Десять фактів про палац Семенських-Левицьких у Львові

У Львові налічується багато перлин архітектурної спадщини, які потребують реставрації та догляду. Однією з них є пам’ятка архітектури, виконана у стилі французького бароко – палац Семенських-Левицьких. Розкішна будівля, що розташовна за адресою Пекарська, 19 та захована від очей перехожих у глибині подвір’я.

Палац Семенських-Левицьких, поч. ХХ ст.

На жаль ні мешканці Львова, ні гості міста не мають доступу до цієї розкішної пам’ятки. Можна лише задовольнити свою цікавість, зробивши декілька фото зовні. Тож пропонуємо помилуватися світлинами палацу, а заразом познайомитися із 10 фактами щодо нього.

План Львова, 1766 р. Жан Ігнатій дю Дефі

1. Якась велика садиба була тут ще у XVIIІ сторіччі. Її можна побачити на плані Жана Ігнатія дю Дефі. А міська історія зберегла похмуру легенду, пов’язану з цим місцем. За кілька століть до нового палацу на цьому місці мешкали брати-розбійники. Вони без жалю грабували та вбивали одиноких беззахисних подорожніх. Злочини братів переповнили чашу Божого терпіння, і вони були покарані: під час бурі в будинок влучила блискавка, і він вигорів вщент разом зі своїми власниками.

Палац Семенських-Левицьких на вулиці Пекарській, 19. Фото 1897 р.

2. Проект палацу на Пекарській 19 був замовлений послом Галицьких штатів, графом Костянтином Семенським в архітектора Фридерика Баумана – відомого польського архітектора, котрий довгий час працював у Польщі, але в 1817 р. отримав перше замовлення у Львові і залишився тут на проживання.

3. Збудовано палац до 1849 року.

Палац Семенських-Левицьких, 2017 р.

4.Син графа Костянина, Вільгельм Станіслав Семенський  – таємний радник цісарського двору, член австрійської Палати панів, кавалер Мальтійського ордену в 1873-1877 рр. перебудував палац за проектом архітектора А. Вагнера у стилі французького бароко.

5.Сучасного вигляду палац набув після реконструкції Іваном Левинським та Яном Томашем Кудельським у  1891-1894 рр.

Палац Семенських-Левицьких, 2017 рік

6. Оздобленням фасаду та інтер’єрів займався скульптор Петро Віталіс Гарасимович.

Голови коней. Петро Віталіс Герасимович. Палац Семенських-Левицьких, вул. Пекарська, 19

7. Вільгельм Семенський був президентом Галицької комісії з вирощування коней, адже був великим шанувальником цих тварин. Тому в’їзд до стаєнь та манежу палацу, що розміщені на схід від головної брами, оздоблений двома головами коней.

Палац Семенських-Левицьких, 2017 рік

8.Назву Палац Семенських-Левицьких будівля отримала після одруження Вільгельма зі Софією Левицькою та народження спадкоємця, котрий носив ім’я – Станіслав Костка Костянтин Марія Фелікс Семенський-Левицький. З того ж часу на фасаді палацу зберігся вензель «S.L.».

Меморіальна дошка Володимиру Щигельському

9. У 1930-х роках до будівлі палацу з Народного дому було перенесено філію української Академічної гімназії. Свого часу тут навчався командир  УПА на Закерзонні  Володимир Щигельський (Бурлака), про що сповіщає встановлена меморіальна таблиця.

Палац Семенських-Левицьких, 2017 рік

10.Після Другої світової війни тут була середня школа № 36, а зараз розміщена спеціалізована школа-інтернат № 102.

Це цікаво  Єзуїтський сад і його історичні цікавинки

Джерела:

  1. Мельник І. Загайська Р. Личаківське передмістя та східні околиці Королівського столичного міста Львова. Львів: Центр Європи, 2013
  2. http://www.lvivcenter.org/
  3. Мапа: http://www.lvivcenter.org/uk/umd/map/?ci_mapid=194

Джерело передруку: https://photo-lviv.in.ua/10-faktiv-pro-palats-semenskyh-levytskyh-u-lvovi/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...