На Рівненщину переїде Музей Державності з унікальною приватною збіркою

Предмети, які представляють понад тисячолітню історико-культурну спадщину — періоду Київської Русі, Великого князівства Литовського, Козацької доби, перебування України в складі імперій, Української державності 1917-1921-го років — можна буде побачити в новому музеї, що розміститься на теренах нашого краю.

Про переїзд на Рівненщину Музею Української Державності повідомив на своїй сторінці у мережі “Фейсбук” заступник голови Рівненської облдержадміністрації Сергій Гемберг.

“Він (музей, – прим. авт.) є одним із найбільших у Європі серед приватних установ такого типу. Тут налічується 15 тисяч артефактів, які символізують державність. Це приватна колекція Олексія Шереметьєва. Особливу увагу Музей відводить розвиткові сфрагістичної частини колекції, тобто печатковому мистецтву. Адже саме в печатках – їхніх матрицях і відбитках-відтисках – відображено суспільний устрій, політичне та приватне життя, генеалогічні зв’язки, розвиток геральдичних уподобань, а також художні смаки, що панували в різні часи, – від Київської Русі до буремного ХХ століття. Серед артефактів на Рівненщині буде печатка Володимира Великого, де на зворотному боці – тризуб, якому тисяча років. А також печатки Ярослава Мудрого, Івана Мазепи”, – зазначається у дописі посадовця.

Частина експозиції “Музею Шереметьєвих”. Фото з сайту музею

Олексій Шереметьєв — український підприємець, колекціонер, меценат, реконструктор, засновник унікального “Музею Шереметьєвих” у Києві. “Музей Шереметьєвих” — це комплекс музейних закладів і науково-дослідних інституцій, зокрема, Інститут спеціальних історичних дисциплін. Загалом музейна збірка налічує понад 100 тисяч артефактів, а сам музей є одним із найбільших у Європі серед приватних установ такого типу. За 15 років діяльності він став ініціатором, організатором чи співорганізатором або учасником і партнером масштабних виставкових і видавничих проєктів, здобув міжнародне визнання. Особливу увагу “Музей Шереметьєвих” відводить розвиткові сфрагістичної частини колекції.

Олексій Шереметьєв із Великою державною печаткою УНР. Фото з сайту музею

Серед численних тематичних виставок, зорганізованих музеєм, була, зокрема, й присвячена історичним особам з Рівненщини — “Князі Острозькі: європейський вимір української історії”, яка відкрилася в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику.

Печатка Війська Запорозького Низового, 1763 рік. Фото з сайту музею

РівнеРетроРитм поспілкувався з людиною, яка безпосередньо причетна до появи нового музею на теренах нашого краю, яка обійматиме посаду директора майбутнього музею, Миколою Бендюком.

Це цікаво  Історичний будинок Гальперіних у Рівному хочуть реконструювати. Що буде?

– Пане Миколо, чому обрано саме Рівненщину для такого музею?

– Це сталося завдяки нашим дружнім з Олексієм Шереметьєвим стосункам. Упродовж 20-и років я намагався вмовити його розмістити свої колекції в Острозі. Проте через брак площ для таких експозицій цього зробити так і не вдалося. Окрім цього, значна частина сфрагістичної колекції “Музею Шереметьєвих” представляє якраз волинську шляхту. Тому логічно, що така колекція буде цікава Рівненщині. Перемовини про релокацію Музею Державних Символів (Української Державності) тривали упродовж майже року.

– Де розміщатиметься музей і коли можна буде його відвідати?

Музей Української Державності — це, власне, робоча назва майбутнього закладу. Він буде стаціонарний, діятиме на постійній основі. Експозиція складатиметься з частини (чотири колекції) збірки “Музею Шереметьєвих”. Серед експонатів будуть, зокрема, печатки, які були державними символами, починаючи від Володимира Великого і до початку ХХ століття, періоду УНР. Кількість експонатів залежатиме від площ, які нам вдасться організувати під розміщення. Місце розміщення майбутнього музею ще остаточно не визначено, тому я не хотів би його поки що називати. Хоча найімовірніший варіант розглядається. Одразу зазначу, що це буде не Рівне. Однак місце цікаве, історичне, яке має статус пам’ятки… Сучасне приміщення під такий музей не годиться. Бо це має бути місце з певною історією… Щойно буде узгоджено всі нюанси і підписано угоду, можна буде починати безпосередню роботу з переїзду музею. Олексій Шереметьєв пообіцяв, що перевезе колекцію упродовж ста днів з моменту укладення угоди.

Микола Бендюк (ліворуч) та Олексій Шереметьєв біля надгробка зі скульптурою князя Костянтина Івановича Острозького в Києво-Печерській Лаврі. Фото з фейсбук-сторінки Олексія Шереметьєва
Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...