Колишню “Русану” уже почали “невід’ємно поліпшувати”?

Чергове збурення відбулося довкола ситуації з однією із найстаріших будівель Рівного, що на розі історичних вулиць 16 Липня і Драгоманова. Днями її відвідали представники депутатського корпусу міста й виявили, що там повним ходом ідуть внутрішні демонтажні роботи.

Занедбаний, закинутий, з невизначеним майбутнім старовинний будинок на історичній вулиці
Навіть напівзруйнований він органічно вписується в старовинну вулицю. А якщо уявити тут “висотку”?

Як відомо, скандальна ситуація довкола об’єкта комунальної власності міста, яким є цей будинок, триває вже впродовж кількох років. Наразі він перебуває в оренді ТзОВ “Русана Плюс”. Місцеві історики і краєзнавці наполягають, що цей об’єкт потребує не просто реставрації, а й дослідження, яке може відкрити нову сторінку в історії нашого міста. Адже є чимало доказів, що будинок міг бути частиною палацово-паркового ансамблю князів Любомирських. Будівлю ще два роки тому внесено до переліку нововиялених місцевих пам’яток, що знайшло своє відображення в історико-архітектурному опорному плані. Щоправда, офіційно відповідного статусу будинок ще не має, адже не затверджено ще й сам план.

Вид будинку з вулиці Драгоманова
Роман Стасюк. Фото з мережі інтернет

А тим часом орендар, схоже, не сидить склавши руки. Побачити, що відбувається всередині, журналістові не вдалося, оскільки всі двері до будівлі зачинено, і на стук ніхто не відповідає. Однак всередині чути грюкіт і приглушені голоси. Потрапити всередину будинку вдалося депутатам Рівнеради з постійної комісії з питань міського господарства. Вони побачили, що приміщення у жахливому стані: провалена стеля, прогнила підлога, вкриті грибком стіни. Секретар комісії депутат Роман Стасюк розповів:

– Будівлю нахабно руйнують. Думаю, у колег з депутатського корпусу і журналістів, які разом з нами побували всередині, не залишилось сумнівів у мотивах орендаря. Будівлю навмисно доводять до непридатного стану, щоб виправдати внесення так званих невід’ємних поліпшень, на які вони вже попередньо отримали дозвіл у міського голови. А далі — приватизація за безцінь. Не має значення, яким чином вони виправдовують руйнацію будівлі. Ми неодноразово просили надати на розгляд комісії проект робіт. Але так і не отримали. Нам показували якийсь нашвидкоруч намальований ескіз зовнішнього фасаду. Для чого така таємничість, якщо все впорядку, і орендар не має прихованих мотивів? Окрім цього, розпорядження міського голови Володимира Хомка, який одноосібно прийняв рішення надати орендареві дозвіл на внесення невід’ємних поліпшень, по суті приховали від громади. Його текст було віднесено чиновниками до категорії з обмеженим доступом. А на моє звернення про неприпустимість таких дій, чиновники відповіли, що сталася технічна помилка. Цікавий збіг обставин, чи не так?

На запитання, чи такі роботи з боку орендаря не є самоуправством, Роман Стасюк відповів:

-У деталях нам ще потрібно буде розібратись. Хто давав дозвіл, хто з чиновників покриває ці злочинні дії, хто готував розпорядження про необхідність внесення невід’ємних поліпшень. У таких справах завжди є замовники і безпосередні виконавці. Їх імена ми встановимо і зібрані матеріали передамо до правоохоронних органів і в ЗМІ. Рівняни мають знати своїх “героїв”. Попередньо вже можна говорити про кричущу непрофесійність і навіть про профнепридатність працівників управління комунальної власності. Орендар, якому було передано в користування майно громади, довів будівлю до руйнації, при цьому чиновники не вжили жодних дій, хоча мали і мають всі підстави до розірвання договору оренди. Хочеться запитати, на кого насправді працюють ці люди, на громаду міста чи на “бізнесюків”, які хочуть “відхапати” будівлю вартістю в кілька десятків мільйонів, а разом з нею і земельну ділянку в центрі Рівного?

До слова, орендар давно просить надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки за адресою 16 Липня, 59 для будівництва та обслуговування адміністративних будівель, офісних та інших приміщень. Ідеться про майже 5 соток землі. Подейкують, що орендар буцімто вів перемовини з власником сусідньої садиби щодо викупу в нього його ділянки. Питання ж щодо надання в оренду земельної ділянки уже кілька разів розглядали на депутатських комісіях, але щоразу відкладали для додаткового вивчення. Через що присутній на засіданнях представник ТзОВ “Русана Плюс” адвокат Іван Крутень звинуватив депутатів у навмисному затягуванні розгляду питання. Він переконував, що для ремонту самого лише дозволу на проведення невід’ємних полішень, наданого міським головою Володимиром Хомком, замало. Потрібна земля під приміщенням. У свою чергу, депутати рекомендували орендареві надати управлінню містобудування та архітектури проект реконструкції приміщення. На що Іван Крутень відповідав, що, мовляв, уже показував і проект, і перелік робіт, і фотографію, в якому стані будинок є, і яким буде після реконструкції.

Орендар показав, як виглядатиме зовні відремонтований будинок

Однак депутати не ймуть віри начебто благим намірам орендаря. Тому доручили управлінню містобудування та архітектури надати комісії інформацію щодо можливості проведення реконструкції приміщення на 16 Липня, 59 у межах існуючої будівлі без виділення земельної ділянки.

Це цікаво  Таємниці й цікавинки будинку з еркером

На запитання, що буде далі, як депутатська комісія реагуватиме на те, що нині відбувається, Роман Стасюк зазначив:

– Я не можу відповідати за всіх членів комісії. Багато з них є політичними союзниками Володимира Хомка, а це означає, що нас чекають запеклі дискусії. Я можу говорити від імені опозиції. Ми будемо домагатися негайного розірвання договору оренди, скасування розпорядження про дозвіл на внесення невід’ємних поліпшень і точно не допустимо приватизації цього будинку. У людей мислячих не може лишатися сумнівів, що в разі приватизації, місто втратить цю пам’ятку історії і архітектури, адже власнику набагато вигідніше буде знести будівлю і збудувати тут торговельний центр чи елітну багатоповерхівку. Впевнений, що стільки зусиль у цій афері вони доклали не для того, аби відкрити там приватний краєзнавчий музей.

Начальник міського управління культури і туризму Тарас Максименко, коментуючи ситуацію, зазначив:

Упевнений, що в Європі з історично цікавим об’єктом ніхто б так не вчинив. Переконаний, що цей об’єкт потрібно зберегти для Рівного.

Чи мають підгрунтя підозри депутатів і громадськості міста щодо появи в цій історичній частині Рівного чергової висотки, вочевидь, буде зрозуміло незабаром. А тим часом на невтішні роздуми наштовхує той факт, що, як дослідили журналісти Суспільного, посилаючись на дані аналітичної системи “YouСontrol”, простежено чіткий зв’язок між орендарем ТзОВ “Русана Плюс” і кінцевими бенефіціарами групи компаній, відомих під брендом “Набережний квартал”. На жаль, в Рівному є чимало прикладів, коли під виглядом реконструкції історичного приміщення, саме приміщення зносять, а на його місці зводять чергову багатоповерхівку чи торговий центр. Так, наприклад, “реконструювали” будівлю першого рівненського кінотеатру — на його місці виріс висотний торговий центр, який нині “прикрашає” вивіска “Партизан”.

Це цікаво  Петра Могили і Коперника. Дві вулиці — дві колоритних сторінки в історії Рівного

P. S. РівнеРетроРитм готовий надати можливість висловитися всім зацікавленим особам, поспілкуватися з якими на момент виходу публікації не вдалося.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 6, середня: 4,83)
Загрузка...