У Рівненському краєзнавчому музеї 18 січня відкрили виставку “Азов. Янголи Маріуполя”. Експозицію присвячено героїчному подвигу бійців окремого загону спеціального призначення Національної Гвардії України “Азов”. Сформували її зі світлин та історій життя близько двох сотень “азовців”-оборонців Маріуполя, які загинули, захищаючи це українське місто.
Ініціатором та співорганізатором серії виставок стала ГО “Родина загиблих захисників України “Серце назовні”. Авторкою виставки і організаторкою вшанування пам’яті воїнів є Віра Литвиненко – мама Владислава Литвиненка з позивним “Вектор”. Початковий збір інформації також здійснила Вікторія Грицаєнко (дружина бійця з позивним “Гоголь”).
Ця виставка — пересувна, і Рівне — дев’яте місто, де її презентували. В експозиції — понад 200 світлин Героїв, їхні біографії, нагороди, отримані за мужність та звитягу. Наймолодшому із загиблих “азовців” заледве виповнилось 18, найстаршому — 63.
Серед загиблих захисників міста Марії рівняни Костянтин Друзь та Віталій Семчук – випускники Рівненського ліцею № 12 та уродженець смт Рокитне Ігор Усачов. У Рівному нині мешкають родини Героїв, які віддали життя за Маріуполь, Владислава Горошка та Ігоря Краснобрижа.
Виступаючи під час відкриття виставки, Віра Литвиненко зазначила, що її організатори мають на меті продемонструвати, якою ціною ми виборюємо нашу незалежність. За її словами, виставка націлена не так на родини загиблих “азовців”, як на тих, кого не торкнулась війна, та на молоде покоління.
Присутні переглянули надихаючу та потужну Молитву українського націоналіста (автор – Осип Мащак) у виконанні бійців полку, відео “Наш Маріуполь” та “Політ у безсмертя” (про секретну операцію 72-х добровольців на гвинтокрилах, що доставили допомогу в оточений МК “Азовсталь”).
Керівник центру “Я – Маріуполь” Богдан Дужик виразив упевненість, що місто-герой неодмінно буде звільнено і відбудовано. Закликав пам’ятати про подвиг “азовців” і низько вклонитись їхнім матерям.
Виставка “Азов. Янголи Маріуполя” діятиме в Рівному до 21-го лютого 2024 року. Її організатори хочуть, щоб якомога більше людей дізналися, якою ціною українці виборюють свою незалежність. А ще — нагадати всьому світу, що Маріуполь — це Україна.
Фото з фейсбук-сторінки Рівненського краєзнавчого музею