На Рівненщині ремонтують дах однієї з найдавніших і найбільших синагог на заході України

У Дубні на Рівненщині перекривають дах Великої синагоги – пам’ятки архітектури місцевого значення XVI століття. Роботи планують завершити до кінця 2023 року. Гроші на ремонт покрівлі надала єврейська організація з Франкфурта-на-Майні.

Фото надала Дубенська міськрада

Про це Суспільному 26 вересня повідомив начальник відділу культури і туризму Дубенської міської ради Сергій Гавриленко:

“Це пам’ятка архітектури місцевого значення, одна з найдавніших і найбільших синагог на заході України”.

Фото надала Дубенська міськрада

Про потребу реставрувати синагогу в Дубні, що є бароковою пам’яткою XVI століття, заговорили ще наприкінці 2017 року. Ці наміри тоді озвучили в Державному історико-культурному заповіднику, на балансі якого була будівля. А також — міська влада, після того, як синагогу передадуть у власність громади.

У 2017 році Суспільне готувало про це сюжет.

Зі слів Сергія Гавриленка, у 2018 році синагогу передали на баланс міста, й у 2019-20-му роках взялися перекривати дах.

“Станом на 2021 рік вже накрили середній купол, але через повномасштабну війну роботи призупинили. Відновили їх вже в цьому році. І зараз виконуються роботи з підмуровки ділянок зовнішніх стін під дахом, зробляться відливи і до кінця 2023 року дах буде повністю завершено”, — запевнив начальник відділу культури і туризму Дубенської міськради.

Фото надала Дубенська міськрада
Фото надала Дубенська міськрада

При цьому Сергій Гавриленко додав, що ремонтують дах за проєктом, який виготовили фахівці київського інституту “УкрНДІпроєктреконструкція”:

“Проєкт лише на дах, гроші на роботи, 1,4 млн грн, виділило некомерційне товариство збереження й охорони єврейських кладовищ в Європі, це Німеччина, Франкфурт-на-Майні. Сподіваюся, що це початок реставрації синагоги. І в майбутньому теж надіємося, що буде фінансова допомога. На наступний рік, можливо, так само заручимося підтримкою депутатського корпусу місцевої ради. Бо місто, на мою думку, має показати, що вболіває за наші пам’ятки і дати співфінансування”.

Фото надала Дубенська міськрада
Фото надала Дубенська міськрада

Раніше міський голова Дубна Василь Антонюк, який ініціював передачу синагоги на баланс міста, заявляв про намір облаштувати в будівлі музей Голокосту. Щодо цих планів начальник культури й туризму міськради зазначив таке:

“Насамперед треба відреставрувати. Бо основне завдання — її зберегти, роботи дуже багато. А потім можна використовувати і під музей, і для різного формату культурних заходів у громаді”.

Фото надала Дубенська міськрада
Фото надала Дубенська міськрада

Валентина ГОРДИЧ

Це цікаво  У “Хлів” до Олександра Гурістюка

Джерело

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 3,00)
Загрузка...