Окупаційний карбованець 1941-1944 років (до 80-річчя вигнання нацистських окупантів з міста Острога та Рівненщини)

Фондова збірка Державного історико-культурного заповідника м. Острога нараховує до вісьмидесяти тисяч музейних предметів, серед яких документальна, боністична, фалеристична, нумізматична спадщина, особисті речі, фотографії, листівки, книги, іконопис, живопис тощо, дає змогу досліджувати повсякдення нашого краю та українських земель у різні періоди нашої історії.

Сьогодні, на другому році війни з російським окупантом, ми не забуваємо про трагічні події, що відбувалися на наших теренах понад вісімдесят років тому. На початку 1944 року Острог був звільнений від нацистських загарбників. Вигнання нацистських окупантів із всієї території України тривало до кінця жовтня 1944 року. Багато горя зазнали українці під окупацією. Україна була поділена на декілька адміністративно-територіальних одиниць в складі Третього Райху. Більшість території, в тому числі і Волинь, увійшла до утвореного 20 серпня 1941 року райхскомісаріату “Україна”, столицею та адміністративним центром якого стало місто Рівне. Очільником призначено гауляйтера Східної Прусії Еріха Коха. За часів його райхскомісарювання в Україні був встановлений винятково жорстокий окупаційний режим. В таких складних умовах населення змушене виживати. В березні 1942 року на території райхскомісаріату були запроваджені окупаційні грошові знаки. В музейній боністичній колекції зберігається повний номінальний ряд рівненських карбованців, окрім однієї купюри – 2 карбованці.

З початком весни 1942 року в Рівному було створено Центральний емісійний банк “Україна”, який випустив 9 банкнот номіналами 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 карбованців. Відсутні в цьому ряду 2 карбованці, немає їх в нашій музейній колекції теж. Адже сьогодні – це рідкісна банкнота, овіяна таємницями і легендами. Час  від часу вона з’являється на світових аукціонах і є предметом для полювання колекціонерів-боністів. Журналістці Світлані Листюк вдалося поспілкуватися з власником цієї унікальної банкноти і довідатися цікаву інформацію. “Офіційно відомо близько 200 примірників цієї купюри (судячи з номерів банкнот – це дві пачки). Мінімальна ціна “двійки” на світових аукціонах становить 2 тисячі євро, а найбільша сума, якою закінчилися торги, склала 17 тисяч євро”.

Окупаційні карбованці

“Існує кілька теорій, які пояснюють, чому “двійки” збереглися в такій обмеженій кількості, але практично в ідеальному стані. Згідно першої версії, 2-карбованцеві банкноти були надруковані, але далі зразків і пробної партії справа не пішла. Можливо також, що їх верстка припала на час, коли німці вже відступали з України, тож випуск в обіг цих банкнот став просто неактуальним”. Але ця версія сумнівна, оскільки існує інструкція щодо термінів введення в обіг 2-х карбованців. “Загальноприйнятна думка розповідає, що потяг, який  перевозив надрукований тираж новеньких “двійок” з Німеччини в Україну, пустили під укіс партизани. Але жоден автор не вказує імен свідків чи хоча б місце де було підірвано потяг. Вже не збереглося ні фабрики, яка друкувала гроші для України, ні архівних матеріалів – усе було знищено під час бомбардування Берліну”. І, нарешті, існує думка, що банкнота номіналом 2 карбованці є фальшивкою, надрукованою в Німеччині у 60-і роки ХХ ст. спеціально для продажу колекціонерам-боністам.

На всіх окупаційних банкнотах вказувалася дата емісії – 10 березня 1942 року, хоча в обігу вони з’явилися влітку 1942 р. Друкували їх в Reichsdruckerei в Берліні, на папері з водяними знаками, схожими на подвійні хрести. Написи на грошових знаках зроблені двома мовами: українською та німецькою (на лицьовій стороні всі тексти німецькомовні, на зворотній – україномовні та німецькомовні). Дизайн зворотної сторони однаковий для всіх банкнот, змінюється лише цифрове позначення  номіналу та гільйоширні візерунки. Автори дизайну намагалися надати їм нібито український вигляд, помістивши праворуч погрудне зображення простих українців різних професій. Серія цих банкнот мала назву «щасливе українське населення». Грошові знаки виконані в темних і тьмяних кольорах.

Окупаційні карбованці
Окупаційні карбованці
Окупаційні карбованці

Слід зазначити, що вони не були популярними серед населення. Після вигнання нацистів окупаційні карбованці відразу вилучалися з обігу. Через значні обсяги емісії, велика кількість банкнот залишилася на руках у населення, тому вони не є рідкістю, окрім 2-карбованцевої купюри із зображенням хлопчика, яка у каталогах грошових знаків віднесена до унікальних. Окупаційні карбованці часів Другої світової війни можна побачити в музеях або в колекціонерів-боністів.

Людмила ЖУКОВСЬКА – старший науковий співробітник відділу охорони історико-культурної спадщини, археології і нумізматики

Це цікаво  В Острозі презентували цифрову версію Острозької Біблії

Титульне фото-колаж — РівнеРетроРитм

Джерело https://ostrohcastle.com.ua/okupatsijnyj-karbovanets-1941-1944-rokiv/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...