Унікальні кахлі XV– XVIII століть можна побачити в Рівненському краєзнавчому музеї

Зразки стародавніх кахлів з розкопу рівненського замку та інших давніх споруд Волині представлять на виставці в Рівненському краєзнавчому музеї. Унікальну колекцію артефактів рівненські музейники демонструватимуть уперше.

Зібрана по частинках старовинна кахля

Як відомо, пічні кахлі використовувались з прадавніх часів, і дедалі ця будівельно-керамічна галузь удосконалювалась як технічно, так і естетично. Зазвичай у часи середньовіччя на теренах Волині кахлями обкладали печі, що отоплювали замки і палаци. Така грубка була чи не в кожній палацовій кімнаті. На жаль невідомі імена майстрів, які створювали тисячі цих рукотворних керамічних плиток, що виконували не лише функцію накопичення і передачі тепла, а й ставали окрасою приміщення, справжнім мистецьким витвором. Нині археологи знаходять кахлі іноді глибоко в землі на місці, де колись стояла замкова чи палацова споруда. І за кожною знахідкою прочитується далека наша історія.

Унікальна кахля віднайдена рівненськими археологами

Створити виставку старовинних волинських кахлів вирішили науковці-археологи кількох музеїв. Це зокрема працівники Рівненського краєзнавчого музею, Державного історико-культурного заповідника з Дубна, Кременецького краєзнавчого музею, Державного історико-культурного заповідника з Острога та Волинського краєзнавчого музею. У музейних колекціях за роки проведення наукових археологічних експедицій зібралося чимало зразків старовинної архітектурно-декоративної кераміки. Об’єднавши найцікавіші артефакти, музейники створили виставку, яка вперше буде представлена в Рівному. Потому її планують експонувати в Луцьку, Кременці, Дубні, Острозі.

Олексій Войтюк запрошує до РОКМ на виставку

Ось що розповів про виставку один із її організаторів завідувач відділу реставрації Рівненського краєзнавчого музею Олексій Войтюк:

”Ми представляємо на виставці близько 150 зразків кахлів періоду ХV– XVIII століть знайдених на Волині. Їх було знайдено на території Рівного під час розкопок колишнього замку, в Дубні, Острозі, Кременці. Це предмети музейних колекцій і є дослідженням другої половини ХХ століття, а також часу незалежної України. Ідея створити виставку виникла, коли ми знайшли цікаві зразки кахлів на розкопі рівненського замку і зрозуміли, що люди це мають побачити. На жаль, у музеях мало експозиційних площ для показу різних колекцій, і ці предмети просто лежать у фондосховищах. Зазвичай ними найбільше цікавляться вузькі спеціалісти, а для широкого загалу предмет залишається невідомим”.

Олексій Войтюк продовжує свою розповідь про унікальні знахідки археологів:

“Хто є творцем кахлів? Скоріше за все для їх  виготовлення наймали майстра. На одних кахлях є мотиви, які повторюються в різних місцях, на інших— мотиви властиві лише для одного замку. Це міг бути майстер, який їздив по містах і виготовляв кахлі на замовлення. Клейма на кахлях немає, але за художнім почерком можна визначити регіон звідки був той майстер. На окремих зразках є орнаменти характерні лише для Острога. На початку 2000-х років в Острозі археологи на чолі з кандидатом історичних наук Богданом Прищепою знайшли піч, яка впала в підвал, але майже вся збереглася. Це була унікальна знахідка. І тепер на нашій виставці представлено 50 кахель із цієї колекції. Окрім острозьких кахлів на виставці представлено унікальні зразки з різних регіонів, і жоден з них не повторюється. Більш старіші кахлі — “мископодібні”. Є поливані і теракотові, з орнаментами і без. Візуальна розкіш кахлі залежала від статків власника будівлі. У нас є збірна колекція гербових кахлів, на яких є зображення князівських родових гербів. Оскільки кахлі зазвичай доводилося діставати з землі, де вони пролежали не одне століття, тому рідко коли можна було знайти абсолютно цілий екземпляр”.

За словами Олексія Войтюка, активно долучився до створення спільної виставки науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника з Дубна Юрій Пшеничний. Він свого часу вів розкопки Спасо-Преображенського монастиря (вже не існує), де було знайдено цікаві старовинні кахлі, результатом стала публікація наукової статті. Ідея створити загальноволинську виставку належить завідуючій сектором РОКМ Ользі Морозовій. Окрім витрат, які вкладає Рівненський краєзнавчий музей у створення виставки, до її організації і популяризації (буде видано каталог) долучився Фонд “Спадок ХХІ століття”, який очолює Інна Львівська.

Це цікаво  Драккар потроху будується
Імітація пічки із віднайдених археологами кахлів

Виставка “Кахлі Волині ХV–ХVІІІ століття”,яка відкривається 30 жовтня, буде працювати в Рівному до кінця листопада, а далі вирушить у подорож містами Волині.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...