На Рівненщині перепоховали рештки черниць, які знайшли під час розкопок монастиря

На Рівненщині перепоховали рештки черниць, які виявили археологи під час розкопок території колишнього Свято-Вознесенського жіночого монастиря на острові Дубовець. Поховання монахинь датують XVIII-початком XIX століття. Під час досліджень знайшли рештки восьми людей.

Фото Тарас Лозинський

Про це Суспільному 19 жовтня розповів завідувач відділу історії Державного історико-культурного заповідника Дубна Юрій Пшеничний.

300-літнє поховання черниць

Поховання черниць виявили під час археологічної експедиції, яка відбулася влітку 2023 року на острові Дубовець. З кінця XVI століття тут діяв православний жіночий монастир. Його заснував Василь Острозький. У XVIІ столітті монастир перейшов у Василіанський унійний орден та існував як греко-католицький монастир до 1832 року.

Сюжет Суспільного про розкопки на Дубовці влітку 2023 року

Виявлені людські рештки науковці продатували XVIII — початком ХІХ століть, розповів Юрій Пшеничний:

“Приналежними до духовних осіб можуть бути визначені шестеро людей. Це зроблено на основі супровідного матеріалу, який виявили у похованнях. Маються на увазі предмети християнського культу, деталі чернечого одягу і, зокрема, посмертні наличники з шовку, а також гаптовані металевими ниточками, які зображають хрести та сцени розп’яття”.

Фото Суспільне Рівне, 1 серпня 2023 року

Зі слів історика, одне з поховань було у склепі.

“Це дає нам можливість говорити про те, що воно належало особливо шанованій черниці, ймовірно, ігумені. Оскільки настоятельниць монастирів до цього часу ховають у склепах. Це така давня практика, яка триває до нашого часу”, — додав Юрій Пшеничний.

Юрій Пшеничний. Фото Суспільне Рівне

Він зауважив, що поховання у склепі було пограбоване скарбошукачами. Це сталося ще до археологічних досліджень території монастиря, розпочатих у 2018 році.

“Були ознаки зруйнованого склепіння. Втрачений був натільний хрест. Біля цього склепу виявили інші поховання в ґрунті. В них зберігся супровідний матеріал, який дозволив чітко визначити особливості одягу, деталі, рештки тканини цих духовних осіб”, — розповів науковець.

Юрій Пшеничний додав також, що під час експедиції виявили рештки ще двох людей:

“Це були світські люди, бо не мали супроводу та ознак чернечої культури. Швидше за все, звичайні мешканці села Підборці, для яких монастир був релігійним і соціальним осередком”.

Зі слів історика, виявлені людські рештки опрацював антрополог. Після досліджень їх перепоховали.

Це цікаво  Окупаційний карбованець 1941-1944 років (до 80-річчя вигнання нацистських окупантів з міста Острога та Рівненщини)

Де перепоховали виявлені людські рештки

Рештки черниць перепоховали в тому ж місці, де їх виявили археологи, зауважив Юрій Пшеничний:

“Тобто там, де вони й були поховані у XVIII столітті. Власне, у склепі, якщо бути конкретнішим”.

Фото Тарас Лозинський

Панахиду служив Дубенський благочинний ПЦУ, настоятель Свято-Вознесенського храму Василь Лозинський.

Фото Тарас Лозинський

Археолог також додав, що на цьому місці встановлять хрест, його вже виготовляють, а також, можливо, пам’ятний знак:

“Один пам’ятний знак уже встановлений на місці монастиря і біля нього знаходяться поховання світських осіб, як ми знаємо тепер. Але от щодо поховання черниць, то воно буде виділене там, де вони і були знайдені, щоб ніяка діяльність ні скарбошукачів, ні орне землеробство не пошкодило цю пам’ятку, адже вона і так була значно порушена в минулому як першими, так і другими”.

Процес археологічних досліджень

Від Свято-Воскресенського жіночого монастиря на острові Дубовець нині нічого не залишилося. Спробувати відновити розташування усіх його архітектурних об’єктів можна лише через дослідження археологів.

“Знайдені поховання були розташовані в межах якоїсь будівлі, ми виявили залишки її стовпових конструкцій і встановили, що вона була великих розмірів”, — розповів Юрій Пшеничний.

З’ясувати план розміщення монастиря на острові Дубовець — мета щорічних археологічних розкопок на цій території.

Юрій Пшеничний реставрує кераміку, виявлену під час розкопок на острові Дубовець, 2021 р. Фото Facebook МГНО “Дубенський археологічний осередок”

Виявлені під час досліджень артефакти, зі слів Юрія Пшеничного, нині перебувають на “кабінетному етапі” опрацювання та реставрації.

“Можу сказати, що металеві вироби реставруються в Чигирині, тканини — у Кракові. Опрацьовується комплекс речових знахідок і вони готуються до підсумкової виставки, яка відбудеться в Дубенському замку, орієнтовно наприкінці року”, — розповів історик.

Виставку організують на базі постійної експозиції “Археологія дубенських монастирів” в Державному історико-культурному заповіднику.


Юлія САВЧУК

Це цікаво  Рівненщина архітектурна — на подвір'ї Рівненського краєзнавчого музею

Джерело

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...