Чергову, 211-у річницю з дня народження митця, якого називають “Волинським Мікеланджело”, відзначили в Рівному. Мова про всесвітньовідомого скульптора, уродженця Новомалина, що на Острожчині, Томаша Оскара Сосновського. Ім’я нашого іменитого земляка, чиї твори прикрашають музеї і пантеони Європи, повертається із забуття.
Дванацятого грудня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся захід, присвячений 211-й річниці від дня народження Томаша Оскара Сосновського, повідомляється на фейсбук-сторінці музею.
Розпочали захід рівненські пластуни, які принесли Вифлиємський Вогонь Миру. Це традиційна всеукраїнська скаутська акція, до якої завжди активно долучаються пластуни і пластунки Рівненської округи. Вони також подарували присутнім пісню, висловивши сподівання, що цьогоріч вогонь любові й добра торкнеться кожного українця, йдеться у повідомленні.
Ініціатором заходу був Ярослав Ковальчук — голова Культурно-просвітницького центру ім. Томаша Оскара Сосновського. Центр багато років займається відродженням і популяризацією імені нашого славного земляка. Ярослав Ковальчук розповів про книги, присвячені славному сину Волині, видані в Україні і в Польщі, про пам’ятні дошки, встановлені на Рівненщині – в Новомалині, Острозі, Рівному. Також висловив сподівання, що по закінченню російсько-української війни, скульптури Сосновського, які є окрасою рівненської музейної експозиції. знову повернуться до виставкових залів і дивуватимуть відвідувачів.
Валерій Войтович — письменник, член Національної спілки журналістів України та Національної спілки краєзнавців України — розповів про свої дослідження біографії і творчості Сосновського, чому присвятив вже понад 10 років. Як відомо, він автор книги “Оскар Сосновський. Скульптор” (2022 рік). Нині він працює над літературно-біографічним твором “Волинський Мікеланджело”, присвяченим великому скульптору.
Поділився історією створення буклета “Скульптури Томаша Оскара Соснівського у збірці Рівненського обласного краєзнавчого музею” (2014 рік) й учений секретар РОКМ Олег Романчук — один із перших дослідників творчості Сосновського.
На завершення заходу було запропоновано висунути кандидатуру Валерія Войтовича на здобуття Міської премії ім. Уласа Самчука в галузі літератури за книгу “Оскар Сосновський. Скульптор”. Присутні підтримали пропозицію.
“Про римського скульптора з Новомалина” на сайті РівнеРетроРитм можна прочитати тут.
Світлана КАЛЬКО