“Приречені: історія рівненського гетто”. Фільм, який варто подивитися

Про жахіття єврейського гетто в Рівному і занапащені під час Другої світової війни долі рівненських євреїв розповідає короткометражний документальний фільм, знятий активістами ГО “Мнемоніка”.

Громадська організація “Центр студій політики пам’яті та публічної історії “Мнемоніка”, що активно діє в Рівному, започаткувала новий проект “Створення інструментів боротьби з антисемітизмом та ксенофобією”. У рамках цього проекту рівненській громаді було презентовано документальний анімаційний фільм “Приречені: історія рівненського гетто”.

У залі на презентації фільму

Ця 15-хвилинна стрічка увібрала в себе неймовірні страждання рівненських євреїв, які були змушені в роки Другої світової війни вісім місяців перебувати в спеціально відведеному для них місці – гетто, а далі на них чекала невблаганна смерть від рук нацистів. Фільм побудовано на матеріалах архівів, спогадах очевидців, вміщує документальні світлини, інтерв’ю, коментарі.

Заставка фільму
Анімаційний фрагмент з фільму

У фільмі Тамара Василівна Аладько згадує розповідь своєї матері, яка жила в Рівному в період німецької окупації і мала подругу єврейку, що опинилася в гетто. Розповідає, як тоді 13-річна Галина Давидюк не могла прийти до подружки, бо їй було страшно. Стрічка цікава не лише за своїм змістом, а й за креативним вирішенням зйомки. Тимур Тимченко (він режисер фільму) назвав свою нову роботу “нетиповою документалкою”.

Тимур Тимченко і Павло Осипов

У короткометражці поєднано живу зйомку й анімацію, чорно-білі світлини з миготінням яскравого світла, дикторське озвучення з вписаним текстом. Стрічка динамічна і сприймається глядачем на одному диханні. У фільмі є й героїня – чотирнадцятирічна єврейська дівчинка Єва, яку дуже майстерно зіграла рівненська студентка Анастасія Болюх. Саме через неї передається увесь трагізм життя у єврейському гетто.

Анастасія Болюх

Сценарій фільму написав керівник ГО “Мнемоніка” історик Максим Гон, режисер Тимур Тимченко, оператор Павло Осипов.

Максим Гон

Максим Гон зокрема зазначив: “Цей фільм – некролог. Фільм про тих, хто опинився в гетто і загинув тільки тому, що був євреєм. Сподіваємося, цей фільм ліквідує лакуну (прогалину, порожнечу, – прим. Ред.) у колективній пам’яті рівнян”. Творці фільму сподіваються, що він сприятиме відродженню пам’яті про рівненське гетто, на колишній території якого сьогодні відсутні будь-які меморіальні знаки. З його ліквідацією закінчилася єврейська сторінка історії Рівного, вважають у “Мнемоніці”.

Це цікаво  Музей у колишній катівні

Фільм “Приречені: історія рівненського гетто” розраховано насамперед на шкільну і студентську молодь. Автори фільму сподіваються, що їхню роботу буде сприйнято юними глядачами з цікавістю і розумінням далекої і такої близької нашої пам’яті.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 4, середня: 4,75)
Загрузка...