“Світлини з минулого”: до 185-річчя будівлі Рівненського краєзнавчого музею

Він “народився” гімназією, але його стіни служили і для освітніх чиновників, і для більшовицьких начальників, і навіть для окупаційної нацистської влади. Скільки дивовижних історій ми могли б почути, якби його стіни могли говорити!.. Та власне він і сам є історією.

Одна з двох будівель Рівного, які мають статус національних пам’яток — колишня чоловіча гімназія (у подальшому реальне училище), збудована на кошти й з ініціативи власника Рівного князя Фридерика Любомирського. Тепер — Рівненський обласний краєзнавчий музей. З нагоди 185-річчя будівлі рівненські музейники вирішити влаштувати виставку “Світлини з минулого”, через які розповісти непросту історію старовинного будинку.

Під час відкриття виставки

Відкриваючи презентацію ще тоді директор музею Олександр Булига (третього вересня 2024 року колективу РОКМ представили нову очільницю — Аллу Жижкевич), відзначив велику дослідницьку роботу старшої наукової співробітниці відділу історії музею Наталії Кожушко, яка й була ініціаторкою влаштування виставки. Науковиця розповіла про те, що саме представлено у виставковій залі. Серед експонатів — копії креслень розміщення кімнат першого поверху реального училища та будинку з квартирами для службовців, в тому числі, директора; світлини відомих викладачів; дитячі (з фонду Державного архіву Рівненської області) та дорослі світлини учнів реального училища, які в подальшому стали видатними особистостями в галузі науки, мистецтва, політики, військової справи. Серед них — Славомир Януш Зеновій Янковський, Микола Єфімов, Мар’ян Перетяткович, Казимир Рогалинський та інші. На виставці також представлено художні роботи учнів, учбові документи і підручники кінця ХІХ – початку ХХ століть, листівки з зображенням будинку в різні історичні періоди. Можна побачити на виставці й художні роботи учнів, яких навчав викладач малювання, креслення і чистописання Георгій Косміаді.

На запрошення рівненських музейників на відкриття виставки завітав колишній начальник Рівненського обласного управління культури, нині доцент кафедри культурології Маріупольського університету, заслужений працівник культури України Юзеф Нікольченко. Він розповів, як будувалася експозиція музею в 1975-1978 роках.

На виставці в РОКМ
На виставці в РОКМ

Слово мала також Олена Гумінська, яка раніше працювала в Державному архіві Рівненської області (нині — працівниця обласної наукової бібліотеки), де багато років поспіль проводила дослідження історії будівлі Наталія Кожушко. Тепер ці матеріали лягли в основу новоствореної виставки.

Це цікаво  Предмети часів Берестецької битви можна побачити в Рівненському музеї

За традицією, яка склалася під час проведення подібних заходів, були й музичні номери. Перед відвідувачами виступило фольклорне тріо “Ярина” Рівненського міського будинку культури.

Виставка триватиме впродовж місяця.

Фото з сайту РОКМ

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...