Значуща культурна подія відбулася в древньому Острозі 16 вересня. Сотні острожан і гостей міста зібрались на урочисте відкриття арт-простору “Культурний барбакан” у пам’ятці архітектури національного значення – Татарській башті.
Татарська надбрамна башта в Острозі, що використовувалася в княжу добу для захисту підступів до міста, є одним із збережених зразків барбакану (фортифікаційної споруди) в Україні. Збудована на межі ХV-XVI століть кам’яна захисниця дожила до наших днів, втративши частину стіни, дах, втратила частину архітектурних елементів середньовіччя. Назву “Татарська” вона отримала через сусідство з поселенням татар в Острозі. А вулиця, де стоїть башта, є однією з найстаріших у місті й донині носить назву Татарської.
Ще декілька місяців тому мандрівник міг бачити стародавню будову, зарослу чагарниками і деревами, які з часом дісталися самої її верхівки.
Ініціативною групою острожан було розроблено проект “Культурний барбакан”, який в 2018 році переміг у конкурсі “Малі міста – великі враження”, започатковоаному Міністерством культури України. Метою проекту було здійснити реконструкцію пам’ятки і залучити Татарську башту до туристичної інфраструктури міста. Автором ідеї проекту став аспірант Острозької академії Андрій Брижук.
Автором візуалізації проекту, який одержав тисячі переглядів і схвалень у мережі Інтернет, є Андрій Малюський. Проект з відродження острозького барбакану підтримали Рівненська обласна державна адміністрація, громада Острога, небайдужі до волинської історичної спадщини люди. Перш, ніж приступити до реставрації пам’ятки, територію навколо башти розчистили від чагарників, вивезли сміття. Лише наприкінці літа будівельники-реставратори під керівництвом знаного в Україні й світі рятівника пам’яток архітектури острожанина Григорія Аршинова узялися до роботи.
І невдовзі пам’ятка ожила. Металева конструкція “домалювала” її втрачені стіни, з’явився новий сучасний простір. Тепер тут знову є нові майже непомітні металеві ворота, вимощено підлогу, закріплено стіни, навколо башти з’явився зелений простір із свіжої трави.
Нова історико-архітектурна локація за задумом її авторів, окрім важливої пізнавальної функції, як туристичний об’єкт, має слугувати новим інноваційним мистецьким проектам. Тут можна влаштовувати виставки просто неба, виступи історичних реконструкторів, концерти барокової і класичної музики, майстер-класи, фотосесії. Як це можна зробити, острожани продемонстрували вже на фестивалі “Від барокко до року!”, який і пройшов у день відкриття оновленої Татарської башти.
Про історію Татарської надбрамної башти й історію татарської громади в Острозі науковці Острозького музею-заповідника підготували цікаву фотовиставку, яка відтепер буде постійною в цих стінах. Відомий реставратор Микола Бендюк виставив у барбакані княжий трон (новодєл) і старовинні лави зі своєї колекції.
У башті презентували виставку живопису учні Острозької художньої студії, де головним героєм була нинішня “іменинниця” – Татарська башта.
На фестиваль до Острога завітала знаменита “Піккардійська Терція”. Відпочивальники послухали бароккову музики і подивилися середньовічні танці, затим сцену зайняли рок-музики.
Приклад порятунку пам’яток минувшини, що руйнуються, і їх ефективного використання в туристичній індустрії, що нам так яскраво продемонстрували острожани, має стати поштовхом до активних дій для громад краю, які мають занедбані історичні і архітектурні об’єкти.