У переддень свята Миколая-Чудотворця Рівненський краєзнавчий музей традиційно зустрічав у своїх стінах золотих ювілярів міста, відомих широкому загалу своїми творчими здобутками – діячів мистецтва, літератури, народної творчості, журналістів, науковців, видатних спортсменів і просто яскравх особистостей культурної галузі.
Унікальний творчий проект “Золоте сузір’я”, започаткований у 2003 році, цьогоріч відзначив 15-річчя. Як виникла така ідея, хто допомагав її втілювати розповіла автор проекту завідувачка відділу виставок Рівненського краєзнавчого музею Галина Данильчук:
– П’ятдесят років у житті людини прийнято вважати золотим ювілеєм. Це ніби вершина досягнень, успіхів, стремлінь. У 2003 році був і мій золотий ювілей. Тому вирішила зібрати відомих у місті однолітків і пошанувати їх. Учасниками першого “Золотого сузір’я” стали рівненські художники члени Спілки художників України Микола Годун, Микола Сівак, Іван Гуменюк, Сергій Руднєв, художник-оформлювач Валентина Силіч, керівник дитячої художньої студії Леся Яновська. Запросили також письменницю Лідію Рибенко, різьбяра з Костополя Віктора Дворецького, журналіста Миколу Березу, артиста Анатолія Лозовського. На жаль з цього першого “Сузір’я” вже немає серед нас Миколи Годуна, Анатолія Лозовського, Віктора Дворецького. А їм би було в цьому році лише 65. Виставка і вшанування талановитих ювілярів у музеї сподобалась і учасникам, і громаді міста. Відтоді такий захід став щорічним і перетворився на гарну передсвяткову традицію, бо щороку відбувається напередодні дня Святого Миколая.
– Скільки всього “зірок” за 15 років пройшло через проект?
– За цей час учасниками проекту стали 187 творчих особистостей, 12 з яких, на жаль вже пішли з життя. Це прекрасні творчі особистості Микола Годун, Анатолій Лозовський, Віктор Дворецький, Віра Герасимчук, Поліна Вальчук, Люся Маланчук, Віктор Шафранський, Олександр Данілов, Тарас Більчук, Павло Дука, Анатолій Криловець, Євген Цимбалюк.
Як розповіла Галина Данильчук, серед учасників проекту народилася хороша традиція – дарувати музею щось із свого творчого доробку. Так у музеї назбиралася велика і цікава колекція живопису, скульптур, виробів декоративно-ужиткового мистецтва, книг. Усі ці експонати поповнили музейний фонд, і з ними можуть ознайомитися відвідувачі.
А ще Галина Данильчук розповіла таке:
– Ми вже маємо своєрідний гімн нашого проекту, яким став вірш “Золоте сузір’я”, написаний однією з учасниць Надією Янчук. А керамічні дзвіночки, які ми вручаємо кожному з ювілярів, виготовляв майстер-кераміст Володимир Гуменюк. Він був учасником проекту 2005 року. Щороку художниця Віра Герасимчук розробляла вітальні листівки, вносячи в їх оформлення елемент найбільш цікавої події, яка відбувалася у рік народження ювілярів. Упродовж багатьох років ювілярам дарували запашний коровай від підприємства “Поліссяхліб”. На жаль, цьогоріч цього не відбулося. Усі ці роки проект підтримувало управління культури і туризму Рівненського міськвиконкому.
Проект “Золоте сузір’я” планувався, перш за все, як традиційна груднева виставка творчих робіт місцевих живописців, скульпторів і майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, зазначила Галина Данильчук. Тому акцент завжди робили саме на майстрах цих жанрів. Однак не завжди можна було знайти ювілярів саме серед художників. Були роки, коли більшість творчих особистостей представляли літературу, журналістику, науку. У декотрих з учасників проекту виставка в музеї була першим публічним показом. Упродовж 15-ти років музей продовжує творчу співпрацю з учасниками “Сузір’я”, стежить за їхніми успіхами. Так Микола Сівак, Микола Годун, Олександр Гурістюк стали лауреатами мистецької премії ім. Г. Косміаді. Видали нові книги Юрій Береза, Анна Войнарович, Неоніла Диб’як, Віктор Мазаний, Любов і Микола Пшеничні, Ніна Дворницька.
– Пані Галино, розкажіть про цьогорічних учасників проекту.
– Нинішній 2018 рік також видався небагатим на ювілярів з художнього цеху. Сподівалися, що цьогорічне сузір’я представлятиме Руслан Хвесь – художник і викладач Рівненської художньої школи, лауреат премії ім. Г. Косміаді 2016 року. Але в період підготовки до відкриття виставки він відмовився брати в ній участь. Тому 2018 рік представляє лише одна ювілярка, але неймовірно потужна у своїй науковій творчій праці – Ольга Леонідівна Михайлишин – доктор архітектури, професор кафедри архітектури та середовищного дизайну Національного університету водного господарства та природокористування. Загалом цьогорічне наше “Золоте сузір’я” є підсумковим заходом. У виставковій залі ми розмістили майже всю колекцію, яку подарували музею ювіляри в різні роки. А це 55 живописних полотен, 6 скульптур, десятки виробів з кераміки і дерева, світлини фотохудожників, книги з дарчими написами. Ці роботи достойні показу в залах художнього музею (якби ж то такий був у Рівному!). Шкода, що далеко не всі з нашої великої творчої команди, хто за ці 15 років були учасниками проекту, достойно оцінені і пошановані державою. Не багатьом із них дісталися звання, що починаються зі слова “Заслужений”, мало хто став лауреатом премій, мало кому вручали ордени і медалі, навіть суми пенсій, які отримують творчі люди, – це не визнання їхніх заслуг, а відверте приниження.
Чи відбудеться чергова зустріч “Золотого сузір’я” в 2019 році, наразі Галина Данильчук сказати не готова. Утім, усі присутні на виставці-вшануванні висловили побажання, щоб проект було продовжено, щоб у нього знайшлися і учасники, і однодумці, і меценати. Тим паче, що, як зазначила Галина Данильчук, “Золоте сузір’я” не лише унікальний проект для Рівного, він отримав схвалення музейної спільноти України, а деякими іншими музеями запозичений для аналогічного втілення.