Рівненська “ВДНГ” на Грабнику. Як радянська влада поспішала заявити про свої “здобутки”

Дерев’яні виставкові павільйони з претензією на “високу” архітектуру і з обов’язковими атрибутами — портретами Леніна-Сталіна й комуністичними гаслами поставали на території одного з рівненських парків. Так на початку 1950-х років охоча до усілякої “показухи” радянська влада пропагувала так звані переваги соціалістичного ладу.

Головний павільйон виставки
Чаші, повні фруктів, символізують радянське благополуччя

Ще в 1935 році нарком землеробства СРСР Михайло Чернов під час всесоюзного з’їзду ударників колгоспної праці запропонував влаштувати Всесоюзну сільськогосподарську виставку в Москві. Як відомо, згодом вона стала постійнодіючою і отримала назву Виставка досягнень народного господарства СРСР (ВДНГ СРСР). Невдовзі такі ж виставки з’явилися й в інших республіках. Київська республіканська з’явилася в 1949 році. Наслідуючи вище партійне керівництво, в областях також почали створювати місцеві “ВДНГ”. У Рівному перша така виставка відбулася в жовтні 1940 року під назвою “Рік радянської влади в Ровенській області” на території націоналізованого парку фільварку князів Любомирських на Гірці (тепер парк імені Шевченка). Цікаво, що досягнення першого року радянської влади демонстрували в павільйонах, зведених ще польською владою міста для 10-х ювілейних Великих Торгів Волинських, які мали відбутися у вересні 1939-го року, але не відбулися через відомі події. Характерними для тих часів були записи, зроблені в книзі відгуків, яка зберігається в Держархіві рівненської області. Ось що писали учні 9-го класу школи №3 Рівного:

“Виставка дійсно показала, що зробила за рік радянська влада в Ровенській області. Спасибі Партії, Урядові за велику увагу до населення колишньої Західної України”.

А ось відгук учасників обласних курсів голів сільрад:

”Нас вразив господарський ріст колгоспів Ровенської області. За короткий період свого існування колгоспи досягли високих урожаїв. Таких зернових і городніх культур, які зібрали колгоспи, ми ніколи не бачили на своєму одноосібному господарстві”.

У повоєнні роки влада на повну узялася за пропаганду радянського способу життя на територіях новоприєднаних областей. Оскільки парк імені Шевченка в перші повоєнні роки переживав складні часи через значні руйнування, та й місця там виявилося замало, то масштабну виставку вирішили розгорнути в парку на Грабнику, який тоді носив ім’я Сталіна. Звітувати про “значні успіхи” заходилися вже в 1950-у році. Причому, розгорнули виставки й у районах області. Але наймасштабніша була в Рівному.

У Дубні також була своя ВДНГ
Перед головним павільйоном головний вождь
Один із сільськогосподарських павільйонів

ВДНГ” у старому парку

Десь у паралельному світі тривали репресії проти українських патріотів, місто зачищали від опонентів нової влади, селян примушували вступати в колгоспи, знищуючи індивідуальні господарства… А партфункціонери вже поспішали рапортувати про небачені досягнення промислового і сільського виробництва, які відбулися, звісно ж, під керівництвом мудрого і великого “вождя всіх народів” Сталіна. Для цього в усіх обласних центрах СРСР влаштовували виставки досягнень промисловості й сільського господарства. У Рівному перша така повоєнна виставка відкрилася 21 жовтня 1950 року на території парку імені Сталіна (раніше — міський парк імені польського президента Мостицького, в подальшому — імені Хрущова).

Головний вхід до парку, де розгорнулася виставка
Один із вході до парку під час виставки
Головний вождь дивиться звідусюди

Для цього в парку набудували павільйонів чудернацької архітектури. Їхній стиль, претендуючи на помпезний так званий сталінський ампір і монументальність, водночас свідчив про тимчасовість цих споруд, бо були вони дерев’яними. Деякі павільйони нагадували зменшені копії павільйонів московської ВДНГ СРСР, кремлівських башт тощо.

Головний павільйон виставки
Помпезне оформлення павільйонів чимось нагадує головну радянску ВДНГ
Трохи “кремлівської стіни” в рівненському парку

Обов’язковим “оздобленням” кожного павільйону були прапори, агітплакати, гасла й цитати партійних вождів і портрети цих самих вождів. Практично жодного павільйону не було, щоб там не видному місці не висіли портрети Сталіна, Леніна, місцевих парткерманичів. Сучасні рівняни можуть з іронією поставитися до цього, але в повоєнні роки ще неподоланої розрухи такі виставки були неабиякою подією в житті нашого обласного центру.

Мальовничий куточок парку
Павільйон цукрових буряків. Вочевидь, буряки без вождів також не ростуть
Радянськими гаслами обвішані усі павільйони і споруди в парку
Складно сказати, що експонують у цьому павільйоні, натомість гаслами можна зачитатися
Таке враження, що це не виставка досягнень, а виставка портретів вождів

Рівняни ходили подивитися на досягнення і поодинці, і з товаришами, і організованими групами з підприємств, приїжджали із найвіддаленіших куточків області. Побувати на виставці мусили всі.

У старому парку людно
Дуже скромний павільйон культосвітніх установ

Ось як писала про виставку 1950 року місцева партійна газеа “Червоний прапор”: “Суцільна колективізація вивела багатотисячні одноосібні господарства на колгоспний соціалістичний шлях – на шлях, накреслений партією Леніна-Сталіна, шлях, по якому веде радянський народ вождь трудящих усього світу товариш Сталін. Колективізація дала можливість колишнім одноосібникам домогтися значних успіхів у сільському господарстві”.

Це цікаво  У Рівному руйнується унікальний понад 200-літній некрополь

Територію парку заставили гіпсовими скульптурними композиціями на тематику щасливого радянського буття. Про виставку 1950-го року можемо дізнатися зі світлин невідомого автора, які зберігаються у фондах Рівненського краєзнавчого музею і Держархіву Рівненської області. Роздивлятися ці фото сьогодні дуже цікаво.

Гіпсові фігури – неодмінний атрибут дизайну паркових зон в СРСР 1950-х років
Ще одна гіпсова красуня на постаменті
Куточок виставки

Ось що розповідає про виставки начальник відділу використання інформації документів ДАРО Людмила Леонова:

Метою цих виставок було продемонструвати “успіхи” радянського повоєнного будівництва й підготувати суспільство до нового масштабного завдання — наздогнати і випередити капіталістичні держави за всіма показниками економічного розвитку. Водночас ці виставка були визначною подією в житті мешканців Рівненщини. Вони пропагували радянський спосіб життя, тому писали про них багато. Зокрема інформацію про виставки досягнень народного господарства можна віднайти в газеті “Червоний прапор” повоєнних років, примірники якої зберігаються в Держархіві Рівненської області. Принаймні є інформація про виставки, які відбувалися щорічно до 1955 року включно. Зазвичай таку інформацію подавали дуже розлого, часто на першій шпальті. У фондах архіву також зберігаються листівки і плакати, спеціально випущені до виставок, в яких прославляли героїв соцпраці і описували їхню звитягу в боротьбі за високі урожаї. Такі плакати, зокрема про передовиків 1951 року, наприклад, про героя соцпраці Анастасію Васильчук, зберігаються у фондах архіву.

Газета “Червоний прапор”, 1954 рік
Павільйон Гощанського району потрапив на сторінки головної партійної газети краю
На фоні помпезного головного павільйону – передовики сільгоспвиробництва краю
Такі агітплакати випускали до виставки
Ціла газетна шпальта присвячена виставці і навіть вірш
“Червоний прапор”, 1954 рік

Згодом такі виставки втратили свою актуальність. Павільйони розібрали, а парк імені Хрущова, який пізніше перейменували на Жовтневий, став просто міським парком відпочинку. Утім, на жаль, невдовзі й сам парк занедбали. Наразі подальша доля цього колись мальовничого і затишного міського зеленого куточка невідома.

Дошка досягнень Шпанівської МТС
Картинка з виставки-1950
Павільйон міського відділу охорони здоров’я
Павільйон Млинівського району
Павільйон підсобного господарства військторгу
Павільйон Тучинського району
“Трактори нової конструкції” – гласить напис під цим фото в альбомі про виставку
Чимось цей павільйон нагадує популярні в ті часи “чайні”, де можна було не лише чаю попити
Які ж можуть бути молокопродукти без Сталіна

Джерела фото: фонди РОКМ, фотокопії газетних сторінок, плакати надані Людмилою Леоновою

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 5,00)
Загрузка...