Майбутній сквер “На Волі” має поєднати історію і сучасність

Не просто благоустрій занедбаного куточка міста, а креативна ідея облаштування відпочинкової зони, просякнута духом старого міста і диханням сучасного. Таку амбітну мету поставили собі організатори конкурсу на кращий проект реконструкції скверу в історичному районі Рівного, який в давнину називали Волею.

Ідеться про занедбану невелику ділянку, що межує з приватним сектором, на розі вулиць Дорошенка і Соборної. Відкритий архітектурний конкурс, у якому можуть брати участь не лише архітектори з Рівного, а й з усієї України — таке в Рівному вперше.

Місце, де має бути сквер, межує із приватною забудовою і виглядає не надто привабливо
Тут має постати сквер

Про подробиці проведення конкурсу розповіли місцевим ЗМІ організатори конкурсу: Павло Алексєвич (організатор), Микола Пасічник (голова обласної організації Національної спілки архітекторів України), Дмитро Котляров і Олексій Бухало (члени журі конкурсу).

Публічне оголошення початку конкурсу. На фото (зліва направо): Павло Алексєвич, Микола Пасічник, Дмитро Котляров, Олексій Бухало

Такий підхід до облаштування території в Рівному запроваджується вперше. Запозичили його у Львові, де подібні конкурси давно практикуються, розповів Дмитро Котляров. А львів’яни взяли цю ідею у Європі.

– Ми не хочемо спрощувати конкурс до рівня благоустрою, – зазначив Дмитро Котляров. – Конкурс не зводиться до того, щоб спланувати, де поставити лавки. Учасники конкурсу у своїх проектах мають врахувати історичний контекст, метафорично показати образ колишнього передмістя Воля та поєднати його з філософським поняттям терміну “воля”. Водночас, це має бути сучасний проект, наповнений історичним духом.

Логотип конкурсу
Фото поч. ХХ ст. з видом на Рівне з передмістя Воля, яке організатори взяли за основу логотипу

Організатори вже запропонували й назву майбутньої зони відпочинку — сквер “На Волі”. Адже сквер розташується в районі старого передмістя Воля. Щодо такої маленької площі майбутнього скверу, то, як вважає Микола Пасічник, це жодним чином не обмежить фантазію конкурсантів. Навпаки — сприятиме пошуку справжніх креативних ідей, бо будь-який конкурс це своєрідна творча провокація. І для розмаху фантазії навіть такого маленького клаптика цілком достатньо. Конкурс є першим кроком і початком нового підходу до формування міського простору, запевняють організатори. І буде він не останнім. А виграють рівняни, бо в результаті отримають найкращі проекти будівництва, облаштування чи реконструкції різних важливих для міста об`єктів: будівель, площ, зон громадської активності і відпочинку. Адже конкурс дає можливість вибору, колегіального прозорого прийняття рішення, залучення до цього процесу кращих професіоналів і як бонус, — створює конкуренцію й підвищує рівень самих архітектурних проектів, вважають організатори.

Організатори конкурсу кажуть, що колоритні старі будинки не псуватимуть вигляд майбутнього скверу

Триватиме конкурс до вересня 2019 року. А результати змагання планують оголосити 10 вересня. Проекти, які надходитимуть на конкурс, громадськість зможе побачити лише після завершення конкурсу і закликають довіряти журі.

Це цікаво  На Рівненщині перепоховали рештки черниць, які знайшли під час розкопок монастиря

Переможців конкурсу очікують грошові винагороди: за перше місце 15 тисяч гривень, друге — 10 і за третє — 5 тисяч. Бюджет втілення самого проекту буде обраховано після того, як оберуть переможця. Утім, як зазначили організатори, може статися й таке, що переможця обрано не буде, в тому разі, якщо серед проектів не знайдеться такого, який би цілком відповідав вимогам конкурсу.

Довідка РівнеРетроРитм

Передмістя Воля — один з найдавніших міських топонімів, що відображав назву частини міста, ще до появи назв вулиць. З’явився у кінці XVIII століття. Передмістя Воля є на одному із найдавніших відомих планів Рівного — плані Тоушера. Якщо спроектувати на сучасне місто, то передмістя Воля охоплювало територію сучасної лівобережної частина Рівного, що розкинулась між вулицями Хмільною, Дорошенка, Дубенською. Передмістя Воля ще називали Дубенським передмістям, через те, що через нього пролягав шлях на Дубно.

Одна із найдавніших світлин виду на місто з передмістя Воля, поч. ХХ ст.

Походження назви “Воля” історики пояснюють так. Щоб закріпити межі своїх володінь, власники середньовічних міст надавали новим поселенцям певні пільги, звільняючи їх від деяких повинностей. Вочевидь, так відбувалося й у Рівному. У передмісті Воля селилися новоприбулі з сільської місцевості. Рід їхніх занять був пов’язаний насамперед із сільським господарством. Такі поселення ще називали “Слободами”, “Волицями”, “Волями”. Поступово мешканці дедалі більше інтегрувалися в міське життя, змінюючи й свої заняття. Опановували ремісничі професії. Згодом на Волі виникли вулиці Шевська, Пекарська.

Праворуч між будинками видно поворот на вулицю Дорошенка. На місці майбутнього скверу ще старі будинки. Фото кінця 1950-х років

А власники міст узялися перетворювати подібні передмістя на так звані юридики, тобто райони, виключені з-під підпорядкування міської влади. Юридикам надавалося власне самоуправління, органи судочинства тощо. Рівненська Воля у ревізьких казках (переписах) ХІХ століття згадується як “юридика Воля”.

(За матеріалами книги Олени Прищепи “Вулицями Рівного”)
Джерела фото: фонди РОКМ

Це цікаво  Як хата з позаминулого століття поїхала до Радивилова

Поцікавитися перебігом конкурсу можна на фейсбук-сторінці організаторів за посиланням https://www.facebook.com/konkursVolya/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 4,50)
Загрузка...