Колишню “Русану” — на музей історії Рівного. Зареєстровано петицію

Старовинна будівля на перетині історичних вулиць Драгоманова-16 Липня у Рівному, довкола якої тривають суперечки вже не один рік. може відродитися в новій якості. Однак, очевидно, лише за умови, що рівненська громада спонукатиме до цього керівництво міста.

Відомий рівненський фотохудожник і видавець Олександр Харват зареєстрував на сайті міської ради електронну петицію з пропозицією про влаштування в будівлі колишньої “Русани” музею фотографії, Школи фотографії і Музею історії Рівного.

Будинок-старожил трішки “косметично” причепурили

Пропоную створити в Рівному в старому історичному будинку по вул. 16 Липня, 59 Музей фотографії, Школу фотографії, Музей історії Рівного. На даний час цей будинок уже давно не використовується, багато років занедбується і нищиться. Будинок знаходиться в історичному центрі міста поруч з краєзнавчим музеєм та Арт-ательє Георгія Косміаді. Відома згадка про будинок була зафіксована ще у 1797 р. У мене є велика колекція старих фотокамер, фотоприладдя, фотографій, книг. Я готовий взятися за реалізацію цього проекту і надам музею усі свої колекції. Крім того, після створення музею колекція буде суттєво поповнюватись експонатами про історію фотографії та Рівного. Створений музей стане інтерактивною туристичною родзинкою міста, тут окрім сталих експозицій будуть проводиться культурно-мистецькі, краєзнавчі проекти, – так виклав свою пропозицію Олександр Харват у петиції.

Початок збору підписів, згідно із поданою петицією, розпочато 13-го листопада. Дата завершення — 28 грудня 2019 року. Як відомо, потрібно зібрати 300 підписів за 45 днів, щоб електронне прохання було розглянуто міською радою. У разі ненабрання необхідної кількості підписів петицію можуть розглянути як звернення громадян.

Як зазначив Олександр Харват, він уже звертався до міської влади з проханням щодо облаштування музею в цьому будинку. Але, за його словами. йому відповідали. що, мовляв. першочергове право за “Русаною”, оскільки вони раніше уклали угоду оренди. Як твердить Олександр Харват, однодумців щодо ідеї облаштування в старовинному будинку музею в нього багато. “Навіть деякі депутати, якщо не обмануть, – каже Олександр Харват. – Було б добре зберегти й відновити цей будинок, створивши там музеї… Це була б одна з найцікавіших культурних родзинок міста, й не тільки”.

Це цікаво  Подвиг захисників Маріуполя показали через виставку в музеї в Рівному

А тим часом дещо оновлену зовні колишню “Русану” очікує і новий статус. Консультативна рада при управлінні культури і туризму Рівненської ОДА погодила пропозицію внести будинок до переліку об’єктів культурної спадщини як пам’ятку місцевого значення. Відповідне розпорядження має підписати голова Рівненської ОДА, а затим скерувати його на погодження до Міністерства культури. Відтак. будинок матиме охоронну грамоту, хоча й на рівні міста. Шанувальники минувшини Рівного сподіваються, що це слугуватиме вагомим аргументом для збереження будівлі й поставить крапку на бажанні декотрих сучасних будівничих знести споруду.

Яка подальша доля цього будинку. можна лише гадати

Про те, що будинок №59 на вулиці 16 Липня є історично цінним для Рівного вже не перший рік говорять не лише краєзнавці-аматори, а й фахові історики і науковці. Зокрема, як ідеться в нещодавно презентованій книзі-дослідженні Петра Ричкова “Архітектор Ян Якуб Бургіньйон. Творча спадщина”, згаданий будинок можна ідентифікувати на карті архітектора Бургіньйона 1797 року.

Один із небагатьох об’єктів дуже давнього нашого минулого, на які так небагате Рівне, дожив до наших часів попри непересічні історичні перипетії і випробування. Можливо й справді цей старожил містечкової забудови може знову прислужитися місту, але вже в іншій якості.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 8, середня: 4,25)
Загрузка...