10 афоризмів з кам’яниці на Площі Ринок, або Вічні поради для життя

Площа Ринок на сьогодні є не лише центром політичного життя міста, а й своєрідним епіцентром його туристичного життя. Зайве говорити, що не існує вочевидь львів’янина чи гостя міста, який би тут не бував. Проте скільки з вас звертали увагу на будівлю за адресою площа Ринок, 28?

Кам’яниця на Площі Ринок, 28 в наші дні

Точніше на фасад цієї будівлі, який буквально всіяний життєвою мудрістю славних представників минулих поколінь, які жили ще навіть до появи Львова, і яку, закарбували для нас кілька сотень років тому. Вочевидь небагато. А дарма. То що ж радять нам написи на цьому будинку?
Так звану Докторську Кам’яницю було збудовано для Доменіка Гепнера, куди він поселився 1610 року. Будинок належав переважно лікарям і аптекарям, від чого і отримав свою назву. Через викарбувані латинські крилаті вирази, він отримав і назву “будинку з афоризмами”. На червоному тлі фасаду виділяються над вікнами розвинені карнизи з чорного каменю, де і містяться написи. Що ж написано на його стінах? Можливо дещо з цих виразів пригодиться і нам, сьогодні.

Вхід до кам’яниці за адресою Площа Ринок, 28 у наші дні

1. Перший напис говорить нам: “Quis dives? Qui nil cupiat quis pauper? Avarus”. – “Хто ж багач? Хто не має жадань. А хто вбогий? Захланний.” (Тут і далі переклади з латинської мови авторства Андрія Содомори і Маркіяна Домбровського).

Хто ж багач? Фото А. Кісь

2. Друга мудрість звучить так: “Nunquam discrepat utile a decoro” – “Ніколи не дисонує корисне з красивим”.

Корисне і красиве. Фото А. Кісь

3. “Deus meus et omnia” – “Ти мій Бог і моє все”. Третій напис розташований над входом в будинок і вочевидь вказує на гасло ордену Францисканців. На думку А. Содомори і М. Домбровського його можна розуміти і так: «Бог мій – і все моє».

Це цікаво  Палаци Волині, або Казково романтична Білокриниця
Ти мій Бог і моє все. Фото А. Кісь

4. Четвертий напис: “Ubi Charitas ibi Deus” – “Де милосердя, там Бог”.

Де милосердя, там Бог. Фото А. Кісь

5. П’ятий афоризм: “Ubi uber ibi tuber” – “Вщерть добра є – випирає”.

Вщерть добра є. Фото А. Кісь

6. Шостий: “Ubi opes ibi amici” – “Де багатство там і друзі”. Вислів казує на користолюбних друзів, які у випадку втрати матеріального достатку перестануть бути і друзями.

Де багатство – там і друзі. Фото А. Кісь

7. Сьома сентенція: “Probus invidet nemini” – “Добрий не заздрить нікому”, говорить нам про потребу подолати заздрість.

Добрий не заздрить. Фото А. Кісь

8. Восьмий напис: “Domat omnia virtus” – “Чеснота долає все”.

Чеснота долає все. Фото А. Кісь

9. Дев’ятий: “Virtutis praem[i]u[m] honor” – “Нагорода за доброчесність – шана”.

Нагорода за доброчесність. Фото А. Кісь

10. Десятий афоризм: “Sola triu[m]fatat virtus” – “Лише доброчесність тріумфує”.

Лише доброчесність тріумфує. Фото А. Кісь

Сучасний львівський дослідник латинських написів у місті – Маркіян Домбровський, говорить про цілісність написаного наступним чином: “3-й ряд присвячений темі доброчесності. 2-й – темі матеріального, грошей (charitas – теж передбачає гроші). В основі всього – DEVS MEVS ET OMNIA – над головним входом, посередині. Можна також сказати, що всі вислови об’єднані питанням співвідношення між матеріальним і духовним, чи краще б сказати – питанням багатства – в його речовій і духовній формах”.
Як уже згадувалось, пройшла не одна сотня років. Але хіба ж не актуальні ці міркування для нас і сьогодні? Тож в черговий раз проходячи Площею Ринок, погляньте на будинок, який змушує нас задумуватись над питаннями, які ніколи не втрачають своєї актуальності.
Джерело: photo-lviv.in.ua

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...