Історична Пересопниця відзначила 870-у річницю від першої літописної згадки

Заходи з нагоди 870-річчя від першої писемної згадки села Пересопниця, яке вважають батьківщиною народження української Першокниги — Пересопницького Євангелія — відбулися в одноіменному культурно-археологічному центрі.

Сучасне село Пересопниця, що неподалік Рівного, вперше в літописних списках згадується в 1149 році як одне з важливих міст Київської Русі. У XI–XIII століттях воно було одним із головних поселень Погориння. З православним монастирем Різдва Пресвятої Богородиці в Пересопниці пов’язана історія створення Пересопницького Євангелія. Саме в монастирі 29 серпня 1561 року було завершено переклад, переписування і оздоблення книги.

Пересопницький монастир Різдва Пресвятої Богородиці (макет)

Пересопницьке Євангеліє, яке є унікальною пам’яткою культури і мистецтва, називають феноменом української духовної культури, рукописною святинею нашої держави. Як відомо, нині воно зберігається у Національній бібліотеці імені Вернадського. Саме на ньому складають присягу на вірність Україні українські президенти.

Музейний комплекс “Культурно-археологічний центр “Пересопниця” було відкрито 29 серпня 2011 року, в день Всеукраїнського святкування 450-річчя Пересопницького Євангелія. Задовго до створення музейного комплексу, 14 травня 1989 року, на місці, де колись стояв монастир, було встановлено пам’ятний знак українській Першокнизі.

Пам’ятний знак Першокнизі

Урочисті заходи до 870-річчя літописної Пересопниці розпочалися зі служби в Свято-Миколаївські церкві. Затим хресна хода вирушила до пам’ятного знаку, де відбулася коротка відправа і покладання квітів. У музеї відбулася конференція “До 870-річчя першій літописній згадці Пересопниці”. Відкрилася виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва “Мистецькі лабіринти”.

Свято на території комплексу “Пересопниця”

Місцевих мешканців зі святом вітали перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Свисталюк, заступник голови Рівненської ОДА, депутат обласної ради Світлана Богатирчук-Кривко, депутати облради Володимир Валявка, Олександр Савчук.

За високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи на Рівненщині, відродження і збереження пам’яток історії й культури та з нагоди 870-річчя від першої літописної згадки села Пересопниця подяками і цінними подарунками відзначено старожилів села, благодійників і меценатів, які допомагали в розвитку центру “Пересопниця”. Гостей свята вітали також аматори сцени.

Фрагмент фасаду комплексу

Довідково. Культурно-археологічний центр “Пересопниця” це музейний комплекс, до складу якого входять археологічний музей; музей української Першокниги Пересопницького Євангелія; музей-скансен Княже місто ХІІ ст.” (археоград та археопарк). У Пересопниці та її околицях можна оглянути 13 пам’яток археології, дві пам’ятки історії, дві пам’ятки замкової архітектури, вісім пам’яток культової архітектури.

На території комплексу

За матеріалами прес-служби Рівненської ОДА, Вікіпедії та сайту peresopnytsya.rv.ua.

Це цікаво  Драккар потроху будується

Джерело фото: peresopnytsya.rv.ua.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...