Міжнародну мистецьку премію імені Сосновського запроваджують на Рівненщині

Забуте і належним чином не пошановане на Рівненщині ім’я нашого земляка, скульптора зі світовою славою, уродженця Острожчини Томаша Оскара Сосновського нині відроджується із забуття. Духовним пам’ятником талановитому творцеві могла б стати мистецька премія.

Томаш Оскар Сосновський. Портрет

Учора, 27 січня, з нагоди 135-ти років з дня смерті скульптора в музеї Острозького історико-культурного заповідника вшанували пам’ять Томаша Оскара Сосновського. У заповіднику вважають почесним обов’язком увічнювати і зберігати спадщину нашого видатного земляка. Адже саме в Острозькому музеї зберігаються чотири роботи Сосновського, в тому числі найвідоміші — “Христос на смертному одрі” і “Діва Марія з Дитям”.

Острозький музей. Скульптура Сосновського “Діва Марія з Дитям”

Це лише один із заходів зініційований ГО “Культурно-просвітницький центр ім. Томаша Оскара Сосновського”, який багато років займається пропагандою творчості та популяризацією досягнень митця. Завдяки ініціативі Центру встановлено меморіальні дошки в Острозькому костелі та на Батьківщині скульптора в Новомалині.

Школа в Новомалині. Відкриття меморіальної дошки
Остріг, костел Успіння Діви Марії

Понад сотня унікальних мармурових творінь Сосновського сьогодні розкидані по всьому світу. Є окрасою культових споруд, пам’ятних місць та музейних збірок. На його ж Батьківщині, на Рівненщині, пам’ятника митцеві немає, про що дуже шкодує керівник Центру Ярослав Ковальчук. Щоправда, громадська організація давно виступила з ініціативою, що слугувала б не лише гідному вшануванню пам’яті талановитого скульптора, а й принесла б “моральні дивіденди” нашому краю в цілому.

Культурно-просвітницький центр ім. Т. О. Сосновського вже кілька років добивається започаткування Міжнародної премії імені Сосновського, – розповідає Ярослав Ковальчук. – Нею можна було б відзначати українських і зарубіжних (польських) митців у галузі скульптури, живопису. Два роки тому наші польські партнери, поважна інституція у Кракові, готові були надати для преміального фонду цієї відзнаки 20 тисяч злотих (приблизно 150 тисяч гривень). Але тоді обласне управління культури не підтримала нашу ідею. Зараз починаємо регіонально, з малої Батьківщини Т. О. Сосновського, Острожчини. Водночас, ми звернулися з пропозицією щодо запровадження премії до Рівненської облдержадміністрації і з проханням виділити нам грант голови ОДА на це. Маємо підтримку громадськості у цьому питанні. Надаємо рекомендаційні листи від Державного історико-культурного заповідника м. Острога, Рівненського обласного краєзнавчого музею, Спілки художників Рівненщини, Громадської ради, що діє при Рівненській ОДА. Просимо про виділення гранту в розмірі 100 тисяч гривень. Запровадження такої премії — лише дещиця нашої шани обдарованому митцеві, який прославив наш край. Покладаємо велику надію, що вже цьогоріч 12 грудня, у день народження Сосновського, в Острозькому замку зможемо відзначити перших переможців.

Рекомендаційні листи.

За словами Ярослава Ковальчука, номінантами майбутньої премії могли б бути художники, скульптори з України та Польщі. Запровадження Міжнародної Премії імені Томаша Оскара Сосновського стало б справджнім духовним пам’ятником нашому славному землякові.

Це цікаво  На Рівненщині ремонтують дах однієї з найдавніших і найбільших синагог на заході України

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...