти та волелюбний козацький стиль”, – зазначається у дописі.
На виставці представлені репліки шляхетських та козацьких строїв, що відтворюють дух епохи XVIII століття. Кожен костюм виготовлений за автентичними зразками, з максимальною увагою до історичних деталей.
Серед експонатів можна побачити розкішне вбрання епохи бароко — шляхетську мантую княгині Дольської; козацько-шляхетський стрій; костюми української старшини та шляхти XVII–XVIII століть; європейський чоловічий костюм; вбрання незаміжньої дівчини козацької старшини; шляхетський костюм для хлопчика – репліку дитячого аристократичного вбрання.
Ці унікальні відтворення стали можливими завдяки ретельним дослідженням істориків моди, музейних колекцій та майстерній роботі реконструкторів. Щоб максимально наблизити кожен образ до оригіналу, вони використовували автентичні матеріали — шовк, вовну та ручне шиття.



В.о. директора Острозького історико-культурного заповідника Андрій Брижук зазначив:
“Такі проєкти, як реконструкція історичних костюмів, наближають нас до минулого, дають можливість відчути, чим жили наші предки, які ідеали цінували. Ми бачимо, як українська шляхта поєднувала європейську моду зі своєю неповторною самобутністю. Завдяки цій виставці ми можемо доторкнутися до історії та відчути її через одяг наших предків”.
Виставка в Острозькому краєзнавчому музеї триватиме до кінця березня.
Усі фото з фейсбук-сторінки Державного історико-культурного заповідника в Острозі