Винахідник бронежилета, або Легендарний уродженець Львівщини

А ви знали, що перший бронежилет створив уродженець Львівщини?! Винахідник і хімік Ян Щепаник народився 13 червня 1872 року у селі Рудники, теперішньому передмісті Мостиськ.

Після закінчення початкової школи та гімназії вступив до педагогічного інституту в Кракові. До 1896 року працював учителем у кількох польських містечках, паралельно займаючись винахідництвом. Перший успіх на цій ниві прийшов до Щепаника у 1897 році, коли у патентному відомстві Великої Британії він запатентував телектроскоп. “Камера для відтворення зображень на відстані за допомогою електрики”, як описував її винахідник, була певним прообразом сучасного телевізора.

Ян Щепаник

У 1900 році на Всесвітній виставці у Парижі винахідник представив покращений пристрій для передачі зображення – телефот. Із 1918 року Щепаник захопився системами кольорового кіно, які були високо оцінені за реалізм передачі кольору. Одночасно розробляв проекти озвучування фільмів. Кругозір винахідника був дуже широким. Майстерні та лабораторії Щепаника, крім Польщі, працювали у Відні, Берліні та Дрездені.

Майстерня Яна Щепаникa

Однак, напевно, найбільшої слави винахідник здобув, винайшовши прообраз сучасного бронежилету. “Броник” Щепаника був створений із шовкової тканини з вплетеними тонкими сталевими листами. Захисний пристрій цього зразка врятував життя від замаху королю Іспанії Альфонсу ХІІ. За це монарх удостоїв винахідника звання кавалера Ордена Ізабелли Католички. За доопрацювання імператорських парадних обладунків до Ордена Святої Анни Щепаника представив і російський цар Микола ІІ , але винахідник, як підданий Австро-Угорщини, з патріотичних міркувань відмовився від нагороди держави-супротивника, прийнявши лише в подарунок золотий годинник з діамантами.

Випробування бронежилета
Бронежилет розробки Яна Щепаника

Загалом Щепаник є автором сотень патентів і більше 50 винаходів, частина з яких – в царині кінозйомки, телебачення і фотографії – використовуються і донині. За твердженням сучасних дослідників, багато робіт Щепанека скопійовані й використовуються під іншими назвами до теперішнього часу.

Це цікаво  Пиячили, грабували, ґвалтували... Внутрішні війська НКВД на Рівненщині в післявоєнний період

Помер Ян Щепаник від раку печінки 18 квітня 1926 року у польському Тарнуві. Там і похований.

Кольорові фотографії Яна Щепаника

За багатогранність і плідність діяльності сучасники називали Щепаника “польським Едісоном” і “Галицьким генієм”. Описи винаходів Щепаника, крім фахової літератури, можна знайти й у книгах Марка Твена, з яким винахідник часто спілкувався.

Роман Онишкевич

Джерело:https://photo-lviv.in.ua/vynakhidnyk-bronezhyleta-abo-lehendarnyy-urodzhenets-lvivshchyny/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...