Прапрапрабабусину хустку приміряли у краєзнавчому музеї

Не просто головний убір, а й оберіг і невід’ємна частина культурної спадщини. Це — про українську хустку, без якої здавна не обходився гардероб жодної української жінки.

Яскраві й світлі, темних тонів і чорні, з дорогих тканин і дешевих, буденні й святкові — хустки з давніх давен були незмінним атрибутом одягу української жінки упродовж цілого року. Їх берегли як сімейні реліквії, передавали у спадок, дарували.

Третій раз поспіль, починаючи з 2019 року, в Україні та світі 7 грудня відзначають День української хустки. Ідею такого свята, яке поки що є неофіційним, запропонувала депутатка Вінницької облради Людмила Станіславенко. Її підтримали громадські активісти не лише в Україні, а й у світі. Зокрема, в 2019 році свято відзначали в США, Іспанії, Канаді, Латвії, Португалії, Казахстані, Йорданії, Індії. Воно покликане об’єднати жінок різних професій, віку та національностей для збереження українських традицій. У цей день у всій країні відбуваються флешмоби та майстеркласи, учасниці яких діляться світлинами у соцмережах.

Алла Українець не лише розказувала про традиції носіння хусток, а й показувала, як їх носили

Долучився до відзначення й Рівненський обласний краєзнавчий музей. Сьомого грудня в музеї показували, як зав’язували хустки жінки Рівненщини. Адже, виявляється, зав’язати хустку — це ціле мистецтво. Заслужена працівниця культури, етнограф, старша наукова співробітниця музею Алла Українець давала майстерклас із зав’язування хустки. А розпочала його з хусткою, яка перейшла їй у спадок від прапрапрабабусі. Хустку було вишито в другій половині ХІХ століття на Рівненщині.

Алла Українець пов’язує прапрапрабабусину хустину

Уже на початку ХХ століття жінки мали можливість придбати фабричну хустку, тернову, як її називали, – розповідала Алла Українець. – Коштували такі хустки дуже дорого. Сто років тому в селах на Рівненщині носили хустки з бавовни і тонкої вовни, переважно виробників Росії та Польщі. Міські жінки надавали перевагу шовковим хусткам. За способом носіння хустки розпізнавали статус жінки.

Майстерклас від Алли Українець
Ще кілька цікавих способів пов’язування хусток на Рівненщині

У музеї продемонстрували хустки із фондової колекції РОКМ та різні способи їх пов’язування. Цікавинкою заходу став своєрідний косплей, під час якого наукові співробітниці музею відтворили фото 1930-х років з села Липа Дубенського району, на якому зображені дівчата у хустках.

Стародавній український головний убір виглядає гармонійно як на жінках, що жили майже сто років тому (фото унизу), так і на сучасних (верхнє фото)

Фото з фейсбуксторінки РОКМ: https://www.facebook.com/rivnemuseum/

Це цікаво  У Басовому Куті знову цікаві знахідки
Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...