У Рівному демонтували пам’ятник воїнам, партизанам і підпільникам

Рівне продовжує активно позбуватися об’єктів, пов’язаних з комуністичним і радянським минулим. Четвертого червня ще на один такий об’єкт у місті стало менше.

Як відомо, на позачерговому засіданні Рівненського виконкому 2-го травня 2022 року затвердили перелік із 21-го пам’ятника, знака, дошки, які повністю або частково мають демонтувати в Рівному. Серед них пам’ятник воїнам, партизанам і підпільникам на площі Перемоги під назвою “Визволителі”.

Пам’ятник радянським воїнам, партизанам і підпільникам. Фото з Вікіпедії

Простояв у Рівному цей символ тоталітарного режиму рівно 50 років. А було відкрито його 2-го лютого 1972-го. У суботу, 4-го червня 2022 року його було демонтовано. Про це повідомив на своїй сторінці у мережі “Фейсбук” мистецтвознавець і член робочої групи з дерадянізації і дерусифікації Микола Бендюк. Він назвав цю акцію знаковою для себе:

“На постаменті був радянський партизан і солдат-червоноармієць, які окуповували Рівненщину у 1944 році. Тоді пройшов процес деокупації — німців прогнали, а “совєти” зайшли. Ці умовні вояки, що на пам’ятнику, ростріляли тоді мого діда, хутір дідовий спалили і ледь не постріляли мою бабусю з маленькими дітьми. Коли мого батька, якому було 6 років хотів застрелити рядовий чеченець (кавказець), то офіцер йому сказав, що діти і так подохнуть… бо тоді було холодно… Хутір знаходився серед лісу і до найближчого села треба було йти декілька кілометрів босими та голими. Хату підпалили вночі, й діти повискакували хто в чому був. Тому це добре, що ці хлопці забралися з вулиць нашого міста!”

Микола Бендюк під час демонтажу, 4 червня 2022 року. Фото з фейсбуксторінки Миколи Бендюка

За словами Миколи Бендюка, наразі з міського простору прибрано майже всі об’єкти з переліку, які підлягали дерадянізації та дерусифікації, окрім кількох елементів на військовому меморіалі кладовища “Дубенське”. Демонтовані раніше пам’ятники та елементи пам’ятників зберігаються на різних складах, розповідає Микола Бендюк. На його думку, чому б їх не продати, якщо знайдеться покупець? А виручені кошти скерувати на купівлю дронів чи танків. “Нехай попрацюють на Незалежність”, – каже він.

Рівне прощається з комуністичним минулим. Фото Миколи Бендюка

Невдовзі рівняни не побачать у міському парку могили Дундича та у сквері Українських добровольців — комдива Богомолова. Погруддя першого та “танчик” з постаменту над могилою другого вже демонтували. А нещодавно міська влада Рівного отримала дозвіл від Міністерства культури та інформаційної політики України на перепоховання праху Михайла Богомолова та Олеко Дундича. Їх планують перенести на кладовище. Як відомо, ще влітку 1921 року рішення про перенесення цих могил на кладовище “Дубенське” ухвалила Консультативна рада з охорони культурної спадщини. Оскільки обидва об’єкти є пам’ятками історії місцевого значення, то погодження на будь-які дії із ними має надати профільне мінітерство.

Це цікаво  Історична Пересопниця відзначила 870-у річницю від першої літописної згадки

А між тим, у самісінькому центрі Рівного, в парку культури і відпочинку імені Шевченка залишається поки що “забутою” братська могила “енкаведистів”, про що РівнеРетроРитм писав нещодавно. Чи дійде й до неї декомунізація і дерусифікація?

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...