Занедбаний маєток графині Шувалової на Рівненщині: які плани має влада та чому дійшло до суду

Маєток графині Шувалової у місті Дубно на Рівненщині якщо і будуть відновлювати, то шукатимуть під це грантові гроші. Також остаточного рішення, який заклад там організувати — немає. Про це Суспільному повідомили у міській раді.

Із 2020 року маєток знаходиться у власності громади міста. До повномасштабного вторгнення влада заявляла про плани реконструювати занедбану пам’ятку архітектури ХІХ століття. Згодом стало відомо, що невирішеним залишається питання землі під будівлею, відтак цю справу розглядатиме суд.

Фото Суспільне Рівне

Понад три роки тому маєток графині Шувалової у Дубні передали у власність територіальної громади міста — на баланс міського управління освіти. Це рішення ухвалили депутати Рівненської облради після того, як представники Дубенської міської ради обіцяли зберегти та відновити будівлю.

Серед довоєнних планів було відкриття Центру дозвілля молоді з кінозалом на базі цього об’єкту.

Фото Суспільне Рівне

Начальник управління архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради Анатолій Омельянчук повідомив Суспільному, що перед тим, як братися за реконструкцію маєтку, спершу треба, щоб земельна ділянка, на якій знаходиться будівля, перейшла у власність міста.

“Маєток Шувалової обов’язково має бути відновлений. Зараз стан цієї будівлі жалюгідний – вона частково знищена, там неодноразово були пожежі. Як тільки земельна ділянка перейде на баланс міста — ми будемо думати, як її відновити. Можливо, на території маєтку Шувалової буде центр дозвілля, можливо, реабілітаційний центр… Поки що конкретного плану нема”.

Фото Суспільне Рівне

За словами посадовця, швидше за все місто буде шукати і залучати грантові кошти.

“До речі, ще одне з наших завдань в питанні маєтку – не допустити, щоб цей об’єкт потрапив до рук підприємців, які навколо нього “окупували” територію”, – розповів Анатолій Омельянчук.

Фото Суспільне Рівне

Про те, чому з 2020 року земельна ділянка під маєтком графині не перейшла у власність міста, Суспільне запитало в головного спеціаліста юридичного відділу Дубенської міської ради Олександра Міщанюка.

“Частина приміщень маєтку Шувалової перебуває в державній власності, балансоутримувачем є Дубенське вище художнє професійно-технічне училище. Щоб міська рада могла реконструювати будівлю, то треба здійснити поділ земельної ділянки і припинити право постійного користування ВПУ. Ми офіційним листом звернулися до навчального закладу, щоб вони дали дозвіл на поділ, але отримали відмову. Тому ми звернулися до суду, щоб все-таки отримати згоду від училища на поділ земельної ділянки. Маєток Шувалової в аварійному стані, але доки земля не в нашій власності, то ми не можемо ремонтувати будівлю”, – повідомив посадовець.

Фото Суспільне Рівне

Підготовче засідання з приводу поділу землі під маєтком графині Шувалової відбудеться у лютому в Дубенському міськрайонному суді.

Це цікаво  Виставка зі смаком ностальгії. Помандрувати в минуле під знаком “Пі” запрошують музейники Рівного

Хто така графиня Шувалова

Графиня Єлизавета Шувалова (1855-1938) – остання власниця Дубна, представниця російського дворянського і графського роду. Вона володіла багатьма маєтностями на Волині. Згідно з історичними даними, з 1898 по 1905 роки у Дубні графиня здавала в оренду кожен клаптик землі, навіть міський парк. У 1908 році Шувалова вела переговори, щоб продати Дубно за чотири мільйони рублів. Але продаж так і не відбувся.

У маєтку ХІХ століття в Дубні знаходилася мисливська резиденція з допоміжними будівлями – конюшнею, пташиним двором, стайнею, псарнею із собаками мисливських порід. В одній із будівель комплексу економії розміщувався так званий уряд графині: управителі, бухгалтерія, збирачі податків. За Польщі в будинку економії жив управитель маєтків Шувалової – Шейдеман. Він приїхав з Росії, був заможним, володів землями в околицях міста, мав власний банк.

Після перевороту в Російській республіці 1917 року Єлизавета Шувалова емігрувала до Франції, де й померла.

До 1980 року на базі маєтку розташовувався Дубенський сільськогосподарський технікум, а з 1980 року – Дубенський професійний ліцей.

Мар’яна РОСОЛОВСЬКА

Суспільне

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...