Як виглядали козацькі мушкети, шаблі, сумки, казани та інші предмети козацької доби, віднині можна побачити в Рівненському краєзнавчому музеї. Усі ці артефакти, віднайдені на полі Берестецької битви, зобразив на своїх малюнках ще пів сотні років тому історик, археолог Ігор Свєшніков.
Днями в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка “Берестецька битва-370”, присвячена героїчній боротьбі українського народу під час української революції в середині XVII століття. Захід організовано в рамках вшанування 370-ї річниці битви під Берестечком.
Унікальність нової музейної виставки в тому, що, окрім власне зразків зброї українського війська та предметів побуту козаків, на ній представлено серію чорно-білих малюнків доктора історичних наук, професора Ігоря Свєшнікова. Саме йому, який з1970-го по 1993-й роки керував археологічними експедиціями з дослідження місць, де проходила Берестецька битва, ми завдячуємо нині появі в музейних фондах цих унікальних знахідок. Як розповів завідувач відділу давньої історії та археології краєзнавчого музею Олексій Войтюк, усе, що науковець знаходив, він обов’язково замальовував. Причому, як зазначив Олексій Войтюк, малюнки Свєшнікова дуже деталізовані, на них видно такі дрібні деталі, які неозброєним оком й не помітити.
Під час відкриття виставки київський історик і реконструктор Святослав Сичевський презентував лекцію на тему “Відтворення образу козака Хмельниччини за допомогою археологічних знахідок на полі битви під Берестечком”. Він зокрема розповів, що на основі малюнків Ігоря Свєшнікова він створив для себе тогочасний одяг та амуніцію. За його словами, знахідки на полі Берестецької битви, наче своєрідна капсула часу, дають максимальне уявлення про зброю і побут її учасників.
“Археологія битви під Берестечком – унікальна, – каже Святослав Сичевський. – Вона має світове значення. У Європі не так багато битв, які були б так знайдені й досліджені археологічно. Частина війська відступала по заболоченій місцевості. Люди, які загинули з усіма своїми речами, ніби законсервувалися. Речі з текстилю, звісно, не збереглися. Але дерево, залізо, шкіряні предмети, вони збереглися добре”.
У виставковому залі також представлено документальні матеріали, які розповідають про створення архітектурного комплексу “Козацькі могили”.
Присутні під час відкриття виставки голова Рівненської облради Сергій Кондрачук та заступник голови ОДА Сергій Гемберг анонсували заходи, які відбудуться упродовж тижня на Рівненщині з нагоди 370-ї річниці битви під Берестечком. Розпочалися урочистості в селі Пляшева Дубенського району на території Національного історико-меморіального заповідника “Поле Берестецької битви” другого липня, а завершаться п’ятого. Зокрема відбудеться панахида за участі предстоятеля ПЦУ Епіфанія, урочиста хода та покладання квітів до пам’ятника Героям Берестецької битви, відбудуться виставки виробів народних умільців, виступи лірників і кобзарів, козацьке таборування та перегляд документального фільму.
А виставка в Рівненському краєзнавчому музеї триватиме до першого вересня, отож усі охочі встигнуть її оглянути.
За матеріалами рівненської преси