Сто шістнадцять об’єктів культурної спадщини України стали цілями рашистів з початку повномасштабного вторгнення

Продовжуємо слідкувати за станом культурної спадщини в зонах бойових дій. Статистика пошкоджених чи зруйнованих об’єктів культурного і релігійного надбання нашого народу продовжує зростати.

Як інформує пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики України станом на 19 травня 2022 року Міністерство зафіксувало 353 воєнні злочини росіян проти культурної спадщини.

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

“Найбільше руйнувань зазнала культурна спадщина Харківщини. По області зафіксовано – 94 епізоди, з них – 78 в місті Харкові та його околицях. На Донеччині задокументовано – 72 злочини, з них 52 – в м. Маріуполі”, ‒ виділяє найбільш вразливі регіони прес служба названого Міністерства. Загалом в Україні пошкоджено вже 116 об’єктів культурної спадщини. Від постійних обстрілів, ракетних та бомбових ударів зруйнувано 21 пам’ятку національного значення, 88 – місцевого значення та 7 – щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Через злочинні дії так званої російської армії (насправді терористичної організації) знищені 42 меморіальних пам’ятники на честь історичних особистостей та подій ХІХ – початку ХХІ ст., 27 будівель та комплексів музеїв і заповідників, 66 споруд будинків культури, театрів та бібліотек, а також деякі інші об’єкти цінної історичної забудови, ‒ наголошено в названому пресрелізі.

Воронцовський палац в Одесі

За останній тиждень серед найбільш резонансних подій у тематиці рашистських злочинів супроти культурних об’єктів стало влучання ракет у Воронцовський палац в Одесі (пам’ятка архітектури початку XIX століття). Внаслідок цього 13 травня вибуховою хвилею пошкоджено вікна та елементи ліпнини знаменитої будівлі, ‒ поінформувала пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики України.

До більш серйозних наслідків призвів ракетний обстріл Будинку культури в м. Лозова на Харківщині. 20 травня зруйновано цю нещодавно відреставровану будівлю закладу. Постраждало сім осіб, у тому числі дитина – 11 років. Як зазначив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики, відео влучання ракети не залишає жодних сумнівів – “нелюди цілили чітко у будинок культури. Будинок культури в Лозовій був одним з найбільших в Харківському регіоні. Великий зал розрахований на 1078 місць”.

Будинок культури в м. Лозова на Харківщині

В офіційній статистиці маємо також нові цифри щодо знищення чи пошкодження рашистами релігійних споруд – загалом 130, з них 49 перебувають на обліку як пам’ятки історії, архітектури та містобудування. “Варвари не шкодують ні православних храмів, ні протестантських молитовних будинків, ні мечетей, ні синагог”, ‒ навела коментар Катерини Чуєвої, заступниці Міністра культури та інформаційної політики, пресслужба цього відомства.

Це цікаво  Колишню “Русану” — на музей історії Рівного. Зареєстровано петицію

Слова Катерини Чуєвої підтверджує низка фактів протягом останнього тижня. Так, 16 травня окупанти пошкодили мечеть в місті Бахмут Донецької області. Про це, з посиланням на фейсбук-допис Муфтія Духовного управління мусульман України “УММА” Саїда Ісмагілова, інформує інтернетвидання risu.ua.

Мечеть в місті Бахмут Донецької області

Снаряд пробив дах і уламками розбив купол і конструкції будівлі. Це вже четверта мечеть, що постраждала за останні два місяці, до цього були пошкоджені мечеті Костянтинівки, Маріуполя та Сєвєродонецька, ‒ зазначено у повідомленні названого сайту.

Для більшості громадян Маріуполь став символом героїзму українських вояків, передусім “азовців”, та місто перебуває в стані гуманітарної катастрофи. Окупанти продовжують глумитися над будівлями релігійних організацій. Ще раніше з наших медіа стало відомо, що рашисти облаштували в римо-католицькому монастирі монахів-паолінів “представництво “ДНР”. Отець Павло Томашевський, настоятель католицької парафії у Маріуполі, який з групою парафіян евакуювався з цього міста ще до захоплення будівлі монастиря, в коментарі авторитетному польському виданню Goṡć Niedzielny розповів деякі факти поведінки окупантів. Від одного з парафіян, який виїхав із заблокованого міста пізніше, о. Павло довідався, що ще 17 березня рашисти сплюндрували монастир – його цинічно пограбовано, варвари забрали цінні речі, зокрема, євхаристійні чаші. Як пригадають наші читачі, те саме ми писали стосовно римо-католицького монастиря в м. Ворзель на Київщині. Модель поведінки, на жаль, всюди однакова…

Маріуполь перед окупацією рашистами

Рашисти плюндрують не тільки християнські святині, а й нищать будівлі інших релігій. Так, 19 травня вони зруйнували синагогу в тому ж Маріуполі. Як повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, “російська армія зруйнувала будівлю “старої синагоги” та приміщення центру громади. Справжні варвари сучасності!”

Серед пам’ятників культури Запорізької області, які постраждали від дій російських військових, ушкодження зазнала і колишня синагога в Гуляйполі. Як зазначено у повідомленні інтернетвидання JewishNews через бойові дії окупантів у будівлі повилітали вікна, трохи побило стіну. Синагога побудована в 1909 році, на місці старої дерев’яної синагоги, що діяла з 1872 року. У радянські часи будівлю перебудували під педагогічний технікум, потім ‒ під кухню лікарні.

Колишня синагога в Гуляйполі

Усі наведені факти можуть викликати смуток і безнадію через те, що тратимо наш культурний і релігійний фонд. Водночас західні демократії надають нам не тільки допомогу в сфері озброєння, а й готові з часом підтримати і в культурному вимірі. Це підтверджує зустріч керівництва Міністерства культури та інформаційної політики України з представниками Уряду та інституцій США у сфері культури, яка відбулася 16 травня в онлайн-форматі. На ній було обговорено шляхи збереження культурних памʼяток України та протидії їхнього знищення росіянами.

Це цікаво  Рівненські музейники отримали нагороду на фестивалі в Дніпрі

З пресрелізу Мінкульту відомо, що з нашого боку взяли участь представники Уряду України (з різних його рівнів), з боку США, між іншими, була на зв’язку заступниця Державного Секретаря США Лі Саттерфілд, також американські партнери у галузі культурної політики Хайден Бассет та Мартін Першлером. Колеги зі Сполучених Штатів Америки висловили солідарність з Україною та заявили про готовність допомогти оцінити завдані рашистами збитки і сприяти поверненню до України нашої спадщини.

Ігор Скленар

Джерело: https://photo-lviv.in.ua/116-ob-iektiv-kulturnoi-spadshchyny-ukrainy-staly-tsiliamy-rashystiv-z-pochatku-povnomasshtabnoho-vtorhnennia/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...