Заходи з нагоди 870-річчя від першої писемної згадки села Пересопниця, яке вважають батьківщиною народження української Першокниги — Пересопницького Євангелія — відбулися в одноіменному культурно-археологічному центрі.
Сучасне село Пересопниця, що неподалік Рівного, вперше в літописних списках згадується в 1149 році як одне з важливих міст Київської Русі. У XI–XIII століттях воно було одним із головних поселень Погориння. З православним монастирем Різдва Пресвятої Богородиці в Пересопниці пов’язана історія створення Пересопницького Євангелія. Саме в монастирі 29 серпня 1561 року було завершено переклад, переписування і оздоблення книги.
Пересопницьке Євангеліє, яке є унікальною пам’яткою культури і мистецтва, називають феноменом української духовної культури, рукописною святинею нашої держави. Як відомо, нині воно зберігається у Національній бібліотеці імені Вернадського. Саме на ньому складають присягу на вірність Україні українські президенти.
Музейний комплекс “Культурно-археологічний центр “Пересопниця” було відкрито 29 серпня 2011 року, в день Всеукраїнського святкування 450-річчя Пересопницького Євангелія. Задовго до створення музейного комплексу, 14 травня 1989 року, на місці, де колись стояв монастир, було встановлено пам’ятний знак українській Першокнизі.
Урочисті заходи до 870-річчя літописної Пересопниці розпочалися зі служби в Свято-Миколаївські церкві. Затим хресна хода вирушила до пам’ятного знаку, де відбулася коротка відправа і покладання квітів. У музеї відбулася конференція “До 870-річчя першій літописній згадці Пересопниці”. Відкрилася виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва “Мистецькі лабіринти”.
Місцевих мешканців зі святом вітали перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Свисталюк, заступник голови Рівненської ОДА, депутат обласної ради Світлана Богатирчук-Кривко, депутати облради Володимир Валявка, Олександр Савчук.
За високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи на Рівненщині, відродження і збереження пам’яток історії й культури та з нагоди 870-річчя від першої літописної згадки села Пересопниця подяками і цінними подарунками відзначено старожилів села, благодійників і меценатів, які допомагали в розвитку центру “Пересопниця”. Гостей свята вітали також аматори сцени.
Довідково. Культурно-археологічний центр “Пересопниця” це музейний комплекс, до складу якого входять археологічний музей; музей української Першокниги Пересопницького Євангелія; музей-скансен “Княже місто ХІІ ст.” (археоград та археопарк). У Пересопниці та її околицях можна оглянути 13 пам’яток археології, дві пам’ятки історії, дві пам’ятки замкової архітектури, вісім пам’яток культової архітектури.
За матеріалами прес-служби Рівненської ОДА, Вікіпедії та сайту peresopnytsya.rv.ua.
Джерело фото: peresopnytsya.rv.ua.