Клима Савура в бронзі “приймала” його зв’язкова: як 20 років тому в Рівному постав пам’ятник організатору УПА на Волині

Споруджено до 60-річчя Української Повстанчої Армії Головному командиру УПА Климу Савуру-Дмитру Клячківському та тисячам українських патріотів, які знайшли свій останній спочинок під мурами Рівненської в’язниці НКВД”, – це напис на пам’ятнику в центрі Рівного. На розі вулиць Соборна-Героїв Поліції його встановили у 2002 році, відкрили й освятили 14 жовтня.

До двадцятої річниці появи у Рівному Клима Савура в бронзі Суспільне розпитало співавтора пам’ятника, скульптора Володимир Шолудька, як він робив бронзове погруддя.

Ініціатором появи у Рівному пам’ятника організатору й першому командиру УПА на Волині Климу Савуру був тодішній народний депутат Василь Червоній. Саме він звернувся до скульптора Володимира Шолудька з проханням втілити цю ідею.

“Він надав мені документи і фотографії Клима Савура, я прочитав це все, зібрався з думками і почав працювати. Розробив понад п’ять ескізів, один з них затвердили. Але майже всі досі зберігаю в майстерні, бо це вже історія. Постамент робили в Коростишеві на Житомирщині, я надав їм робочі креслення, спостерігав, як обпилювали камінь, як готували до встановлення. А бюст робив у себе в майстерні на території Києво-Печерської лаври”, – зазначив Володимир Шолудько.

Пам’ятник Климу Савуру відкривав тодішній міський голова Рівного Віктор Чайка. Фото: Анатолій Похилюк

Зі слів скульптора, його київська майстерня розташована неподалік будівлі Верховної ради і Василь Червоній часто туди навідувався. Обговорювали деталі зображення, щоб досягнути портретної точності, пояснив Володимир Шолудько і розповів про один із таких візитів.

“Василь Червоній прийшов з іншими депутатами, із ними була жінка, вже похилого віку. Вона одразу з ходу сказала, що образ дуже подібний, навіть більш ніж на фотографії, з якої я ліпив. Виявилося, що вона була зв’язковою Клима Савура. Вона одобрила – і далі вже пішов процес так званої формовки. Відливали скульптуру в бронзі у Вишневому під Києвом, потім привезли в Рівне і почали монтувати”, – пригадав скульптор.

Хода Соборною 14 жовтня 2002 року. Віряни і священнослужителі йдуть зі служби в Свято-Покровському соборі відкривати пам’ятник Климу Савуру. Фото: Анатолій Похилюк

Його співавторами в роботі над пам’ятником були архітектори Віктор Ковальчук і Тетяна Мельничук.

Праворуч пам’ятника Климу Савуру приміщення колишньої в’язниці. Фото: Суспільне Рівне
Пам’ятна дошка на приміщенні колишньої в’язниці.Фото: Суспільне Рівне

Перед тим, як розробляти проєкт, вони разом із на той час головним архітектором Рівного Миколою Пасічником визначили місцем розташування пам’ятника – на розі вулиць Соборна – Пушкіна (тепер Героїв Поліції) поруч з будівлею колишньої в’язниці.

“Окрім історичної прив’язки, в проєктуванні пам’ятника враховували також орієнтацію до сонця, щоб обличчя скульптури більшу частину дня було освітлене і багато таких інших, професійних, аспектів. Я не повторююся в композиціях, шукаю завше нові форми вирішення. Коли працюю над пам’ятником історичному діячу, то вивчаю біографію, характер. Цьому навчила мене українська монументальна скульптурна школа професора Борисенка і академіка Бородая, яку я закінчив”, – пояснив Володимир Шолудько.

Фото: Анатолій Похилюк

Бронзове погруддя Клима Савура розміщене на постаменті. З правої сторони від нього гурт бійців під крилом.

“Крило – це як політ думки, вільнодумства їхнього. Бійці під ним, наче під оберегом, омофором. Вони виходять, наче з минулого часу, як символ тієї боротьби, не одиночної, а організованої. Праворуч – їхній лідер, командир. Я ще в радянські часи цікавився нашою історією і мене завжди вражала їхня мужність”, – пояснив ідею композиції автор.

Фото: Суспільне Рівне

Вінчає пам’ятник тризуб, ліворуч до вертикального постаменту примикає трикутна брила з рельєфним написом “Клим Савур”.

Фото: Суспільне Рівне

Нижче викарбувано:”Споруджено до 60-річчя Української Повстанчої Армії Головному командиру УПА Климу Савуру-Дмитру Клячківському та тисячам українських патріотів, які знайшли свій останній спочинок під мурами Рівненської в’язниці НКВД”.

“Основне в пам’ятнику Климу Савуру – це боротьба українського народу за свою незалежність. То був смертельний двобій. Вони знали, що загинуть, але йшли на смерть з думкою про незалежну, соборну Україну, вони в це вірили. І та боротьба була немарна. Зараз маємо, знову ж, того ж ворога. Як вони тоді, так і ми тепер, маємо бути пильними до цього ворожого сусіда”, – узагальнив Володимир Шолудько.

З його слів, від ескіза до втілення працював приблизно рік. 14 жовтня 2002 року пам’ятник Климу Савуру урочисто відкрили.

На відкритті пам’ятника Климу Савуру виступає Народний аматорський хор “Верес” Рівненського міського будинку культури, художній керівник Петро Невірковець. Фото: Анатолій Похилюк

Освячував його Патріарх УПЦ КП Філарет.

Пам’ятник освячував Патріарх УПЦ КП Філарет. Фото: Анатолій Похилюк

Володимир Шолудько є автором понад двадцяти пам’ятників та пам’ятних знаків. У Рівному, окрім пам’ятника організатору і першому командиру УПА, це також Марія Рівненська на бульварі її імені, Улас Самчук на Театральній площі та Симон Петлюра на однойменній вулиці. Улас Самчук і Симон Петлюра в Здолбунові та Тарас Бульба в Дубні – теж робота скульптора.

Автор понад двадцяти пам’ятників і пам’ятних знаків, скульптор Володимир Шолудько. Фото: Олександр Харват

Нині Володимир Шолудько перебуває у Вижниці Чернівецькій області, там він працює над пам’ятним знаком творцям фільму “Білий птах з чорною ознакою” режисера Юрія Іллєнка з Іваном Миколайчуком в головній ролі. Це проєкт для музею створення фільму, який організовує Вижницька влада, пояснив скульптор.

Це цікаво  Історична Пересопниця відзначила 870-у річницю від першої літописної згадки

Хто такий Клим Савур

Клим Савур, справжнє ім’я та прізвище Дмитро Клячківський, родом зі Збаража на Тернопільщині.

Дмитро Клячківський. 30-ті рр. XX ст. Фото віртуальна виставка “Дмитро Клячківський – Клим Савур” на сайті Рівненської обласної бібліотеки
Пам’ятник Командиру УПА-Північ Климу Савуру у Збаражі. Фото віртуальна виставка “Дмитро Клячківський – Клим Савур” на сайті Рівненської обласної бібліотеки

У жовтні 1942 році з ініціативи Клима Савура відбувся перший з’їзд вояків УПА. Це сталося в селі Гутвин на Рівненщині, там розташовувався штаб і проводився вишкіл вояків. Дмитро Клячківський був командиром УПА-Північ. Під своїм проводом об’єднав тисячі вояків, щоб боротись на два фронти: з радянськими та німецькими окупантами.

Пам’ятний хрест на місці загибелі Клима Савура. Фото: Анатолій Похилюк

У 1945 році Клима Савура видав на допиті командир УПА “Рудий”. За даними рівненського історика Ігоря Марчука, район, де перебував Дмитро Клячківський, оточили 4-5 тисяч солдатів НКВС. Він загинув у бою з 233-м особливим батальйоном НКВС 12 лютого 1945 року в урочищі Лісничівка поблизу селища Оржів Рівненського району. Разом з ним вбили двох охоронців. Тіла відвезли до Рівненської тюрми і провели судово-медичну експертизу.

Пам’ятний хрест на місці загибелі Клима Савура. Фото: Анатолій Похилюк

Головний художник УПА Ніл Хасевич у 1949 році створив дереворит, присвячений Дмитру Клячківському.

Дереворит Ніла Хасевича, присвячений Дмитру Клячківському. Фото з книги “Стежками УПА. Рівненщина”

У текстовому супроводі віртуальної виставки “Дмитро Клячківський – Клим Савур” на сайті Рівненської обласної бібліотеки зазначено, що листівка була розповсюджена і у багатьох зберігалася, як реліквія. Одна з них – у фондах Рівненського краєзнавчого музею.

Інформація про ймовірне місце поховання Клима Савура надійшла у 2002 році зі Служби безпеки України. Там повідомлялося, що тіла вбитих українських патріотів захоронювали переважно в безіменних могилах на краю цвинтаря Грабник у Рівному. Припускають, що там поховали і полковника Дмитра Клячківського на псевдо Клим Савур.

Валентина Гордич

Джерело:https://suspilne.media/293328-klima-savura-v-bronzi-prijmala-jogo-zvazkova-ak-20-rokiv-tomu-u-rivnomu-postav-pamatnik-organizatoru-upa-na-volini/?utm_source=fb-messenger&utm_medium=ps&fbclid=IwAR2HjO4ISp15MFbB30g37XjkupF_GGPVcLmZ5q8ToyruliL3rGbztYqyVS0

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...