Як виглядав майдан Незалежності в Рівному майже сто років тому

“Побувати” на рівненському майдані Незалежності початку минулого століття і ще давніше змогли ті, хто прийшов на презентацію дослідження рівненського краєзнавця Василя Гудзія.

Вид з площі ім. Леніна на протилежний бік вулиці 1967-68 роки

Відомий завдяки віднайденим ним унікальним світлинам з видами старого Рівного краєзнавець знову вразив рівнян результатами своїх пошуків. Серед семитисячної зібраної ним електронної колекції фотографій з видами міста майже 150 — фотографії з видами відрізку сучасної вулиці Соборної від вулиці Міцкевича до Петлюри. Ці світлини Василь Гудзій збирав і впорядковував майже шість років.

Василь Гудзій презентує своє дослідження

Світлину до світлини складав у ланцюжок, який нині дає змогу сучасним рівнянам перенестися в далеку минувшину нашого міста, щоб побачити, яким же був колись той відрізок центральної міської вулиці, де нині розміщується майдан Незалежності. Багато фотографій Василь Гудзій знайшов на різноманітних історичних сайтах не лише України, а й Польщі, Росії, Німеччини.
– Декотрі світлини надали знайомі й друзі з особистих архівів, зокрема, Валентина Сабурова, – розповідає Василь Гудзій, – колеги-краєзнавці Галина Данильчук, Олег Марків, Володимир Стратонов. Андрій Климчук допоміг з визначенням власників та нумерацією будинків. Олександр Прадош — з локацією, тобто з прив’язкою на місцевості.
Своїм дослідженням краєзнавець захотів поділитися з громадськістю Рівного. Презентація відбулася у виставковій залі обласного краєзнавчого музею в рамках “Музейного марафону”, що триватиме з 14-го по 19-е травня 2018 року. Охочих подивитися зібралося чимало. Декотрі з презентованих фотографій вже знайомі рівнянам, особливо тим, хто прискіпливо цікавиться минувшиною, але були й такі, які можна було побачити вперше. Це, зокрема, унікальні світлини датовані 1890-м роком, на яких закарбовано миті закладення каменю під фундамент майбутнього Свято-Воскресенського собору, де був присутній російський імператор Олександр ІІІ. Як зазначив Василь Гудзій, автор цих фотографій російський фотограф Лозовський, і вони вперше виконані із застосуванням штучного освітлення.

Це цікаво  Таємниці й цікавинки будинку з еркером
Закладення каменю під побудову Свято-Воскресенського собору, 1890-р
Олександр ІІІ на закладанні каменю під собор, 1890-р

На багатьох світлинах є зображення будинку, в якому містився певний час орган місцевого самоврядування — міський магістрат. Коли він у першій половині 1930-х років переїхав у іншу будівлю, там розмістився готель “Центральний”.

Праворуч забудова, де нині майдан Незалежності. Крайній праворуч будинок-магістрат
Поворот на Чорновола. У глибині праворуч-магістрат, 1930-і р

Цікава доля будинку, що був поруч із магістратом. Як дослідив Василь Гудзій, до війни він належав чеху Ярославу Вілеталу. Там була цукровня і пекарня. Після війни, 1950-60-і роки — дієтична їдальня, вхід до якої був зі сторони вулиці Міцкевича. Будинок достояв до 1966 року. Його знесли, коли почали будувати площу, яка потім отримала ім’я Леніна, а за незалежної України — майдан Незалежності.

Останній з великих будинків, що дожив до середини 60-х, колишня цукровня і пекарня
Забудова сучасного майдану. Одноповерховий великий будинок на його місці нині 9-поверхівка, 1930-і роки

Подані в публікації світлини, звісно, не всі, які продемонстрував Василь Гудзій під час презентації. Побачити більше фото можна на його сторінці у мережі Фейсбук та на сторінці спільноти “Старе Рівне. Рівне історичне”. А рівненський краєзнавець хоче продовжувати свої пошуки, отож, вочевидь, незабаром рівняни зможуть отримати чергову порцію цікавинок про минувшину нашого міста.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 5, середня: 4,20)
Загрузка...